Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Chełma udaremni wywóz instrumentów muzycznych wykończonych drewnem drzew tropikalnych objętych ochroną gatunkową CITES. Towar miał trafić na Ukrainę. Instrumenty muzyczne stanowiące część większej przesyłki zgłosiła do odprawy w Oddziale Celnym w Chełmie jedna z holenderskich firm, zajmująca się sprzedażą instrumentów muzycznych. Chodziło o 18 gitar oraz 13 bębenków afrykańskich Djembe.
Okazało się, że w dokumentach towarzyszących przesyłce znajdował się zapis, iż towary te podlegają pod przepisy konwencji CITES w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory. Ten fakt potwierdził też funkcjonariuszom eksporter towaru. Nie załączył on jednak do przesyłki wymaganych przepisami zezwoleń na przewóz instrumentów przez granicę tłumacząc, że nie wiedział, iż takie zezwolenie jest wymagane przy dostawach towaru na Ukrainę.
Zdaniem funkcjonariuszy doszło do próby nielegalnego wywozu instrumentów muzycznych wykonanych z drzew objętych ochroną gatunkową bez stosownego zezwolenia. Towar został zatrzymany do postępowania. Sprawę prowadzi Delegatura w Lublinie Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej.To tylko przykład tego, jak ważne jest przygotowanie się do przekroczenia granicy, ze szczególnym uwzględnieniem przewożonych przez nas towarów.
W czasie wakacyjnych wojaży chętnie kupujemy różnego rodzaju pamiątki, które mają przypominać nam cudownie spędzone chwile. Należy tu zachować szczególną czujność. Żywe zwierzęta oraz pamiątki wykonane z części zwierząt lub roślin, zwłaszcza te zakupione w krajach tropikalnych, ale nie tylko, mogą stać się źródłem problemów. Jeśli na granicy okaże się, że zwierzęta lub rośliny, z których je wykonano są chronione przepisami
Konwencji Waszyngtońskiej CITES, a podróżny nie posiada odpowiednich dokumentów pozwalających na ich przewóz przez granicę, grozi mu konfiskata przedmiotów i sprawa karna. Za nielegalny przewóz przez granicę okazów CITES grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Dlatego nie kupujmy m.in.: produktów ze skór dzikich zwierząt, żywych i spreparowanych gadów, przedmiotów wykonanych z kości zwierząt, muszli, żółwi, żywych i spreparowanych ptaków, pamiątek wykonanych z piór dzikich ptaków, kaktusów i storczyków, motyli, produktów tradycyjnej medycyny chińskiej i koralowców. Wszystko to może być źródłem problemów, których przecież każdy z nas chce uniknąć. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
materiał: Izba Administracji Skarbowej
tekst zdjęcia: Marcin Czajka Starszy specjalista Dział Ogólny Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki