Reklama

Reklama

Reklama video

Drelów uczcił 150. Rocznicę Męczeństwa Unitów Drelowskich (film) (galeria)

17 stycznia, tradycyjnie jak każdego roku, mieszkańcy gminy Drelów uczcili 150. Rocznicę Męczeństwa Unitów Drelowskich. Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym, po której w Gminnym Centrum Kultury został odbył się spektakl "Ścieżką do Boga" w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej w Drelowie, dla której ten dzień był również świętem patronalnym.

Mszy świętej, która została odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, przewodniczył ks. biskup Grzegorz Suchodolski. Podkreślił on wartość pielęgnowania pamięci o męczeństwie unitów i szacunek, jakim na co dzień mieszkańcy gminy Drelów obdarzają swoich przodków. 

Bezpośrednio przed mszą społeczność szkolna złożyła hołd pamięci i zapaliła znicze przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1874 r., kiedy to męczeńską śmiercią zginęło przy świątyni 13 unitów.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości zgromadzili się w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, gdzie odbyła się kolejna część wydarzenia związana z obchodami patronalnymi dla Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie.

To uroczystość i rocznica wszystkim znana, zwłaszcza tym najbardziej zaangażowanym mieszkańcom Drelowszczyzny. 17 stycznia to data męczeństwa unitów. Dzisiaj mamy 150 rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia, które tworzy historię naszej ziemi i do dziś funkcjonuje i sprzyja budowaniu postaw u tych młodych i nas współcześnie dorosłych również. Historia krwawa, tragiczna, historia bohaterstwa naszych przodków, którzy stanęli w obronie wiary i umiłowania do kultury zachodu, określenia się za tą cywilizacją. Car na to nie pozwolił, odebrał ostatnią nadzieję na pozostanie przy wierze unickiej. Zginęło kilkanaście osób, kilkadziesiąt innych doznało później wielu upokorzeń i tragicznych losów, również zsyłki na Syberię – przypomniał wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski. – My dziś celebrujemy pamięć naszych bohaterów, pamięć, która żyje w nas i w ogromnej mierze determinuje nasze zachowania. My pamiętamy o ich bohaterstwie, ale staramy się też stanąć na wysokości zadania. Ich bohaterstwo to było wielkie wyzwanie, oni swój czas i szansę na pokazanie, jak są blisko wiary i wartości, których bronili, wykorzystali tragicznie. My mamy o tyle lepiej, że żyjemy w wolnym kraju, ale pewną spuściznę- dobrobyt intelektualny nam pozostawili. Staramy się robić wszystko, by tej wiary i wielkiej spuścizny nie zaprzepaścić. Unici żyją w nas, pamiętamy o nich.

Spektakl „Ścieżką do Boga” wyreżyserowali Bożena i Jacek Dragunowie, autorką scenariusza jest nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie Katarzyna Polewska. Scenografia i kostiumy: Agnieszka Daniluk, oprawa muzyczna: Grzegorz Golec, dźwięk i efekty świetlne: dyrektor GCK Michał Olesiejuk. Obsada: uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Drelowie, aktorzy Grupy Teatralnej Tu i Teraz działającej przy GCK, parafianie parafii drelowskiej.

Prokopiak, unicki ojciec rodziny, która nie miała środków na zapłacenie kontrybucji, ochrzcił jedną z córek, Zosię, w cerkwi prawosławnej. Niełatwe jest później życie dziewczynki odrzucanej przez kolegów i wyszydzanej. Wyrusza ze stryjem Symeonem na Jasną Górę, by tam przyjąć chrzest w obrządku katolickim, „by Matka Boska pomogła zdjąć z tej biednej dzieciny prawosławie„…

Obsada:

Zosia – Alicja Maksymiuk
Stasio: Krzysztof Kunaszyk
Anulka – Zofia Pepa
Jadzia – Natalia Oklińska
Prokopiakowa – Emilia Jałtuszyk
Prokopiak – Marcin Ślusarek
Maciejowa – Aleksandra Kunaszyk
Maciej – Andrzej Lewczuk
Stryj Symeon – Zbigniew Steszuk
Apostołki – Dominika Niewiadomska, Aleksandra Tarasiuk, Julia Strok i Maja Komorowska

W spektaklu gram Prokopiaka, ojca rodziny, który musiał dziecko ochrzcić na prawosławie, bo nie miał z czego zapłacić kontrybucji. Spektakl jest o unitach, ale w tym roku trochę tak niestandardowo, bo to o rodzinie, która nie została umęczona tak do końca, tylko poddała się. Młodsze dziecko musieli ochrzcić na prawosławie, tak by reszta dzieci nie przymierała głodem. Później dziewczynka ma problemy w swoim dziecięcym życiu, ponieważ dzieci ją odrzucają, wytykają jej to prawosławie, w końcu decyduje się pójść ze stryjem Symeonem na Jasną Górę, by przechrzcić się na obrządek katolicki. Ale w międzyczasie rozpoczyna się I wojna światowa, przez nasze tereny przewalają się działania wojenne, Rosjanie się wycofują. Docierają tylko do Radzynia i stamtąd wracają. Po tym wszystkim 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz kapelan odprawia pierwszą mszę w naszym drelowskim kościele. Wszystko kończy się pozytywnie – przybliża fabułę odtwórca roli Prokopiaka nauczyciel historii w SP w Drelowie Marcin Ślusarek

Aktorzy przygotowywali się do spektaklu od października, w każdy poniedziałek spotykali się na próbach. 

Po spektaklu ostatnia część wydarzenia odbyła się w miejscowej szkole podstawowej, gdzie wspominano wydarzenia z 1874 r. Na konferencję zostały zaproszone osoby, które w ostatnich latach szczególnie zaangażowały się w pielęgnowanie pamięci o męczeństwie unitów. Wśród nich m.in. były proboszcz drelowskiej parafii ks. prałat Roman Wiszniewski, który posługując w parafii w latach 1998-2055 zaszczepił w swoich parafianach niegasnący kult obrońców wiary.

Poniżej szersza galeria zdjęć.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama