Reklama

Reklama

Reklama video

Dziś szczególnie pamiętajmy o bezimiennych mogiłach (film)

Z dr Szczepanem Kalinowskim odwiedzamy w przed dzień Wszystkich Świętych bialski cmentarz parafialny przy ul. Janowskiej. Nie bez przyczyny. Samo zbliżające się święto to jedno. Kolejna ważna przyczyna to zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspominamy żołnierzy 34 Pułku Piechoty którzy polegli pod Kobylanami w listopadzie 1919 roku.

Na bialskim cmentarzy śpią wiecznym snem polegli na naszej ziemi ludzie, którzy o wolność walczyli, ale wolności tej nie doczekali, a i cieszyli się nią raptem kilka miesięcy czy lat. Zaraz po odzyskaniu Niepodległości Polska toczyć musiała wojnę z bolszewicką Rosją.

W materiale mówimy m.in. o żołnierzu legionów Mieczysławie Kazanowskim. Mówimy też o miejscach pamięci, zachęcamy do ich odwiedzenia, zapalenia symbolicznej lampki. Mowa jest o akcji, jaką promuje dr Kalinowski a polegającej na dopisywaniu i dodawaniu na pomnikach naszych przodków, o których wiemy, że polegli w walce o Wolność i Niepodległość Polski haseł i symboli z tą walką i bohaterską śmiercią związanych. Niech nasi przodkowie wiedzą, że doceniamy ich poświęcenie i cenę, jaką dla nas przyszło im zapłacić.

Tylko podczas wojny Polsko – Bolszewickiej zginęło 50 tysięcy naszych rodaków. To ci, których imiona, nazwiska i miejsca pochówku udało się ustalić. Ocenia się, że kolejne 50 tysięcy Polaków nigdy nie rozpoznano, nie odnaleziono, nie mają swoich mogił. Te bezimienne groby usiane są na całym Podlasiu, Mazowszu, Polesiu, Grodzieńszczyźnie.

 

 

materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: 100 lat Niepodległości Polski
film i zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama