Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Trenerskie Organizacji Pozarządowych we współpracy z prezydentem miasta Biała Podlaska Michałem Litwiniukiem oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Biała Podlaska, a wśród miejsc, które odwiedziła tego dnia młodzież, znalazły się między innymi MOPS, AWF Biała Podlaska oraz Wodociągi miejskie. W ramach gry miejskiej jej uczestnicy przemieszczali się po terenie miasta wykonując zadania wprowadzające ich w tajniki Agendy 2030 i globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju.
– To gra miejska dla młodzieży, mamy grupy z siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas ze szkół średnich. Mamy siedemnaście celów, po całym mieście rozstawione są stacje, w niektórych są wolontariusze z AWF Biała Podlaska. Młodzież będzie poznawała te siedemnaście celów: o czym one są. Są one powiązane też z miejscami w Białej Podlaskiej, z MOPS-em, Caritasem, WOD-KAN-em, spółkami miejskimi, czyli tam, gdzie cel dotyczy konkretnej rzeczy, na przykład wody, to jest przy WOD-KAN-ie – wyjaśniła przebieg wydarzenia Jolanta Sobesiuk, specjalistka lokalna w grze miejskiej „GrajMy dla planeTY” ze Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych.
Zadania zostały opracowane w postaci aplikacji internetowej, z której uczestnicy korzystali przemieszczając się po mieście. Warto podkreślić, że gra została dostosowana do współczesnych trendów i zainteresowań młodych ludzi, którzy właściwie na co dzień nie rozstają się z telefonami. To właśnie telefon był podstawowym urządzeniem, dzięki któremu można było znaleźć konkretną lokalizację i przeczytać informacje niezbędne do wykonania zadania. Być może to również przyczyniło się do dużego zainteresowania udziałem w wydarzeniu – do gry przystąpiło tego dnia blisko 200 osób tworzących czterdzieści zespołów, a w nich uczniowie wraz z nauczycielami.
– Jest aktywnie, z dopasowaniem do młodych ludzi, ale jest to też dopasowane do Tygodnia Edukacji Globalnej, który przypada w przyszłym tygodniu, a my już trochę przedpremierowo zaczynamy grą miejską mówić o globalnych zależnościach – dodała nasza rozmówczyni.
Podobne wydarzenie zaplanowano w siedmiu miastach w Polsce, Biała Podlaska jako druga podjęła się organizacji gry miejskiej, która miała swój finał w bialskim amfiteatrze. Tam zostały rozstawione punkty aktywności, zarówno sportowej jak i edukacyjnej. Podczas spotkania podsumowano wyniki gry, omówiono jej przebieg i wręczono nagrody związane z edukacją globalną i przyrodą.
– Z tej gry młody człowiek powinien wynieść wiedzę, że to, co my robimy tutaj w Białej Podlaskiej, w Polsce, ma wpływ na cały świat. Ostatnie zadanie mówi o tym, co ja, młody człowiek w Białej Podlaskiej mogę zrobić dla planety, jak moje postępowanie wpływa na to, co się dzieje w świecie i jak mogę to zrobić wspólnie z kolegami i moim miastem. To, co dla mnie jest ważne, to to, żeby dzieciaki poznały swoje miasto, poznały instytucje, jakie są miejsca pracy – podsumowała Jolanta Sobesiuk.
_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk