Do konkursu organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej oraz Pracownię Tkacką im. Stanisławy Baj w Hrudzie zgłosiło się 35 uczestników dorosłych i 5 uczestników w grupie wiekowej dzieci do lat 15.
– Ze względu na ogromne bogactwo, różnorodność wzorów i technik tkackich oraz duże wartości estetyczne, warto ocalić od zapomnienia tę dziedzinę sztuki ludowej. I to jest cel naszego konkursu: promocja tkactwa i wzornictwa tradycyjnego – mówiła tego dnia instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej Agnieszka Demidowicz.
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie:
Agnieszka Mikszta – etnolog Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
Agnieszka Borodijuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej
Jolanta Zając – wieloletni instruktor w Pracowni Tkackiej GOK w Białej Podlaskiej
– 2010 r. to był początek, wtedy był pierwszy konkurs. Wtedy było mało uczestników, ponieważ konkurs obejmował tylko perebory. W tym czasie tkało je bardzo mało osób, ten typ tkania dopiero się rozwijał. Rozszerzyliśmy konkurs o kilka innych kategorii, doszły gobeliny i tkactwo ludowe, które obejmowało różne techniki tkackie. Wtedy przybyło nam uczestników. Konkurs na początku obejmował też niewielki teren, praktycznie nasze województwo lubelskie, ale z każdym rokiem przybywało coraz więcej uczestników, stał się ogólnopolski, przez dwa lata brały w nim udział nawet tkaczki z Białorusi – wspominała podczas wydarzenia wieloletnia instruktor Pracowni Tkackiej GOK w Białej Podlaskiej Jolanta Zając. Wśród stałych uczestników konkursu można wymienić m.in. Stanisławę Kowalewską, Magdalena Papakul i Zofia Jówko. – Teraz jest dużo nowych osób, które tkają, a co najważniejsze, osoby młode, małe dzieci też tkają, ich też przybywa. Tkactwem można się zarazić. Jest uspakajające, to doskonały relaks,
Wyniki konkursu:
Grupa wiekowa dzieci do lat 15
nagroda I stopnia – Hanna Długołędzka
nagroda II stopnia – Anna Jówko
nagroda III stopnia – Barbara Długołędzka
wyróżnienia: Zuzanna Korniluk i Błażej Szymczuk
Grupa wiekowa młodzież i dorośli
kat. I perebory
nagroda I stopnia – Stanisława Kowalewska
nagroda II stopnia – Zofia Kierylak
nagrody III stopnia – Zofia Jówko i Jakub Pietruczuk
kat. II tkaniny wielonicielnicowe
nagrody I stopnia – Bogusława Depkun i Irena Ignaciuk
nagrody II stopnia – Krystyna Zagrobelna i Urszula Agnieszka Mendryk
nagrody III stopnia – Terasa Pryzmont i Iwona Lipka
kat. III dowolna technika tkacka tradycyjna
nagroda I stopnia – Wioletta Pisarska
nagrody II stopnia – Krystyna Chodak i Anna Lewczuk
nagrody III stopnia – Małgorzata Polańska-Kubiak i Ewa Kępa
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz gminnych oraz powiatowych.
– Nasza gmina szanuje kulturę i tradycję. To rzemiosło, które można nazwać sztuką, najprawdopodobniej by wymarło, uległoby zapomnieniu gdyby nie takie właśnie inicjatywy. Cieszę się, że przede wszystkim seniorzy mają zajęcie, nasze pokolenie, ale też, jak widać po nagrodzonych, ci najmłodsi, młodzież, dzieci. Był też rodzynek, mężczyzna. To bardzo udany konkurs, już o zasięgu ogólnokrajowy, myślę, że z roku na rok uczestników będzie coraz więcej – zauważył wójt Konrad Gąsiorowski. – Jak patrzę na prace, to ręce same składają się do oklasków, bo widać ogromny pietyzm, zaangażowanie, ale także i serce. Każda praca jest zupełnie inna, piękna na swój sposób. Dziękuję wszystkim uczestnikom i organizatorom, bez was nie byłoby tego przedsięwzięcia.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie ,,Lubelskie Smakuj Życie”. Zostało ono dofinansowane ze środków Gminy Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego.
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk