Reklama

Reklama

Reklama video

W Zalesiu omawiali kwestię dostępności do usług stomatologicznych

Kwestia ograniczonego dostępu do usług stomatologicznych świadczonych przez stomatologów związanych kontraktem z NFZ coraz częściej pojawia się w rozmowach pomiędzy mieszkańcami a władzami gmin powiatu bialskiego. Temat ten został poruszony podczas konferencji, która odbyła się 25 listopada w Zalesiu.

Uczestnicy konferencji, którą poprowadzili tego dnia prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Lubelskiej Akademii WSEI dr hab. prof. Tomasz Wołowiec oraz dr hab. med. Janusz Kleinrok, pochylili się nad kwestią dostępności opieki stomatologicznej oraz wyzwaniami i rozwiązaniami, jakie mogą przyczynić się do poprawy sytuacji pacjentów. 

Wśród omawianych zagadnień można wymienić m.in. organizację i zakres finansowania usług stomatologicznych w ramach NFZ na terenie powiatu bialskiego oraz możliwości działania władz samorządowych mogące wpływać na lepszy dostęp do gabinetów usługowych zwłaszcza dla dzieci, osób starszych oraz osób zamieszkałych w małych, peryferyjnych miejscowościach.

Zauważalny jest również brak lekarzy specjalistów, szczególnie na ścianie wschodniej Polski. Ich kształcenia chce się podjąć Lubelska Akademia WSEI.

Próbujemy uzyskać zgodę na prowadzenie kierunku lekarsko-dentystycznego z uwagi na to, że w Polsce, a szczególnie na naszej ścianie wschodniej, mamy bardzo duży deficyt lekarzy-stomatologów, te braki występują w zasadzie we wszystkich gminach. Nasz projekt związany z uruchomieniem tego kierunku już po pozytywnej zgodzie i akceptacji Ministerstwa Zdrowia zakłada kształcenie lekarzy-stomatologów na potrzeby naszego regionalnego rynku pracy i zwiększenie liczny lekarzy dostępnych dla mieszkańców, a przede wszystkim dzieci. Myślę, że ten kierunek studiów ma ogromną szansę na dynamiczny rozwój, z uwagi na to, że braki są naprawdę ogromne – wyjaśnił dr hab. prof. Tomasz Wołowiec. Jak zauważył, duży nacisk należy kłaść na wsparcie lekarzy-stomatologów i zachęcanie ich do pozostawania w małych miejscowościach. – Będziemy rozmawiali z burmistrzami i wójtami na temat ewentualnych możliwości fundowania stypendiów, mieszkań, czyli dodatkowych form wsparcia, które by tych ludzi zachęcały i wiązały z tymi lokalnymi środowiskami. (…) Rozmawiałem z wójtami i burmistrzami, deklarują, że są gotowi przygotować i wyposażać gabinety w szkołach, wtedy taki lekarz-stomatolog może do południa zajmować się dziećmi, a po południu świadczyć swoje prywatne usługi dla reszty mieszkańców. To fajny pomysł, transakcja wiązana, która może przynieść sukces.

Rozmowy, jakie toczyły się tego dnia w Zalesiu, miały na celu m.in. omówienie wspólnych działań, które pozwolą wzmocnić wniosek o otrzymanie uprawnień do kształcenia lekarzy-stomatologów, z którym uczelnia wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia. Podobne spotkania odbyły się już w gminach ościennych Lublina, a teren działania obejmuje województwo lubelskie i podlaskie.

Mamy braki lekarzy-stomatologów i to od razu wychodzi w tym, jak są rozmieszczeni. To w 100% sprywatyzowana część rynku. (…) Odpłatność NFZ jest tak mała, że lekarze lawinowo rezygnują z kontraktów – stwierdził dr hab. med. Janusz Kleinrok odpowiedzialny za organizację kierunku lekarsko-stomatologicznego Lubelskiej Akademii WSEI, mieszkaniec gminy Zalesie. W jego ocenie muszą pojawić się działania, które pozwolą specjalistom pracować na kontrakcie w satysfakcjonujący sposób. Co zatem mogą zrobić samorządy, chcące stworzyć dogodne warunki? – Trzeba stworzyć miejsca pracy. Tu jest dobra sytuacja, bo są szkoły zbiorcze, gminne, w niektórych są gabinety, ale nie ma stomatologów. Trzeba tego lekarza związać wcześniej z gminą poprzez system stypendialny, który w gminie powinien zafunkcjonować. Jeżeli student będzie przez kilka lat brał stypendium, to musi tu przyjść, kilka lat popracować, a za kilka lat wybuduje się i zostanie tu.

Na konferencję przybyli przedstawiciele samorządu gminy Zalesie na czele z wójtem Tomaszem Szewczykiem, dyrektorzy gminnych szkół, a także przedstawiciele powiatu bialskiego gmin ościennych.

Dla gminy Zalesie to pierwszy krok w kierunku otwarcia współpracy z lubelską uczelnią, zwłaszcza że pracownik WSEI odpowiedzialny za otwarcie nowego kierunku jest mieszkańcem jednej z miejscowości na terenie gminy.

Utworzenie gabinetów stomatologicznych to temat, który przewija się nie tylko w gminie Zalesie, ale i we wszystkich gminach powiatu i województwa. Tych stomatologów jest coraz mniej i jest coraz mniej dostępu do świadczonych przez nich usług. Myślę, że dzisiejszą konferencję pokaże samorządowcom, którzy tu dzisiaj przyjechali, że to dobry pomysł, by utworzyć kierunek i kształcić nowych stomatologów, którzy po ukończeniu studiów może będą chcieli przyjechać na nasz teren i leczyć naszych najmłodszych, ale też starszych mieszkańców – zauważył wójt Tomasz Szewczyk.

Myślę, że otwarcie nowego kierunku to pomysł trafiony i jako powiat popieralibyśmy taką ideę – stwierdziła pracownik Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Anna Jureczek. Potwierdziła, że do starostwa zgłaszane jest zapotrzebowanie na pogotowie stomatologiczne, które świadczyłoby usługi w weekendy, ewentualnie w święta. – Zapotrzebowanie w gminie Piszczac jest ogromne. Mieliśmy swego czasu dwóch dentystów, niestety ze względu na warunki ekonomiczne i czas poświęcany na dojazd nasi dentyści zrezygnowali z praktyki. Teraz staramy się zrobić coś, aby ten dentysta pojawił się, szansę upatruję w młodych ludziach, którzy dopiero zaczęli praktykę lub jeszcze studiują. Chcę stworzyć warunki tej pracy, czyli profesjonalny, dobrze wyposażony gabinet – mówił burmistrz gminy Piszczac Kamil Kożuchowski. Gmina posiada odpowiednie warunki i lokal na gabinet, które już w ten sposób funkcjonowało, celem byłby zakup sprzętu, który, jak powszechnie wiadomo, do tanich nie należy, to właśnie stwarza barierę, której przełamanie może zachęcić młodych dentystów do rozpoczęcia praktyki. – Dostęp do świadczeń stomatologicznych dostrzegany jest przez nas wszystkich już od wielu lat, dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży. Odkąd zmienił się system kontraktowania tych świadczeń, to ten dostęp znacznie się utrudnił. Całkowita prywatyzacja usług z przyczyn ekonomicznych stała się często całkowicie niedostępna dla wielu rodzin. To się zmieni, jeśli uda się uczelni pomyślnie ten projekt zrealizować, ale jeśli wejdą też za tym zmiany prawne, które pozwolą samorządom wyasygnować środki na współpracę i dofinansowanie tych gabinetów – podsumowała Anna Kaliszuk reprezentująca urząd miasta Międzyrzec Podlaski.

 

_____
materiał: Radio Biper Gmina Zalesie / Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama