Reklama

Reklama

Reklama video

Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? O tym rozmawiano na konferencji w Akademii Bialskiej (galeria)

W dniach 27-28 września w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Medycyna Pola Walki”, której celem była wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących ratowania życia w czasie konfliktów zbrojnych. Eksperci z różnych dziedzin medycyny, ratownictwa i wojskowości podzielili się najlepszymi praktykami i nowatorskimi rozwiązaniami w sytuacjach kryzysowych.

Organizatorami Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Medycyna Pola Walki” były: Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Bialskiej, Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe oraz Fundację „W Międzyczasie” we współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej.

Konferencja stanowi m.in. odzew na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

– Medycyna pola walki trochę różni się od naszej tradycyjnej medycyny. Nie mamy sterylnych szpitali, bloków operacyjnych, jest to inne postępowanie z rannym. To głównie odzew na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, również po to, by przygotować nasze środowisko do postępowania z człowiekiem poszkodowanym na polu walki – wyjaśniła doktor nauk o zdrowiu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu Akademii Bialskiej Justyna Paszkiewicz. – Prelegentami są osoby, które zajmują się medycyną pola walki, którzy są ratownikami pola walki. Oprócz wykładów o ciekawej tematyce mamy również warsztaty.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń na temat organizacji działań podejmowanych w celu ratowania życia ludzkiego na polu walki w czasie konfliktu zbrojnego. Kierowana była do pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, ale też studentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego.

Znajdujemy się w newralgicznym miejscu, w sąsiedztwie wojny za naszą granicą. W linii prostej od Białej Podlaskiej do Brześcia mamy 36 kilometrów. Kodeń, Kostomłoty… zdałam sobie sprawę z tego, że jesteśmy w bezpośrednim sąsiedztwie z Białorusią, to 2-2,5 kilometra, a rzeka Bug miała takie koryto, że można było przejść piechotą – zwróciła uwagę przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej Marzena Tomczak. – Chcemy uzmysłowić przede wszystkim kadrze medycznej, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym oraz wszystkim ludziom, którzy współpracują, pomagają w naszej dziedzinie medycznej, że to od nas wszystkich zależy obrona nas ludzi, cywilów, że musimy znać stronę taktyczną medycyny pola walki, by móc w ekstremalnych warunkach w sposób najbardziej optymalny ratować ludzkie życie.

– Temat jest bardzo interesujący w dobie dzisiejszych działań i tego, co się dzieje na Ukrainie. Zweryfikowało to też nasze myślenie na temat medycyny pola walki i dostępu do niej. Powinniśmy się szkolić, bo z założenia lepiej jest wiedzieć, niż nie wiedzieć, jakie są procedury postępowania – podkreśliła st. kpr. Anna Wojtyszczak z VI Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, wolontariusz Fundacji „W Międzyczasie”, współorganizatora konferencji. – Jako Fundacja „W Międzyczasie” zachęcamy jak najbardziej wszystkich do tego, by podjąć takie szkolenia, aby chociaż zapoznać się z tematem, bardzo aktualnym i bardzo dziś potrzebnym. 

Wykłady i warsztaty dwudniowej konferencji to przygotowanie stricte medyczne, ale czy my, cywile, winniśmy również przygotować się na różne scenariusze, w jakich niespodziewanie możemy uczestniczyć? Czy warto przygotować plecak przetrwania?

– Myślę, że powinniśmy mieć przygotowany taki plecak, ze względu na to, że czasy są po prostu niepewne. Podobno niektórzy mają nawet po 2-3 plecaki, w których są schowane artykuły pierwszej pomocy, dokumenty, które są ważne, gdy padnie elektronika i nie będziemy mieli dostępu do naszych danych. Ważne jest też przygotowanie na przetrwanie najbliższych dni, gdy znajdziemy się w miejscu, z którego nie będziemy mogli wyjść. Pokazują to działania na Ukrainie, gdzie są bombardowania i ludzie schodzą do piwnicy, gdzie muszą przetrwać przez kilka dni – zauważyła nasza rozmówczyni.

Prelegenci:

1. mjr Alicja Krystian „Pielęgniarstwo w wojsku”
2. bryg. mgr inż. Paweł Jakubowicz „Ogólne zasady organizacji obrony cywilnej”
3. dr Aneta Chrząszcz „Zadania i obowiązki pielęgniarki w czasie konfliktu zbrojnego”
4. dr Artur Krzyżanowski, mgr Marcin Tymoszuk „Stres bojowy oraz Zespół Stresu Pourazowego”
5. mgr piel. Maciej Kaczkowski „Recepty – samodzielna ordynacja w praktyce zawodowej”
6. lek. med. Wojciech Tymoszuk „Zakładanie szwów chirurgicznych”
7. str. kpr. mgr piel. Anna Wojtyszczak, żołnierze 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej „Elementy medycyny pola walki w praktyce”
a. Prawidłowe zakładanie stazy taktycznej, wojskowe oprzyrządowanie medyczne
b. Protokół MARCHE
c. Zasady przemieszczania rannych na polu walki
8. mgr Joanna Lewoniewska „Przemoc – moralne zło naszych czasów”
9. str. kpr. mgr piel. Anna Wojtyszczak „Podstawy medycyny pola walki dla pielęgniarek”
10. mgr piel. Katarzyna Kowalska „Postępowanie w przypadku ran powstałych w czasie konfliktów zbrojnych”
11. mgr Aneta Trzcińska „Pielęgniarstwo – jeden zawód, różne pola walki”
12. Dynamiczny pokaz działań taktycznych z elementami ratownictwa pola walki w wykonaniu kadetów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej ze wsparciem żołnierzy Batalionu Zmechanizowanego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej

Wśród uczestników konferencji znalazły się m.in. pielęgniarki.

Ta konferencja po to skierowana jest do pielęgniarek, by uświadomić, przedstawić im, czym zajmują się pielęgniarki w wojsku. W naszym regionie, w Lublinie, powstaje szpital polowy. Myślę, że to też odpowiedź dla studentów, którzy chcieliby kiedyś w szpitalu pracować, co pielęgniarki w wojsku mogą robić – zauważył psycholog – profilaktyk Marcin Tymoszuk, który przez 12 lat pracował w wojskowej przychodni psychologicznej, obecnie ppor. rezerwy. – Uważam, że warto przygotowywać się na najgorsze scenariusze, aby jak najlepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami – dodała pielęgniarka Ewelina Tymoszuk ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama