Gminne wydarzenie zainaugurowało zapalenie zniczy pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu, następnie zgromadzeni wzięli udział w mszy świętej w kościele parafialnym.
Uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do parku, gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości.
Tego dnia prelekcję na temat historii Powstania Styczniowego i wydarzeń rozgrywających się w regionie wygłosił jeden z mieszkańców gminy, nauczyciel historii Marek Kulawiec. Głównym punktem programu było widowisko plenerowe – inscenizacja „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z powiatu bialskiego i radzyńskiego:
*Terra Felix – stowarzyszenie szermierczno-konne
*Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich oraz Poczet Rycerski herbu Belina
*Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego w Terespolu
*Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa” z Białej Podlaskiej
*Stowarzyszenie Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny
*Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego
– Braliśmy już udział w inscenizacjach Powstania Styczniowego w Kodniu, Milanowie, Kolanie, a dzisiaj w Rossoszu. To była duża bitwa, która zakończyła się zwycięstwem. Mamy ubrania powstańców styczniowych, repliki broni – wyjaśniłRomuald Moszkowski, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”.
Relacja filmowa z wydarzenia:
Organizatorzy pikniku historycznego zadbali o ciekawy blok występów artystycznych. Z koncertem wystąpili członkowie Orkiestry Dętej OSP w Rossoszu oraz Zespołu Ludowego “Zielawa”. Do tańca zagrał zespół „Harmonijkowe Echo”.
Na piknikowym placu nie zabrakło stoisk przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu i Koło Gospodyń Wiejskich „Rumianki” z Romaszek. Kusiła także smakiem i zapachem kuchnia polowa z grochówką.
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Rossosz
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk