Tego dnia radni podjęły uchwały w sprawie:
1. Uchwalenia Rocznego programu współpracy Gminy Biała Podlaska z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok.
2. Wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości Kantor oraz Kępa w gminie Biała Podlaska.
3. Ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału.
4. Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment miejscowości Woskrzenice Duże, gmina Biała Podlaska.
5. Pzystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny miejscowości Cicibór Duży, gmina Biała Podlaska.
6. Przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biała Podlaska obejmującego fragment miejscowości Styrzyniec.
7. „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Biała Podlaska”.
8. Określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
9. Określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
10. Określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
11. Określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty.
12. Zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
13. Pokrycia w roku 2025 części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
14. Obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej do obliczenia podatku rolnego na 2025 rok.
15. Określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Biała Podlaska.
16. Określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Biała Podlaska.
17. Zmian budżetu Gminy Biała Podlaska na 2024 rok.
18. Zmiany wieloletniej prognozy finansowej.
Wśród poruszanych tego dnia tematów m.in. kwestia pozyskiwania środków na różnorodne działania i inwestycje, wśród nich projekt „Turystyczna Gmina Biała Podlaska”, w ramach którego w jedenastu lokalizacjach na terenie gminy powstaną atrakcyjne dla mieszkańców i turystów miejsca:
1. Janówka
budowa wiaty, placu zabaw, uwarszenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
2. Młyniec
budowa wiaty, placu zabaw, uwarszenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
3. Porosiuki
budowa sceny, pumptrucka, placu zabaw, uwardzenia, montaż monitoringu, oświetlenia, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
4. Pólko
budowa miejsca na ognisko, pumptruca, placu zabaw, uwardzenia, montaż monitoringu, oświetlenia, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
5. Styrzyniec
budowa wiaty, miejsca na ognisko, placu zabaw, uwardzenia, montaż monitoringu, oświetlenia, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
6. Wólka Plebańska
budowa pumptrucka, miejsca na ognisko, uwardzenia, montaż monitoringu, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
7. Cełujki
budowa utwardzenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
8. Dokudów Drugi
budowa miejsca na ognisko, utwardzenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
9. Swory
budowa utwardzenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
10. Sycyna
budowa utwardzenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
11. Woskrzenice Duże
utwardzenia, montaż monitoringu, ogrodzenia, małej architektury wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią
– Powstanie mała architektura, place zabaw, siłownie zewnętrzne, zadaszone wiaty służące do spotkań mieszkańców, do integracji, oprócz tego ciekawe budowle, takie jak pumptrucki, a w jednej lokalizacji też scena, z której będzie mogła korzystać nasza placówka kultury. Wartość projektu to 7,5 miliona złotych przy niespełna dwumilionowym wkładzie własnym. Jeżeli uda się zrealizować tę inwestycję, podpisać umowę, to będzie krok milowy w kierunku poprawy usług turystycznych dla gminy, dla naszych mieszkańców, ale także mieszkańców okolicznych gmin. Z tych obiektów będą mogli korzystać wszyscy, one nie będą zamykane. Cieszę się bardzo, że nie tylko mówimy, ale też robimy i już widać pierwsze owoce naszej ciężkiej pracy, nie tylko wójta, ale całego urzędu – przybliżył szczegóły zaplanowanej inwestycji wójt Konrad Gąsiorowski. Dofinansowanie dla zadania ma pochodzić z programu środków Funduszy Europejskich dla Lubelskiego. Wniosek przeszedł już ocenę formalną, przed gminą etap oceny merytorycznej.
Podczas sesji mówiono o kwestii odśnieżania na terenie gminy, którego forma będzie odbiegała od tej stosowanej w poprzednich latach. Według obecnych założeń samorządu wykonawca ma się znajdować na terenie danego obrębu, co pozwoli na szybkie i racjonalne reagowanie na potrzeby oraz skróci czas oczekiwania na odśnieżenie dróg i chodników w poszczególnych miejscowościach.
Te i inne poruszane tego dnia tematy omówił krótko wójt Konrad Gąsiorowski – zapraszamy do obejrzenia rozmowy, którą przeprowadził z włodarzem redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk:
_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk