Reklama

Reklama

Reklama video

Widowiskowy XIV Szkolny Jarmark Podlaski w Kodniu od lat wpisuje się w bogactwo kulturowe regionu

29 maja w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się XIV Szkolny Jarmark Podlaski. Widowisko, na które przybyły władze gminy, przedstawiciele duchowieństwa, rodzice, nauczyciele i uczniowie, otworzył dyrektor Jacek Malarski. Zaznaczył on, że jarmark na trwałe wpisał się nie tylko w szkolny, ale również lokalny kalendarz wydarzeń, przyczynia się do kultywowania bogatej tradycji naszego regionu, ukazując obrzędy, zwyczaje, stroje, tańce i pieśni ludowe.

Do redakcji wpłynęła relacja z tego wydarzenia:

Pierwszym punktem programu artystycznego była prezentacja stroju podlaskiego nadbużańskiego. W rolę modeli wcieliła się para prowadzących – Lena i Kamil. Wkładając po kolei elementy stroju, pokazali, jak ubierali się kobiety i mężczyźni nadbużańscy. Pokaz mody wzbudziło ogromne zainteresowanie zebranej publiczności.

Następnie na scenie pojawiły się dzieci z naszego przedszkola, które pod kierunkiem instruktora Pawła Szyca, zaprezentowały wiązankę tańców ludowych. Wesoły taniec pięciolatków spodobał się wszystkim obecnym.

Ludowa przyśpiewka o kiszeniu kapusty, wykonana przez trzy uczennice klasy 3a (opiekun Iwona Hordyjewicz), była zapowiedzią tematu spotkania.

Głównym punktem szkolnego jarmarku ludowego było  przygotowane przez uczniów klasy 6a (opiekun Dorota Kłosowska, Malgorzata Saczuk), widowisko obrzędowe pod tytułem „Jesienny wieczór w wiejskiej chacie – kiszenie kapusty”.

Z dbałością o szczegóły młodzi aktorzy przedstawili poszczególne etapy procesu kiszenia kapusty. Wzorowane na ludowe stroje, gwara wiejska, starannie dobrane rekwizyty (m.in. drewniana beczka, szatkownica, blaszana balia, kołowrotek, maselnica) i elementy wystroju wnętrza  sprawiły, że mogliśmy się przenieść w czasie.

Zobaczyliśmy, jak wyglądał jesienny wieczór w wiejskiej chacie, jak w gronie rodziny i sąsiadów pracowano, aby przygotować kapustę na zimę.

Część artystyczną uświetnił występ chóru szkolnego (opiekun Regina Hasiewicz), który wykonał piosenki ludowe: „Kapuściana piosenka”, „Ech, poleczko”, ,,Pod zielonym dębem” oraz  ,,Tyż mene pidmanuła” (w miejscowej gwarze tzw. chachłackiej).

Na zakończenie prowadzący opowiedzieli o pereborach, czyli najważniejszym elemencie zdobiącym ludowy strój nadbużański oraz zaprosili na wystawę prac uczniowskich (opiekun Anna Krawczyk) ukazujących perebory.

 

materiał: ZPO w Kodniu
tekst: Jacek Malarski
zdjęcia: Zbigniew Gwardia
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama