Wczoraj, 11 listopada w budynku Szkoły Podstawowej w Kożuszkach zlokalizowanym w Krzewicy miał miejsce „Wieczór z Patriotyzmem”. W programie oprócz cześci artystycznej w której to m.in. wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, znalazło się miejsce na uroczyste wręczenie Tytułów Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski, Tytułu Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski oraz wręczenia Odznak Honorowych Zasłużony dla Rolnictwa.
Ksiądz kanonik Józef Brzozowski kolejnym Honorowym Obywatelem Gminy Międzyrzec Podlaski!
Ksiądz kanonik Józef Brzozowski od 2007 r. pełni swą posługę w Parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Jest także dziekanem Dekanatu Międzyrzeckiego. Wcześniej pracował między innymi w parafiach w Siedlcach, Dęblinie i Włodawie. Jest osobą niezwykle cenioną wśród mieszkańców gminy. Cieszy się nieposzlakowaną opinią. Przez swe działania zawsze stara się pomagać bliźnim, budować zgodę, wspierać potrzebujących. Chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy pożyteczne dla mieszkańców. Promuje sport i zdrowy tryb życia poprzez organizację corocznych rajdów rowerowych wiodących przez obszar miasta i gminy Międzyrzec Podlaski. Mają one wiele wymiarów: turystyczny, patriotyczny i wymiar religijny, którego centralnym punktem są konkursy wiedzy o Biblii lub świętych. Odznaczony organizuje też np. turnieje piłki nożnej czy zimowe lodowisko. Ksiądz chętnie włącza się w gminne inicjatywy – jest np. uczestnikiem reprezentacji Gminy Międzyrzec Podlaski w piłce nożnej, uczestniczy w uroczystościach i obchodach organizowanych na terenie gminy. Dokonania Ks. kanonika Józefa Brzozowskiego znalazły wyraz w licznych przyznanych mu wyróżnieniach. Do najważniejszych zalicza się nadany w 2012 r. Złoty Krzyż Zasługi jako wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia demokracji, za współpracę ze środowiskami kombatanckimi oraz pracę na rzecz lokalnej społeczności w zakresie sportu i turystyki.
Dotychczasowe inne istotne odznaczenia:
2014 r. Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Lubelskiego
2014 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski, tytuł „Przyjaciela sportu” i statuetka „Zasłużony dla Młodzieżowej Rady Miasta”
Zasłużeni dla Gminy Międzyrzec Podlaski roku 2017:
Agnieszka Ostapiuk, Tłuściec
Agnieszka Ostapiuk pomimo młodego wieku jest osobą bardzo zaangażowaną w sprawy społeczności lokalnej. Godząc obowiązki żony i matki aktywnie funkcjonuje w Prezydium Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Tłuśćcu. Z poświęceniem wspiera lokalne organizacje oraz inicjatywy na rzecz wsi i regionu. W ramach Koła Gospodyń Wiejskich prowadzi wypożyczalnię. W środowisku ceniona i lubiana przez młodzież i dorosłych.
Anna Puszkarska, Strzakły/Międzyrzec Podl.
Anna Puszkarska od ponad 30 lat uczy i wychowuje dzieci i młodzież z obszaru Gminy Międzyrzec Podlaski. Przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej w Strzakłach, obecnie uczy w Szkole Podstawowej w Misiach. Jest osobą wyrozumiałą i otwartą na współpracę z uczniami, stanowi wzór dla młodych pokoleń – wychowała już dwa pokolenia mieszkańców Strzakł i okolic. Chętnie angażuje się w działalność społeczną.
Barbara Daniluk, Tuliłów
Pani Barbara Daniluk jest emerytowaną nauczycielką, która w latach 1969- 1995 (26 lat) uczyła w Szkole Podstawowej w Tuliłowie. Pełniła w tym czasie między innymi funkcję dyrektora szkoły. Obecnie Pani Barbara bierze czynny udział w życiu społecznym wsi. Jest bardzo zaangażowana w wykonywanie np. wieńców dożynkowych – dbając o to aby były stworzone z różnych rodzajów zbóż oraz by przy ich przygotowaniu dochować tradycji naszych przodków. Pani Barbara bierze czynny udział w życiu szkoły w Tuliłowie oraz angażuje się w różne akcje społeczne – po prostu ma „wielkie serce” i pomaga.
Elżbieta Wawdysz Bereza
Pani Elżbieta Wawdysz pełni funkcję przewodniczącej rady sołeckiej już drugą kadencję. Angażuje się we wszelkie działania podejmowane w sołectwie. Odznaczona udziela się społecznie, nie licząc poświęconej pracy i czasu. Cieszy się powszechnym poważaniem mieszkańców wsi Bereza.
Henryk Serafinowicz, Łuniew
Wzorowy gospodarz – obecnie emeryt. Doceniany przez lokalną społeczność. W 1988 r. wybudowana przez pana Serafinowicza obora uzyskała tytuł „Złota Wiecha”. Odznaczony chętnie wspierał inicjatywy społeczne.
Roman Lubka Bereza
Pan Roman Lubka zawsze chętnie udziela się społecznie na rzecz wsi Bereza i Gminy Międzyrzec Podlaski. W swych działaniach na rzecz lokalnej społeczności nie liczy czasu i środków finansowych. Pan Roman jest naczelnikiem OSP Bereza. Dba o porządek i wykonuje bieżące naprawy w Domu Ludowym. Zawsze chętny do pomocy, społecznik.
Szczepan Kokoszkiewicz, Łuniew
Sołtys wsi Łuniew w latach 1996-2006. Aktywny działacz społeczny. Przyczynił się do rozbudowy świetlicy wiejskiej. Organizował remonty dróg wiejskich.
Wacław Zaniewicz, Łuniew
Sołtys wsi Łuniew w latach 1986-1996. Inicjował wiele akcji społecznych. Aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności.
Wiktor Dąborowski, Kol. Jelnica
Wiktor Dąbrowski był właścicielem 16-hektarowego gospodarstwa zlokalizowanego w Kolonii Jelnica, które dzięki swej wytrwałej pracy i przedsiębiorczości doprowadził do rangi lokalnej farmy. Nowatorskie uprawy o szerokim spektrum, ciągle modernizowany i poszerzany park maszyn, niemal niezliczona ilość dzierżaw i największa w okolicy ferma drobiu, są najlepszym dowodem jego kreatywności i trudu, tudzież wizytówką gospodarza. Mimo wielkiego zaangażowania i energii wkładanej w prowadzenie agrarnego przedsiębiorstwa ten lokalny potentat rolny, wielokrotnie udzielał się społecznie, pełniąc w latach 2002/2006 funkcję radnego powiatowego, zaś obecnie członka rady sołeckiej. Jego konsekwentne i elastycznie rozwijane gospodarstwo nie pozostało niezauważone np. podczas tegorocznych dożynek powiatowych w Sosnówce, gdzie uhonorowano go II miejscem w kategorii „Gospodarz Roku”. Na koniec należy wspomnieć, że Wiktor Dąbrowski choć stał się farmerem, to pozostał człowiekiem.
Komitet Budowy Kościoła w Krzewicy
Komitet Budowy Kościoła został powołany w 1991 roku. Członków komitetu mieszkańcy Krzewicy wybrali w sposób spontaniczny, zaś żaden z wytypowanych nie uchylił się od wyzwania i odpowiedzialności. Mieszkańcy Krzewicy, przy pomocy mieszkańców Wólki Krzymowskiej, Łuniewa i Krzymoszyc oraz okolicznych miejscowości na czele z Ks. Infułatem Kazimierzem Korszniewiczem proboszczem parafii św. Józefa w Miedzyrzecu Podlaskim dokonali w ciągu dwóch lat wręcz niemożliwego. Pobudowali kościół tworząc parafię w Krzewicy pod wezwaniem MB Szkaplerznej. Członkowie komitetu wzięli na siebie odpowiedzialność za zbieranie środków, zorganizowanie prac oraz swoim honorem gwarantowali rzetelność i uczciwość przedsięwzięcia pracując równie ciężko i z poświęceniem jak wszyscy budowniczowie kościoła. Dzięki poświęceniu, ofiarności i ciężkiej pracy ludzi w ciągu 13 miesięcy zrealizowano pomysł. Ten wręcz nierealny plan nie powstałby bez 17-stu odpowiedzialnych ludzi, którzy na swoje barki wzięli cały ciężar planowania i decyzji.
Skład Komitetu Budowy Kościoła:
– Józef Sidorczuk – przewodniczący
– Tadeusz Oleksiuk – zastępca przewodniczącego
– Henryk Pawłowski, Adam Tymoszuk – skarbnicy
– Stanisław Marciszewski, Zenon Daniluk – gospodarze
– Jerzy Hołoweńko, Mieczysław Korolczuk, Ryszard Łubik, Eugeniusz Nestorowicz, Jan Oleksiuk, Edmund Sawczuk, Zbigniew Sidorczuk, Marian Sójka, Zygmunt Trochymiuk, Stanisław Tymoszuk, Mieczysław Zaniewicz – członkowie
Sylwetki członków Komitetu.
Józef Sidorczuk, odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała Marianna Sidorczuk z rodziną
Pan Józef Sidorczuk nie bał się żadnych wyzwań niejednokrotnie całkowicie poświęcając się pracy na rzecz swej lokalnej społeczności. Gdy stwierdzał, że trzeba zrobić coś dla mieszkańców Krzewicy, czasu nie liczył a po prostu działał. Należał do koła żywego różańca. Przewodniczący Komitetu Budowy Kościoła. Zaangażowany z całą mocą w budowę plebanii i cmentarza. Przy budowie nowego budynku szkoły w Krzewicy aktywnie zabiegał o środki i godnie reprezentował Krzewicę w trudnych rozmowach z przedstawicielami gminy i powiatu. Swoją pracowitością zachwycał i był dla wszystkich wzorem społecznika i gospodarza.
Stanisław Marciszewski odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrał syn Franciszek Marciszewski z rodziną
Stanisław Marciszewski nigdy nie szczędził swego czasu, nikomu nie odmówił pomocy. Należał do koła żywego różańca. W Komitecie Budowy Kościoła pełnił funkcję gospodarza, między innym skrupulatnie prowadząc książkę prac i osób pracujących przy budowie kościoła. Dziś te zapiski stanowią pamiątkę tworząc bezcenny zbiór ogromu wykonanej przez ludzi pracy.
Zygmunt Trochymiuk odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrał syn Mirosław Trochymiuk z rodziną
Zygmunt Trochymiuk swoją oddaną postawą społeczną był wzorem dla pozostałych mieszkańców. Jeden z założycieli OSP Krzewica jednocześnie przez wiele lat aktywny i oddany strażak ochotnik. Należał do koła żywego różańca. Dzięki przywiązaniu do tradycji aktywnie włączał się nie tylko w budowę kościoła, ale także w cały późniejszy proces budowania parafii. Ceniony jako gospodarz i niedościgniony wzór czystości, porządku i pielęgnacji swojej posesji.
Tadeusz Oleksiuk
Wieloletni sołtys wsi Krzewica, przywiązany do swojej małej ojczyzny. Jeden z założycieli OSP Krzewica jednocześnie przez wiele lat aktywny i oddany strażak ochotnik. Dzięki oddanej postawie w trakcie budowy kościoła dodawał innym sił i mobilizował do pracy. W komitecie budowy kościoła pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego, dzielnie stawiając czoła wyzwaniom. Przez lata życia w naszej małej ojczyźnie dwukrotnie swoimi decyzjami pozwolił na budowę budynków szkół na swoim gruncie. Zelator kółka żywego różańca od kilkudziesięciu lat. Skarbnica wiedzy o czasach wojennych i historii regionalnej. Swoją pasją dzieli się z młodszym pokoleniem dbając o zachowanie w pamięci osób i wydarzeń związanych z naszym regionem.
Jerzy Hołoweńko
Aktywny działacz LST-su Krzewica w okresie jego istnienia. Członek OSP Krzewica od blisko pół wieku. Aktywnie działał w zarządzie OSP Krzewica będąc między innymi skarbnikiem przez 3 kadencje. Był członkiem Komitetu Budowy szkoły pełniąc odpowiedzialną funkcję skarbnika. Należy do koła żywego różańca. Radny Gminy Międzyrzec Podlaski przez 2 kadencje, przewodniczący komisji rewizyjnej. Dzięki jego zaangażowaniu przez ten okres rozbudowano remizę, zbudowano boiska oraz wyremontowano wiele dróg. Pracowity i oddany wsi oraz jej mieszkańcom.
Marian Sójka
Osoba o niezwykle pogodnym usposobieniu i dużym poczuciu humoru. Zawsze chętna do pomocy. Należy do koła żywego różańca. Ceniona za ciągłe podtrzymywanie więzi ze środowiskiem i żywe zainteresowanie obecnymi sprawami wsi. Służył radą i spokojem, często wyhamowywał emocje i ambicję kolegów, budując atmosferę życzliwości i porozumienia.
Mieczysław Korolczuk odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała żona Helena Korolczuk z rodziną
Mieczysław Korolczuk swoim zaangażowaniem i pracowitością zadziwiał wielu mieszkańców Krzewicy. Należał do koła żywego różańca. Sołtys wsi Krzewica przez 4 kadencje. Wspierał i angażował się w budowę kościoła, szkoły oraz zabiegał o remonty dróg. Odznaczony wzorowo współpracował z mieszkańcami starając się wysłuchać ich opinii. Był pracowity, sumienny, lubiany w społeczeństwie.
Jan Oleksiuk
Aktywnie działał w OSP Krzewica będąc prezesem przez 2 kadencje. Był również ofiarny poprzez swoją służbę jako kierowca wozu bojowego. Czynnie i sumiennie działał na rzecz społeczności Krzewicy będąc wieloletnim radnym parafialnym. W radzie sołeckiej oraz będąc przedstawicielem spółki wodnej wnioskował o liczne naprawy dróg i rowów melioracyjnych. Odpowiadał na każde inicjatywy społeczne czynnie włączając się w ich realizację. Wieloletni zelator koła żywego różańca mężczyzn.
Eugeniusz Nestorowicz
Nie szczędził swego czasu, chętnie angażując się w prace społeczne w swojej miejscowości. Wielokrotnie nie uchylał się od odpowiedzialności za wieś będąc członkiem rady sołeckiej. Należy do koła żywego różańca. W trakcie pełnienia funkcji radnego parafialnego swoją pracą i konsekwentnym działaniem podejmował wyzwania związane z życiem parafii. Wieloletni gospodarz, pracowity, sumienny, pomocny budowniczy, życzliwy ludziom, dobry mąż, wspaniały ojciec i dziadek.
Zbigniew Sidorczuk
Dobry duch wsi Krzewica. Swoją odpowiedzialnością i aktywnością społeczną był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Wieloletni działacz w Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych Solidarność. Należy do koła żywego różańca. Członek komitetu budowy kościoła i budowy szkoły. Współpomysłodawca wybudowania boisk trawiastych przy szkole. Należał również do komitetu budowy wodociągu i był przewodniczącym komitetu budowy linii telefonicznej. Członek OSP Krzewica swoim poświęceniem i oddaną służbą został wybrany na prezesa już od 3 kadencji. Przez wiele lat pełnił bardzo aktywnie funkcję sołtysa wsi.
Mieczysław Zaniewicz
Oddany i aktywny mieszkaniec wsi Krzewica. Aktywny działacz LST-su Krzewica w okresie jego istnienia. Należy do koła żywego różańca. Ojciec czwórki dzieci, który swoją postawą i zachętą skierował je do aktywnej działalności w OSP Krzewica. Sam będąc od wielu lat strażakiem ochotnikiem nigdy nie uchylał się do działalności społecznej i ciężkiej pracy. Członek komisji rewizyjnej w OSP. Będąc członkiem rady sołeckiej wsi Krzewica wspiera i czynnie uczestniczy w pracy na rzecz wsi.
Adam Tymoszuk
Przez lata kandydat wykazał się wielkim oddaniem i pracowitością na rzec swojej małej ojczyzny. Aktywny działacz LST-su Krzewica w okresie jego istnienia. Sołtys przez 4 lata. Czynny członek OSP Krzewica będący przez 4 lata prezesem oraz sekretarzem. Przez 2 kadencje pełnił funkcję Radnego Gminy Międzyrzec Podlaski, był przewodniczącym komisji rewizyjnej oraz komisji oświatowej. Należy do koła żywego różańca. W komitecie budowy kościoła pełnił funkcję skarbnika. Będąc radnym parafialnym czynnie budował parafię od początku jej powstania. Podziwiany przez ludzi i od lat będący autorytetem przy podejmowaniu społecznych decyzji. Nigdy nikomu nie odmawia pomocy, zawsze służy radą, pomocą i pracą fizyczną. Osoba konsekwentna, umiejąca budować porozumienie.
Stanisław Tymoszuk
Zawsze był aktywny społecznie w życiu swojej małej ojczyzny. Uczciwy i pracowity gospodarz zawsze służył pomocą i radą. Wieloletni działacz w Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych Solidarność. Żywo włącza się w sprawy wsi nie uchylając się od odpowiedzialności i uczestnictwa w podejmowaniu decyzji. Członek OSP Krzewica przez długie lata pełniący sumiennie swój strażacki obowiązek niesienia pomocy. Wieloletni zelator koła żywego różańca. Radny parafialny żywo uczestniczący od początku w życiu i tworzeniu parafii.
Edmund Sawczuk odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała żona Janina Sawczuk z rodziną
Czynnie uczestniczył w działalności OSP. Służył radą i pomocą na miarę swoich możliwości. Był miły i uczynny. Potrafił rozwiązać różne problemy w delikatny sposób. Zawsze można było na nim polegać, zwrócić się z prośbą – na pewno nie odmówił pomocy. Należał do koła żywego różańca. Jako zdolny stolarz nigdy w trakcie budowy kościoła nie odmówił swojej fachowej pomocy. Był współbudowniczym więźby dachowej na kościele, a już po utworzeniu parafii aktywnie włączał się w budowę krzyży.
Ryszard Łubik odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała żona Danuta Łubik z rodziną
Czynnie uczestniczył w działalności OSP. Należał do koła żywego różańca. Był inicjatorem wielu bardzo ważnych przedsięwzięć, które zostały zrealizowane we wsi Krzewica. Aktywnie uczestniczył też w ich wykonaniu. Przez wiele lat pełnił funkcję magazyniera GS w Krzewicy, w tych trudnych czasach, gdy brakowało wszystkiego nie zapominał o mieszkańcach swojej wsi.
Zenon Daniluk odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała córka Dorota Prokopiak z rodziną
Niedościgniony wzór społecznika. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w życiu społecznym gminy oraz swojej ukochanej Krzewicy. Reprezentował wieś jako radny w gminnej radzie narodowej starając się wzmocnić swoją mała ojczyznę. Należał do koła żywego różańca. Pełnił funkcję gospodarza w komitecie budowy kościoła i szkoły notując skrupulatnie wykonywane prace i zapisując osoby pracujące. Wspierał całymi swoimi siłami powstającą parafię. Nie szczędził trudu przy budowie szkoły poprzez pracę fizyczną, jak i poprzez przekazanie gruntów. Wieloletni i oddany członek OSP Krzewica, aktywnie włączający się w pracę zarządu, pełniący przez wiele kadencji funkcję gospodarza. Poprzez swoje przywiązanie do munduru strażackiego funkcję gospodarza wykonywał w sposób niedościgniony dbając o każdy szczegół przy remizie. Bardzo życzliwy i koleżeński, bezkonfliktowy, lubiany przez wszystkich. Wielokrotnie odznaczany za swoją bezinteresowną pracę na rzecz wsi. Do ostatnich swoich dni żywo zainteresowany i zaangażowany w sprawy parafii, straży i wsi.
Henryk Pawłowski
Wieloletni strażak OSP Krzewica. Pełniąc funkcję sekretarz przez kilka kadencji w zarządzie oraz kierowcy czynnie włączał się w sprawy jednostki, dbając nie tylko o powierzony mu sprzęt, ale też aktywnie wspierał wiele inicjatyw strażackich. Należy do koła żywego różańca. Będąc radnym gminy Międzyrzec Podlaski aktywnie zabiegał o inwestycje w swojej wsi, a także dbał o rozwój całej gminy. Działacz społeczny uczestniczący w życiu wioski. Nie uchylał się od odpowiedzialności aktywnie działając w radzie sołeckiej i udzielając się w komitetach społecznych. W komitecie budowy kościoła pełnił funkcję skarbnika. Kandydat będąc osobą wykształconą często pomagał innym służąc radą i pomocą, zachowując spokój nawet w najbardziej trudnych sytuacjach, budował więź porozumienia i kompromisu. Wieloletni właściciel sklepu w Krzewicy sumiennie i uczciwie zaopatrywał mieszkańców wsi.
Odznaka Honorowa Zasłużony dla rolnictwa:
Barbara Wsół, Strzakły
Barbara Wsół prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha gruntów własnych zlokalizowane we wsi Strzakły. Gospodarstwo posiada podstawowy sprzęt rolniczy. Gospodarstwo Pani Barbary specjalizuje się w produkcji drobiu – chów kaczek brojerów. Produkcja roczna wynosi do 25 tys. kaczek. Gospodarstwo spełnia wszelkie normy techniczne i sanitarne. Barbara Wsół angażuje się w życie społeczne swojej miejscowości jak i gminy. Drugą kadencję pełni funkcję sołtysa Strzakł. Jest przewodniczącą komisji rewizyjnej w Stowarzyszeniu Moja Gmina.
Józef Tarasiuk, Utrówka
Józef Tarasiuk jest emerytowanym rolnikiem. Gospodarz prowadził gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha zlokalizowane we wsi Utrówka. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej i bydła oraz uprawie zbóż i ziemniaków. Spełniające wymogi techniczne i sanitarne gospodarstwo rolnik przekazał młodszemu pokoleniu. Józef Tarasiuk jest społecznikiem, pełnił funkcję sołtysa 12 lat. Przedstawiciel lokalnej społeczności w Gminnej Konserwacyjnej Spółce Wodnej.
Jerzy Semeniuk, Sitno
Jerzy Semeniuk jest emerytowanym rolnikiem. Kandydat prowadził gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha zlokalizowane we wsi Sitno. Gospodarstwo specjalizowało się w produkcji zboża, ziemniaków i owoców miękkich osiągając wysokie plony. Pan Jerzy swą wiedzę rolniczą i w pełni zmechanizowane gospodarstwo przekazał synowi. Rolnik stanowić może wzór dla młodego pokolenia, służąc radą i doświadczeniem nie tylko synowi Tomaszowi, ale również innym mieszkańcom Sitna. Jerzy Semeniuk prócz działalności rolniczej aktywnie włącza się w życie społeczne swej miejscowości. Był jednym z członków założycieli OSP Sitno, wieloletni członek jednostki OSP. Ojciec czworga dzieci.
Marian Golec, Puchacze
Marian Golec prowadzi gospodarstwo rolne o wielkości 27 ha zlokalizowane
w Puchaczach i Drelowie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zboża, ziemniaków osiągając wysokie plony. Zajmuje się ponadto produkcją trzody chlewnej oraz bydła opasowego i mlecznego liczącego łącznie 17 sztuk. Rocznie produkuje ok. 50 szt. trzody chlewnej. Marian Golec wykonuje ciężki, potrzebny zawód, który uczy charakteru i wyzwala nowe siły. Służy swoim doświadczeniem młodym rolnikom. Gospodarstwo jest stale modernizowane
– ostatnim zakupem był kombajn i opryskiwacz.
Kazimierz Wasiluk, Sitno
Kazimierz Wasiluk prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 11 ha zlokalizowane we wsi Sitno. Rolnik od najmłodszych lat pracuje na roli. Uprawia zboża, ziemniaki i dynie osiągając wysokie plony. Ponadto gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Rolnik posiada 8 krów mlecznych. Gospodarstwo cechuje wysoki stopień mechanizacji, spełnia ono wymogi techniczne i sanitarne. Kazimierza Wasiluka uznać można nie tylko za wzorowego rolnika ale także oddanego lokalnej wspólnocie społecznika. Kandydat przez dwie kadencje 2002-2010 r. pełnił funkcję sołtysa Sitna zyskując powszechny szacunek i uznanie tak wśród mieszkańców sołectwa jak i pracowników urzędu gminy z którymi chętnie współpracował. Ojciec trojga dzieci.
Grzegorz Semeniuk, Sitno
Grzegorz Semeniuk prowadzi gospodarstwo rolne zlokalizowane we wsi Sitno. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiu wodnego i kurczaków zagrodowych. Roczna produkcja wynosi 60-75 tys. kurczaków. Rolnik posiada kompleksowe wykształcenie w dziedzinie – mechanizacja maszyn rolniczych. Jego gospodarstwo spełnia wszelkie normy techniczne i sanitarne, posiada rozbudowany park maszynowy. Dodatkowo Grzegorz Semeniuk prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją peletu. Rolnik aktywnie pozyskuje fundusze z Unii Europejskiej, dzięki czemu jego gospodarstwo może być stale modernizowane.
Władysław Łukaszuk, Puchacze
Władysław Łukaszuk prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 23 ha zlokalizowane w Puchaczach. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji ziemniaków i zboża osiągając wysokie plony.. Ponadto w gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła opasowego w liczbie około 20 sztuk rocznie. Gospodarstwo posiada nowoczesną oborę spełniającą współczesne standardy techniczne i sanitarne, jest dobrze wyposażone w sprzęt rolniczy. Władysław Łukaszuk chętnie włącza się w inicjatywy podejmowane przez mieszkańców swojej wsi, jest społecznikiem. Zasiada w radzie parafialnej.
Piotr Zdanowski, Puchacze
Piotr Zdanowski jest emerytowanym rolnikiem. Całe swe dotychczasowe życie poświęcił rolnictwu. Gospodarstwo, które przekazał synowi ma wielkość 20 ha łącznie z dzierżawami i zlokalizowane jest na terenie Puchacz, Rogoźnicy i Sitna. Specjalizuje się w produkcji zboża, ziemniaków, kukurydzy osiągając wysokie plony .Gospodarz był producentem trzody chlewnej – 100 szt. rocznie. Ojciec 5 dzieci. Syn modernizuje gospodarstwo, pozyskuje środki z UE a ojciec stale wspiera go swą wiedzą i doświadczeniem. Najnowszym ich zakupem jest nowoczesny ciągnik rolniczy. Piotr Zdanowski jest społecznikiem, członkiem rady parafialnej oraz rady sołeckiej.
Stanisława Kuźniarska, Puchacze
Gospodarstwo Stanisławy Kuźniarskiej ma wielkości 30 ha łącznie
z dzierżawami i zlokalizowane jest w Puchaczach, Dołdze i Sitnie. Zajmuje się produkcją mleka i bydła opasowego. Posiada 33 sztuki bydła mlecznego i 32 sztuki opasowego. Ponadto gospodarstwo Stanisławy Kuźniarskiej produkuje kukurydzę oraz zboża osiągając wysokie plony. Posiada nowoczesny park maszynowy. Gospodarstwo jest stale modernizowane by sprostać aktualnym normom technicznym i sanitarnym. Pani Stanisława jest matką 4 dzieci. Kandydatka cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród lokalnej społeczności
Henryk Łukaszuk, Puchacze
Henryk Łukaszuk jest emerytowanym rolnikiem, który całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy w gospodarstwie rolnym. Obecnie przekazał swój majątek synowi. Gospodarstwo, które prowadził ma powierzchnię 50 ha łącznie z dzierżawą. Zlokalizowane jest w Puchaczach. Rolnik zajmował się głównie produkcją bydła mlecznego, mięsnego i trzody – co kontynuuje młode pokolenie. Dzięki wiedzy i pracy Pana Henryka gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy. Obecnie syn kontynuuje rozwój gospodarstwa, modernizuje, unowocześnia, rozbudowuje je pozyskując środki z UE, a ojciec jak przystało na zasłużonego rolnika służy mu radą i pomocą.
Waldemar Serafinowicz Łuniew
Waldemar Serafinowicz prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 26 ha zlokalizowane na terenie Łuniewa i 25 ha w dzierżawie na terenie Łuniewa i Krzewicy. Zajmuje się produkcją mleka, posiada 40 krów mlecznych. Gospodarstwo jest zmodernizowane zgodnie ze standardami UE. Rolnik sprawnie pozyskuje środki zewnętrzne – za otrzymane dotacje zakupił maszyny rolnicze np. traktor, prasa, rozrzutnik. Rolnik jest osobą szanowaną pośród lokalnej społeczności.
Krzysztof Nestorowicz Łuniew
Gospodarstwo rolne Krzysztofa Nestorowicza zlokalizowane jest we wsi Łuniew. Gospodarstwo zajmuje 18 ha, na tym obszarze rolnik produkuje zboża, kukurydzę osiągając wysokie plony. Krzysztof Nestorowicz jest producentem bydła mięsnego. Gospodarstwo rolne zmodernizował ze środków z UE -zakupił m.in. ciągnik, rozrzutnik. Rolnik udziela się społecznie. Przez 25 lat pełnił służbę Naczelnika OSP, a aktualnie zajmuje stanowisko Zastępcy Prezesa OSP Łuniew.
Zygmunt Aleksandrowicz, Łuby
Zygmunt Aleksandrowicz prowadzi gospodarstwo o wielkości 11 ha zlokalizowane w Łubach. Od 42 lat, kiedy przejął gospodarstwo od rodziców, ukierunkowane jest ono na produkcję mleka. Rolnik aktualnie posiada 18 krów mlecznych. Gospodarstwo jest zmodernizowane do standardów UE, posiada m.in. 2 ciągniki, spełnia wszelkie normy techniczne i sanitarne. Rolnik ojcem 6 dzieci, osobą szanowaną w lokalnej społeczności
Zbigniew Ostapowicz Łuby
Gospodarstwo rolne Zbigniewa Ostapowicza łącznie z dzierżawą zajmuje około 30 ha powierzchni w Łubach i Krzewicy i 2 ha w Wesółce. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. Wszystkich sztuk bydła jest ok. 60 szt. w tym 30 krów dojnych. Rolnik produkuje również zboża i kukurydzę osiągając wysokie plony. Gospodarstwo jest zmodernizowane, w ostatnich latach dobudowano część obory, tak aby spełniała ona wszelkie standardy Unii Europejskiej. W ramach projektu PROW zostały zakupione maszyny rolnicze m.in. ciągnik.
Piotr Zaniewicz, Rogoźnica
Piotr Zaniewicz posiada 30 ha własnej ziemi i ok. 70 ha w dzierżawie na terenie gminy. Produkuje kukurydzę, pszenicę i inne zboża osiągając wysokie plony. Hoduje około 180 sztuk bydła rocznie i 200 sztuk trzody chlewnej. Gospodarstwo jest w pełni zmodernizowane i zmechanizowane. Rolnik korzysta z dotacji UE, w ramach nich w ostatnim czasie zakupił 2 traktory, opryskiwacz i maszyny rolnicze. Złożył wniosek o dofinansowanie na doposażenie nowego budynku gospodarskiego. Piotr Zaniewicz jest młodym rolnikiem z zapałem podchodzącym do swej pracy i pasji. Na modernizację rolnictwa i gospodarstwa pozyskuje dużo środków unijnych. Jego gospodarstwo jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się w okolicy.
Wiesław Barczuk, Tłuściec
Wiesław Barczuk jest mieszkańcem Tłuśćca, gdzie od 28 lat prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha. Specjalizuje sie w produkcji bydła mięsnego. W 2012 r. gospodarstwo zostało doinwestowane kwotą 300 tys. zł w ramach PROW na modernizację gospodarstw rolnych dzięki czemu zaliczane jest obecnie do grona najnowocześniejszych w okolicy. Rolnik, pomimo iż gospodarstwem zajmuje się jednoosobowo, przejawia wysoką dbałość o dobrostan zwierząt i wysoką kulturę upraw. Dba o porządek i wygląd estetyczny obejść. Pan Barczuk udziela się społecznie w miejscowej OSP oraz jest przedstawicielem mieszkańców w Gminnej Konserwacyjnej Spółce Wodnej.
Zbigniew Gieresz, Tuliłów
Zbigniew Gieresz jest emerytowanym rolnikiem, prowadził gospodarstwo rolne zlokalizowane we wsi Tuliłów. Gospodarstwo sukcesywnie modernizował i powiększał. Specjalizował się w hodowli koni. Obecnie gospodarstwem zajmuje się syn. Pan Gieresz przez okres trzech kadencji pełnił funkcję sołtysa wsi. Udzielał się społecznie i był inicjatorem budowy szkoły podstawowej i bardzo aktywnym budowniczym. Jako druch OSP brał udział w ratowaniu ludzi i mienia. Wzór rolnika i społecznika.
Andrzej Wasiluk Zasiadki
Wasiluk Andrzej posiada wyższe wykształcenie rolnicze. Gospodarstwo zlokalizowane we wsi Zasiadki przejął po swych rodzicach. Gospodarstwo ma charakter wielofunkcyjny: hodowla trzody chlewnej, produkcja zbóż, rzepaku. Gospodarstwo jest stale modernizowane, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rolniczy. Wasiluk Andrzej prócz pracy na roli od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swojej miejscowości.
Marek Jaroszuk, Zasiadki
Marek Jaroszuk prowadzi wielofunkcyjne gospodarstwo rolne zlokalizowane w Zasiadkach. W gospodarstwie oprócz zbóż rolnik produkuje warzywa dla przetwórstwa oraz truskawki. Handluje zwierzętami z przeznaczeniem na rynek krajowy. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Gospodarz jest osobą aktywną społecznie, chętnie włącza się w inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy.
materiał: Radiobiper Międzyrzec Podlaski
temat: Międzyrzec Podlaski gmina
tekst: Zofia Halczuk / Leszek Niedaleki
zdjęci: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Leszek Niedaleki