Na uroczystość złożyły się dwa punkty programu:
– wernisaż wystawy fotograficznej „Szlakiem Józefa Ignacego Kraszewskiego – od Bałtyku, aż do Tatr” ukazującej miejsca w Polsce, które pisarz odwiedził i te, w których znajdują się pamiątki po nim; zaprezentowano eksponaty z innych muzeów, m.in. szkicownik z rysunkami autorstwa Kraszewskiego będący własnością Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.
– wykład dr Anety Aleksandry Dudyze Słupska (która wystąpiła w stroju z epoki) „Czym podróżowano w czasach Józefa Ignacego Kraszewskiego – wolantem, dormezą czy drogą żelazną? XIX – wieczne peregrynacje ziemiaństwa i arystokracji na ziemiach polskich i w Europie”, przybliżający XIX-wieczne sposoby przemierzania kilometrów i realia dawnych wojaży.
– Podróżowanie w XIX wieku to było niebanalne przedsięwzięcie. Może nas to zdziwić, ale XIX wiek był okresem, o którym sami współcześni mówili, że panuje podróżomania. Podróżowano powszechnie, często, prawie że nieustannie, zwłaszcza bogate ziemiaństwo i arystokracja, ale także mieszczanie i uboższe ziemiaństwo, wszyscy ci, którzy mogli się „trembalować”, jak wtedy mawiano, czyli przemieszczać. Peregrynowali, czyli podróżowali – zauważyła dr Aneta Aleksandra Duda, która tego dnia opowiedziała zgromadzonym przede wszystkim o podróżach arystokracji ziemiaństwa, jej zdaniem bardzo specyficznych. – W podobny sposób podróżował Kraszewski.
Słuchacze dowiedzieli się m.in. jakie były rodzaje karet i powozów oraz poznali specyfikę sań podróżnych, sepet i przenośnych szaf, wysłuchali również informacji na temat podróży koleją oraz noclegów w zajazdach w towarzystwie okazów fauny.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski.
– Po raz kolejny, od kilkunastu lat, muzeum włącza się w organizację tego wydarzenia, które w Polsce odbywa się praktycznie od 1993 r. Jest to inicjatywa Rady Europy, która narodziła się w 1991 r. Bierzemy udział przygotowując nowy program, w roku bieżącym jest to otwarcie nowej wystawy czasowej plus wykład pani Anety Aleksandry Dudy – wyjaśnił dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk