Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa papieża „Cieszcie się tak, jak Ja się cieszę, wszystko oddaję w opiekę Marii Dziewicy.” Wydarzenie zainaugurowała msza święta, po której zapalono znicze przy pomniku św. Jana Pawła II.
Tego dnia publiczność przybyła na „XIX Powiatowe Kodeńskie Spotkania z Poezją i Pieśnią Maryjną” wysłuchała występów:
1. Artura Dżaluka z Międzylesia – wiersze K.I. Gałczyńskiego „Spotkanie z Matką” oraz św. Jana Pawła II „Uwielbiam Cię”
2. Piotra Lyssy – wiersze ks. J. Twardowskiego „Listy do Matki Boskiej” i św. Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśnia”
3. Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina” z Zabłocia – pieśni „Gdyśmy przyszli do kościoła” (tekst i melodia wg. Kapeli Brodów) i „Zgasło światło nad Watykanem” z repertuaru ks. Pawła Szerlowskiego
4. Trio Bułhak z Tuliłowa – pieśni „Ty prowadzisz nas”, „Nie bądź smutna” i „Dobra matko”
5. Chóru szkolnego działającego przy Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu – piosenki „Barka” i „Lolek”
6. Zespołu Śpiewaczego „Kodenianki” z Kodnia – pieśni „Ave Maria” i „Janie Pawle teraz przyjdź”
7. Scholi „Strumień” z Terespola – pieśni „Hymn dzieci Maryi” (tekst tradycyjny) i „Janie Pawle teraz przyjdź” (tekst ks. bp J. Zawitkowski, muz. ks. W. Kądziela)
8. Scholi i chóru Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła z Łomazach – pieśni J. Paczyńskiego „Matko Różańcowa” i P. Pałki „Nie lękajcie się”
9. Toli Rzewuskiej z Terespola – pieśń „Barka” i wiersz „Ave Maria” autorstwa M.S. Hermaszewskiego
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
Uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki, a także album „Matka i Królowa z Jasnej Góry” autorstwa Wacława Borka i Krzystofa Świertoka.
– Organizatorzy starają się wręczać nagrody jedyne i niepowtarzalne. W tym roku uczestnicy otrzymali wykonane specjalnie na nasze zamówienie anioły, a także albumy o Matce Boskiej Częstochowskiej. Jej obecność jest nieprzypadkowa, bo z jednej strony nasza impreza poświęcona jest poezji i pieśni maryjnej, ale warto też nawiązać do historii, która mówi o tym, iż obraz naszej Matki Bożej Kodeńskiej przez ponad 50 lat znajdował się na Jasnej Górze, a w 1927 r. powrócił do Kodnia – wyjaśniła dyrektor GCKSiT w Kodniu Ewa Rafałko.
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Kodeń / Powiat Bialski
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk