Reklama

Reklama

Reklama video

Mieszkańcy nie odpuszczają – spotkanie w sprawie likwidacji przejazdu przy ul. Łomaskiej (film) (galeria)

Liczna grupa mieszkańców Białej Podlaskiej jest przeciwna przebudowie przejazdu kolejowego w ciągu ul. Łomaskiej. Ich zdania broni Społeczny Komitet "Nowy Przejazd Wspólna Sprawa", który 25 marca zorganizował w tej sprawie spotkanie. Padło wiele argumentów, omawiano liczne za i przeciw, zaproponowano własne, korzystniejsze rozwiązania, dodatkowo można było złożyć swój podpis pod petycją skierowaną do prezydenta miasta.

My, niżej podpisani mieszkańcy Osiedla za Torami oraz pozostałych części miasta Białej Podlaskiej, zwracamy się z prośba o ponowne rozważenie planów dotyczących likwidacji przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Łomaskiej. Zaproponowane przez Urząd Miasta rozwiązanie w postaci budowy nowego tunelu w przedłużeniu al. Jana Pawła II i skierowanie tam większości ruchu samochodowego z naszego osiedla budzi nasze głębokie obawy i niepokój i jest dla nas nie do przyjęcia. Codzienne korzystanie wyłącznie z proponowanego znacznie oddalonego od naszego osiedla nowego przejazdu znacząco negatywnie wpłynie na jakość naszego codziennego życia i funkcjonowania. Dłuższe trasy dojazdu do centrum miasta, szkoły podstawowej, przedszkola, przychodni, galerii handlowej czy miejsc pracy przełożą się realnie na wyższe koszty życia oraz stracony czas spędzony w podróży. Dotknie to także osoby starsze, korzystające ze środków komunikacji miejskiej.” – czytamy w tekście petycji skierowanej 25 marca przez Społeczny Komitet „Nowy Przejazd Wspólna Sprawa” do prezydenta miasta Michała Litwiniuka. 

W ten właśnie sposób mieszkańcy miasta, głównie Osiedla za Torami, od samego początku sprawy związanej z planowaną przez miasto przebudową przejazdu kolejowego w ciągu ul. Łomaskiej, wyrażają swoje obawy i sprzeciw wobec kolidującemu z ich potrzebami rozwiązaniu.

Przypomnijmy, głównym przedmiotem sporu jest plan lokalizacji tunelu dla samochodów, rowerzystów i pieszych na przedłużeniu al. Jana Pawła II do ul. Dokudowskiej oraz przebudowa przejazdu kolejowego w ciągu ul. Łomaskiej na tunel dla pieszych i rowerzystów. Jedno ze spotkań w tej sprawie odbyło się 11 lutego i wzięło w nim udział wielu zainteresowanych mieszkańców. Prezydent Michał Litwiniuk omówił plany inwestycyjne, jednak spotkał się z niezadowoleniem społeczności, która zarzuciła mu brak właściwej komunikacji na linii urząd – mieszkańcy, co przełożyło się wcześniej na udział w jednym ze spotkań w ramach konsultacji społecznych zaledwie kilku osób. Wytykano też błędy w ankiecie, która miała zawierać pytania sugerujące odpowiedź i nie dawały możliwości wyrażenia własnej opinii.

Więcej o spotkaniu w lutym:
Mieszkańcy niezadowoleni z propozycji miasta w sprawie przebudowy przejazdu na ul. Łomaskiej (film) <<==>> LINK

Już następnego dnia podczas konferencji zorganizowanej przy przejeździe kolejowym w ciągu ul. Łomaskiej padła informacja, że uformował się Społeczny Komitet „Nowy Przejazd Wspólna Sprawa”, który będzie reprezentował potrzeby mieszkańców i stał na straży ich opinii w sprawie sprzeciwu wobec planom magistratu. Skład komitetu: ks. proboszcz Andrzej Biernat, radna miasta Agnieszka Kulicka, radny miasta Wojciech Babicz, Barbara Janicka, Marek Forsztek i Sławomir Denisiuk.

Więcej o konferencji:
Przejazd na Łomaskiej do likwidacji? Konferencja radnych PiS Biała Podlaska (film) (galeria) <<==>> LINK

To właśnie powstały komitet zorganizował kolejne spotkanie dla mieszkańców, które odbyło się 25 marca w Dolnym Kościele Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Długiej 1 w Białej Podlaskiej. Salę wypełnili po brzegi zainteresowani tematem mieszkańcy, a sama frekwencja pokazała, jak istotne są rozmowy i opinia osób na co dzień korzystających z przejazdu, który miałby stać się tylko i wyłącznie tunelem dla pieszych i rowerzystów.

Wprowadzenia do spotkania i omówienia głównych jego celów dokonał Wojciech Babicz, który przybliżył szczegóły planów miasta związanych z przebudową przejazdu oraz proponowane przez komitet alternatywne rozwiązania. Przypomniał, że sama koncepcja zmian infrastruktury drogowo-kolejowej związana jest z ogłoszonym przez PKP TLK naborem wniosków, którego założeniem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych, określanych jako „wąskie gardła” i zastąpienie ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi na terenie całej Polski. 

Jeżeli miasto zlikwiduje przejazdy kolizyjne, czyli takie jak przy ul. Łomaskiej, będzie można uzyskać dofinansowanie na budowę nowych tuneli. Ten konkurs PKP ogłosiło w tamtym roku, nabór trwał do lutego br., więc było bardzo dużo czasu, żeby tę kwestię przedyskutować z mieszkańcami, czego, niestety, naszym zdaniem zabrakło – podkreślił radny miasta Wojciech Babicz. W swoim wystąpieniu omówił m.in. wydłużenie trasy, jaką po zmianach inżynieryjnych będą musieli pokonać mieszkańcy, którzy obecnie do ważnych dla nich miejsc tuż za przejazdem mają bardzo blisko. – Aby dostać się do szkoły, „Karuzeli” [centrum handlowe – przyp. red.], przychodni czy na miasto mieszkańcy będą mieli mniej więcej 1 km do przejazdu przy al. Jana Pawła II, potem ul. Stacyjną do ul. Łomaskiej – w jedną stronę to 2 km. Wracając dochodzą nam kolejne 2 km. 

Przedstawiciel komitetu przypomniał również kwestie związane z planowaną inwestycją, takie jak m.in. wyburzenie kolizyjnych budynków i potrzeba budowy rond, oraz kosztorysem samego projektu, który może sięgnąć kwoty 80 mln zł, przy możliwym dofinansowaniu PKP.

Zgromadzeni zabierali głos wyrażając swoją opinię, wyświetlono też prezentacje multimedialne. Omawiano m.in. temat jednego z drzew, które zdaniem bialskiego magistratu jest elementem kolidującym z proponowanym rozwiązaniem.

PREZENTACJA – warto się zapoznać!

Padło wiele argumentów zbieżnych z zapisami petycji, w której mieszkańcy reprezentowani przez społeczny komitet zawarli własne, alternatywne propozycje rozwiązania niekorzystnej ich zdaniem inwestycji:

Proponujemy:

1. jako priorytet, budowę tunelu w przedłużeniu ulicy Długiej przeznaczony dla samochodów osobowych, komunikacji miejskiej, rowerów i pieszych – zamiast budowy zaproponowanego, przez Urząd Miasta, tunelu wyłącznie dla rowerzystów i pieszych pod ulicą Łomaską.
2. budowę tunelu w przedłużeniu Al. Jana Pawła II, ale jako dodatkowego przejazdu dla mieszkańców Osiedla za Torami oraz jako alternatywna droga dla wojska.

Koncepcję omówił kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej Sławomir Denisiuk, związany z budową dróg i mostów na terenie miasta Biała Podlaska od 1997 r.

Propozycja nasza jest taka, żeby zamiast robić przejście dla samych pieszych i rowerzystów, w ciągu ul. Długiej przejść przez tereny „Karuzeli” do ronda Łomaska-Sportowa. Technicznie jest to wykonalne, w przeciwieństwie do koncepcji miejskiej mamy wykup jednej posesji i mieścimy się praktycznie w pasach. Obiekt byłby podobny do obiektu Lubelska-Witoroska, czyli jezdnia plus chodnik i ścieżka rowerowa – argumentował Sławomir Denisiuk podając szczegółowe parametry proponowanego przez komitet rozwiązania.

Zdaniem mieszkańców, którzy złożyli swoje podpisy pod petycją, proponowany przez nich układ tuneli w przedłużeniu ul. Długiej:

1. w naturalny sposób wpisuje się w strukturę komunikacji miasta;
2. ogranicza do minimum wyburzanie budynków i dewastację architektury naszej części miasta;
3. nie będzie znacząco droższy niż proponowana przez Urząd Miasta przebudowa aktualnego przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Łomaskiej i przekształcenie go na tunel dla rowerów i pieszych, z którego moglibyśmy zrezygnować.

Zapraszamy do zapoznania się z półtoragodzinnym zapisem filmowym wydarzenia:

Poniżej pełny tekst petycji – podpisy zbierane są do 9 kwietnia.

Miejsca przekazywania podpisów:

FIRMA MEBART Rolety, żaluzje
Ul. Długa 53, 21-500 Biała Podlaska

Skrzynki pocztowe:

Ul. Okólna 25 B
Ul. Ziemiańska 27a

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk 
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama