Zebranie zwołali radny gminy Biała Podlaska Sebastian Gałązka oraz przewodniczący Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Sycynie Grzegorz Sacharuk. To już kolejne tego typu spotkanie związane z uciążliwymi dla mieszkańców gminy Biała Podlaska, a szczególnie Sycyny i Worońca, inwestycjami emitującymi obecnie trudny do zniesienia w codziennym funkcjonowaniu ludzi zapach oraz wpływającymi ujemnie na środowisko. Sebastian Gałązka omówił również sytuację związaną z miejscowościami Dokudów i Ortel, u zbiegu których planowana jest budowa ferm drobiu.
– Jeśli już zapadają decyzje, to jako mieszkańcy możemy zrobić niewiele. Moim celem jest zdobycie państwa poparcia dla projektu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Chodzi nam o to, byśmy my, mieszkańcy, na samym początku wiedzieli o inwestycjach. Co możemy zrobić? Wyprzedzić fakty i odnieść się do sytuacji – tłumaczył Grzegorz Sacharuk.
Przypomnijmy, 7 lutego w siedzibie urzędu gminy Biała Podlaska odbyła się konferencja prasowa, podczas której Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej złożył do rady gminy projekt uchwały będący propozycją rozszerzenia konsultacji społecznych o spotkanie wiejskie z sołtysem w zakresie przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko i powodujących uciążliwości, w tym zapachowe.
Więcej o inicjatywie komitetu i wydarzeniu:
Konsultacje społeczne istotnym elementem regulacji planowanych inwestycji odorotwórczych <<==>> LINK
Tematem spotkania w Dokudowie były działania, które mogą podejmować sami mieszkańcy w przypadku pojawienia się lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco wpływać na środowisko i jakość ich życia. Przedstawiciele komitetu w swoim projekcie uchwały złożonym do rady gminy wnioskują o konieczność przeprowadzania zebrań z sołtysami i mieszkańcami w ramach szeroko pojętych konsultacji społecznych. Chcą wiedzieć zawczasu o planowanych na tym terenie inwestycjach i móc wpływać na podejmowane decyzje.
Proponowany katalog przedsięwzięć podlegającym konsultacjom:
1. Instalacje przetwarzające padłe i ubite zwierzęta
2. Fermy przemysłowe: kurniki i chlewnie o wielkości powyżej 40 sztuk DJP
3. Biogazownie
4. Kompostownie
5. Oczyszczalnie ścieków
6. Składy odpadów i wysypiska śmieci
7. Inna działalność, która w naturze ma powstawanie w procesie produkcji odorów.
Mieszkańcy nie chcą po raz kolejny stanąć w sytuacji, jaka ma obecnie miejsce w Worońcu, gdzie skumulowały się inwestycje utrudniające codzienne funkcjonowanie, tj. zakład produkujący wysokogatunkowe proteiny białkowe, przemysłowa oczyszczalnia ścieków i chlewnia.
W spotkaniu w Dokudowie wzięli udział mieszkańcy gminy Biała Podlaska, a także przedstawiciele władz gminnych: skarbnik Krzysztof Radzikowski i przewodniczący rady Dariusz Plażuk oraz powiatowych: radni Tomasz Bylina i Arkadiusz Maksymiuk. Na zaproszenie organizatora zebrania przybyli również społecznicy z gminy Kodeń, którzy w ostatnim czasie również zmierzyli się z tematem podobnych inwestycji.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk