Szambo a oczyszczalnia – kluczowe różnice
Czasy się zmieniły, a rynek od wielu już lat oferuje nowoczesne technologie, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Szambo to pojemnik, w którym nieczystości są przechowywane do momentu jego opróżnienia, natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja, w której proces oczyszczania odbywa się automatycznie. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa wymianę szamba właśnie na oczyszczalnię, zwłaszcza że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na jej zakup oraz montaż. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bowiem zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, co jest wspierane m.in. przez fundusze unijne – za pomocą bezpośrednich dofinansowań, jak i pośrednich rozwiązań inwestycyjnych. Dobrze dobrana i zamontowana oczyszczalnia nie sprawia żadnych kłopotów i jest praktycznie bezawaryjna, co stanowi jej ogromną zaletę w zestawieniu z innymi możliwościami.
Czy można przerobić szambo na oczyszczalnię?
Powstaje jednak pytanie, co zrobić, jeśli już mamy szambo, ale chcielibyśmy zamienić je na oczyszczalnię. Krąży wokół tego wiele mitów, dlatego warto dobrze zapoznać się z tematem, aby uniknąć problemów. Wiele firm oferuje przerobienie szamba na oczyszczalnię, lecz niestety, nie zawsze wspominają, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem, a także nie spełnia standardów wydajności, ale także bezpieczeństwa, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Nawet najlepiej wykonana modernizacja nie gwarantuje, że instalacja przejdzie niezbędne testy szczelności, wytrzymałości czy skuteczności oczyszczania ścieków. Prawidłowym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie zbiornika bezodpływowego i zaprojektowanie oraz zainstalowanie nowej oczyszczalni. Warto przy tym poprosić o pomoc specjalistów, którzy znają się na rzeczy i doradzą, co będzie najbardziej optymalne w danej sytuacji.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – na co zwrócić uwagę?
Na rynku dostępne są różne typy oczyszczalni, które można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz warunków terenowych. Warto zlecić ich montaż doświadczonej ekipie, która zadba o dokładne pomiary, przestrzeganie przepisów prawnych, a także przygotowanie projektu i jego zgłoszenie w starostwie powiatowym. Choć początkowy koszt instalacji może wynosić od kilkunastu do nawet 30 tysięcy złotych, inwestycja ta szybko się zwraca.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki