Uczniowie klasy VII i VIII, pod kierunkiem p. Doroty Tarkowskiej zaprezentowali niezwykle wymowny montaż słowno – muzyczny, w którym w podniosły sposób opowiedzieli o trudnych losach naszego narodu. Była to podróż przez wydarzenia, które przez lata budowały naszą tożsamość narodową. Był to również hołd wszystkim, dzięki którym po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Ojczyzna. Recytacje przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu solistów: Kornelii Kijuk (klasa I), Hanny Denisiuk (klasa VII) oraz zaprzyjaźnionego Klubu Seniora „Złoty Wiek” z Małaszewicz na czele z przewodniczącą – p. Danutą Szelest, przy akompaniamencie p. Mariusza Chwedoruka.
Wzruszające pieśni wprowadziły nas w zadumę i refleksję nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Podniosły nastrój dopełniła scenografia w wykonaniu p. Alicji Sołoducha. W celu wspólnego przeżywania narodowego święta oraz kształtowania szacunku wobec symboli narodowych, o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
Delegacja klasy VII zapaliła również znicze pod Dębem Niepodległości i Dębem Pamięci. Zwieńczeniem uroczystości było przemówienie pani dyrektor Katarzyny Krawczyk, która podkreśliła, że wolna Ojczyzna to najpiękniejszy dar, o który trzeba troszczyć się i dbać, bo wolność nie jest dana raz na zawsze. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie akademii. Szczególne podziękowania za niezwykły klimat uroczystości popłynęły w stronę zaproszonych gości – Klubu Seniora „ Złoty Wiek”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii i patriotyzmu.
materiał: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki