Reklama

Reklama

Reklama video

Stołpnieńska Arena Pożarnictwa – ZBS2k17. Historia Prawdziwa

Pierwszy tydzień ferii zimowych był dla młodzieży z miasta i gminy Międzyrzec Podlaski okazją do spróbowania się w dziedzinach pożarniczych. MDP OSP „Stołpno”, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Międzyrzecu Podlaskim i Gimnazjum nr 1 w Jelnicy, w ramach Zimowego Biwaku Szkoleniowego zorganizowała w Jelnicy Młodzieżową Arenę Umiejętności Pożarniczych. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. Biwak prócz uczestnictwa członków MDP z obszaru gminy i miasta otwarty był codziennie dla młodzieży z Jelnicy i okolic. W programie młodzież miała zajęcia ruchowe i gry terenowe, zajęcia z musztry, wykłady z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługi sprzętu strażackiego jak i wiele innych atrakcji. W piątek 20 stycznia odbyło się podsumowanie biwaku w którym prócz wszystkich uczestników na czele z opiekunem MDP dh Tomaszem Łukaszukiem uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, radny gminy Bogdan Bernat oraz rodzice młodzieży uczestniczącej w zajęciach. Poniżej relacja z biwaku w formie listu, który napisał jeden z jego uczestników:

Jelnica, 21.01.2017

                Drodzy Kochani,

dziękuję za poprzedni list, zgodnie z umową opowiem o Zimowym Biwaku Szkoleniowym naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim.

W pierwszej części przybliżę troszkę Marszobieg Jelnicoznawczy – zabawa która zapoznała nas z tutejszymi mieszkańcami, a przed wszystkim zorientowaliśmy się gdzie rozbiliśmy obóz.

Gra polegała na zdobyciu odpowiedzi na jak największą ilość zadanych pytań dotyczących Jelnicy i jej mieszkańców. Dodatkowo, za pomocą mapy, należało odnaleźć odpowiednie miejsce i zrobić zdjęcie opatrzone odpowiednim hasztagiem. (autor gry – Kacper Protaś)
Zwycięska Drużyna: Barysz Klaudia, Szafraniuk Jakub, Tomaszewski Gabriel, Zacharjasz Dawid.

[foogallery id=”5238″]

Następnie opowiem co nieco o interesujących zajęciach w ramach Szkolenia Programowego MDP, które były prowadzone przez nasze Druhenki i Druhów. Były to cenne lekcje dotyczące wiedzy i umiejętności pożarniczych.

Szkolenie miało na celu poszerzyć wiedzę z zakresu pożarnictwa, pierwszej pomocy, zimowego bezpieczeństwa oraz przygotować do zawodów MDP. Zajęcia miały atrakcyjną formę, dzięki której uczestnicy mogli wykazać się zdobytymi umiejętnościami, jak np. podczas gry z łączności, która polegała na zebraniu elementów hasła przez Drużynę, która wykonywała polecenia i przemieszczała się zgodnie ze współrzędnymi podawanymi przez osobę dowodzącą „z punktu”. Przeprowadziliśmy również nocne ćwiczenia ewakuacji, których zadaniem było uświadomienie sobie sytuacji w trybie zagrożenia – dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się przed wszystkim dbania o przyjaciół z Drużyny.

[foogallery id=”5257″]

A teraz przyszła pora na warsztaty Kształtujące Kompetencje – zajęcia z skutecznej komunikacji, osobistej kultury były bardzo przydatne i przygotowały nas również by kreatywnie radzić sobie ze stresem.

Wykorzystując różne formy współpracy – od burzy mózgów, przez wykłady, dyskusje, po szczegółowe planowanie działań – rozwiązywaliśmy stawiane przed nami wyzwania, którymi były m.in. umiejętna argumentacja i selekcja zachowań, zbieranie informacji, opracowanie specyficznych scenek sytuacyjnych czy określenie kreatywnych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia okazały się świetnym początkiem każdego dnia, który rozgrzewał nasze głowy do skutecznego działania i radzenia sobie z relacjami w Grupie.

[foogallery id=”5285″]

Prawie na końcu wspomnę o niesamowitej Grze Terenowej! Fabuła wymagała od nas pomocy dla Tambylców zamieszkujących las… Mimo dużego mrozu świetnie się bawiłem.

Drodzy Podróżnicy,
znajdujecie się na naszym terenie – Terenie Tambylców! Musicie odnaleźć nasz skarb, który jest strzeżony przez Śpiącego Strażnika. Musicie rozwiązać hasło tutejszej osady, by uwolnić naszego króla. Każdy z nas ma specyficzny charakter, posiadamy tajemnicze symbole, które będą dla Was wyzwaniem. Uważajcie pod nogi, ponieważ nasz las skrywa dużo zagadek… Mamy nadzieję, że uda Wam się osiągnąć cel! Trzymamy kciuki!

Tambylcy

Przed uczestnikami czekało 5 zadań i 4 zagadki rozsiane po lesie, a każda z napotkanych postaci miała inny charakter – cichutki Nieśmiałek, gburowaty Burczydło, mistrz suchego żartu Heheszek, głupiobystry Mądruś, ciekawski Zapytajek oraz dostojny Śpiący Strażnik, który miał klucz do skarbu. (autor gry: Karolina Zaniewicz)
Zwycięska drużyna: Korolczuk Karol i Zacharjasz Dawid

[foogallery id=”5312″]

W ostatnim akapicie powiem o Obozowym Turnieju Talentów. Podczas konkursu walczyliśmy o serce Karyny – córki Króla Tambylców. Niestety przegrałem, ale pomimo to zabawa była przednia!

Kolejnego dnia Tambylcy odwiedzili nasze obozowisko. Chcąc nam podziękować za uratowanie króla postanowili zorganizować nam turniej leśnych gier na zamkniętej hali. Uczestnicy konkurowali ze sobą w czterech różnych konkurencjach: ujarzmianie leśnego węża W25, hokej leśny figurowy, rzut żołędziem do dziupli czy bieg utopca. Werdykt za styl wydawali Nieśmiałek, Mądruś, Zapytajek i córka króla Tambylców – Nikita Karyna, a turniej prowadził duet Burczydło i Heheszek. Tę część bezkonkurencyjnie wygrał Dawid Zacharjasz!
Okazało się, że Tambylcy sprawdzali tylko naszą sprawność fizyczną, by móc wybrać superbohatera do obrony swojej wioski i Karyny!

[foogallery id=”5349″]

Nie zabrakło oczywiście ..musztry! Dzięki charyzmie Dowódców i Instruktorów oraz naszym wspólnym siłom – udało się opracować i wykonać efektowne Parady Marszowe!

[foogallery id=”5380″]

Ostatniej nocy nasz obóz zmienił się w istny, upiorny cyrk! Co się działo to trudno opowiedzieć… Opowiem gdy spotkamy się ponownie.. np. latem!
(autor gry: Aleksandra Sobolewska i Katarzyna Wasąg)

[foogallery id=”5398″]

Reasumując ZBS 2k17 uważam za udany i czekam na odpowiedź w następnym liście. Dużo zdrowia.

Pozdrawiam, Karol, lat 15.

PS. Polecam takie biwaki – Drużyna uczy się cierpieć razem i cierpieć razem 🙂

 

tekst i zdjęcia: MDP OSP „Stołpno”

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama