W X. Pielgrzymce Leśników na Podlasie uczestniczyli przedstawiciele nadleśnictw Lubelszczyzny, jednego nadleśnictwa województwa mazowieckiego i ośmiu nadleśnictw Podkarpacia.
Uroczystość zainaugurowała msza święta sprawowana przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę w intencji leśników i ich rodzin.
– Jestem zaszczycony zaproszeniem leśników i tym, że mogłem być z nimi w tym miejscu w Pratulinie. To miejsce dla nas, dla diecezji siedleckiej, jest bardzo ważne, dlatego ucieszyłem się, że chcieli przybyć do Pratulina na swoją pielgrzymkę. Bardzo chętnie się z nimi i za nich dzisiaj modlę w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który, jak przyznał, chętnie spędzałby więcej czasu w lesie, gdyby tylko miał taką możliwość. – Kocham przyrodę, bardzo się nią cieszę. Jeżdżąc pod diecezji siedleckiej do różnych parafii przejeżdżam przez urocze odcinki trasy przebiegające przez lasy. To bardzo piękne, że można i zza szyby samochodu podziwiać piękno stworzonego świata.
Jak zauważa, praca, którą wykonują leśnicy, to bardzo duże wyzwanie i ważna kwestia dla całego społeczeństwa. – To bardzo ważne zadanie, jakie mają do spełnienia wobec społeczeństwa, wobec kraju, w którym żyjemy. Troszczą się o ogromny zasób, bogactwo, jakim jest las, o roślinność i zwierzęta. Wypełniają to zadanie bardzo dobrze, bo lasy mamy piękne, możemy z nich korzystać na różne sposoby. Myślę, że mieszkańcy, którzy żyją w pobliżu lasów, też doceniają ogromną troskę i pracę leśników – dodał duchowny.
Po eucharystii zgromadzeni udali się na specjalną naradę, podczas której omówili realizację zadań gospodarczych i ochronnych prowadzonych na rzecz terenów leśnych.
– To już dziesiąta pielgrzymka, choć nie dziesiąta z rzędu, bo przeszkodziła nam w tym wszystkim pandemia. Wcześniej przez dziewięć pielgrzymek byliśmy goszczeni przez księży oblatów z Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej w Kodniu, dziś po raz pierwszy poza Kodniem. Taki był zamysł od początku, by trzy sanktuaria: Kodeń, Leśna Podlaska i Pratulin, były miejscem spotkań pątników – leśników na Podlasiu. Przede wszystkim leśników Lubelszczyzny, ale nasza dyrekcja sięga również województwa mazowieckiego – jedno nadleśnictwo i ośmiu nadleśnictw na Podkarpaciu. Ta pielgrzymka ma charakter ponadregionalny. Kiedy 12 lat temu rozpoczynaliśmy, nie marzyliśmy ani nie myśleliśmy, że to tak się rozrośnie. Na pierwszą pielgrzymkę przyjechało niecałe 100 osób, na następnej było 200, potem 300, 500, 700, dzisiaj jest 300 osób. Przyjeżdżają ci, którzy mają potrzebę, chcą być tutaj razem – przybliżył historię i szczegóły wydarzenia zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Mariusz Kiczyński. Jak podkreślił, udział gościa specjalnego w osobie biskupa Kazimierza Gurdy to dla społeczności leśników ogromny zaszczyt. – To dla nas wielkie wyróżnienie i nobilitacja. Po raz pierwszy gościmy duchownego tak wysoko postawionego w hierarchii Kościoła Katolickiego.
Wśród przybyłych do Pratulina znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele zakładów usług leśnych, myśliwi i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowej pod przewodnictwem dyrektora Jana Kowala.
Leśnicy wspólnie modlili się, ale również świętowali kilka jubileuszy, które zbiegły się z wydarzeniem.
– Mamy sporo okrągłych rocznic. Po raz dziesiąty pielgrzymka, stulecie istnienia Lasów Państwowych, 150-lecie męczeńskiej śmierci unitów podlaskich, również 80-lecie Regionalnej Dyrekcji – 1 sierpnia mija 80 lat jej istnienia – wyjaśnił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowej w Lublinie Jan Kowal. 14 lipca leśnicy spotkają się po raz kolejny, tym razem w miejscowości Stany na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba, z okazji święta patrona leśników św. Gwalberta.
Galeria zdjęć – poniżej.
Zapraszamy również do obejrzenia relacji filmowej:
materiał: Radio Biper Gmina Rokitno / Powiat Bialski / Województwo Lubelskie
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk