Reklama

Reklama

Reklama video

Nadgraniczna Trasa Rowerowa: Cudze Chwalicie Swego nie Znacie

Gmina Tuczna w powiecie bialskim bogata jest w przyrodę i ślady wielonarodowej spuścizny kulturowej. Znajdujące się na jej terenie zabytki i atrakcje, zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Dzięki realizacji unijnego projektu została wytyczona nowa trasa rowerowa, na której uczestnicy mogą zapoznać się z zabytkami gminy Tuczna i gmin z nią sąsiadujących, które posiadają wielokulturowe tradycje historyczne regionów pogranicza.

Dla zainteresowanych powstała mapa szlaku rowerowego z zaznaczonymi atrakcjami:
Mapa rowerowa uproszczona3 (gminatuczna.pl).
By bliżej je poznać, zwiedzający mogą sięgnąć do publikacji wydanej w ramach tego przedsięwzięcia.

Szlak rowerowy wypróbowali już studenci turystyki, blogerzy i dziennikarze turystyczni podczas trzydniowego Nadgranicznego Rajdu Rowerowego, a na podstawie ich doświadczeń Gmina Tuczna opracowała ostateczną mapę trasy. W ramach projektu odbył się też dwudniowy Festyn w Tucznej, podczas którego mieszkańcy i goście gminy poznali tradycyjną muzykę, śpiew i tańce pogranicza. Mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach, zapoznać się z muzyką dawną, opanować tradycyjne techniki śpiewu i odkryć wielokulturowe tradycje regionu.

Transgraniczny projekt „Polsko-białoruskie spotkania kultur pogranicza” został dofinansowany ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020. Został zrealizowany wyłącznie po polskiej stronie ze względu na wykluczenie Białorusi z programu.

Dofinansowanie z UE: blisko 20 tysięcy euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)

Lider projektu: Gmina Tuczna

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/435

 

Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)1-Ukraina 2014-2020

Działający od 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wsparł prawie 160 projektów o wartości ponad 160 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ok. 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

 

materiał: Cross-Border Cooperation Programme POLAND-(BELARUS)-UKRAINE 2014-2020 / Branch Office in Rzeszow
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama