Reklama

Reklama

Reklama video

Poznajemy świat pszczół – wizyta w pasiece „Regina Apis” (film)

Nasz region obfituje w wiele ciekawych gospodarczo miejsc. Jedno z nich odkryliśmy w Ortelu Książęcym Drugim, gdzie spotkaliśmy się z właścicielami Pasieki Regina Apis, Sławomirem Suszczyńskim i Agnieszką Wołosowicz. Pszczelarze podzielili się z nami tajnikami hodowli pszczół i wyrobu miodu, opowiedzieli o tym, jak zadbać, aby ta produkcja była zdrowa i ekologiczna. Tym samym rozpoczynamy cykl filmów promujących pszczelarstwo i nasz regionalny miód.

Miodem płynące gospodarstwo państwa Suszczyńskich znajduje się w Ortelu Książęcym Drugim pod numerem 16A, tam też właściciele prowadzą produkcję miodu. Sama pasieka zlokalizowana jest natomiast w trzech czystych ekologicznie miejscach, z dala od dróg, na terenach leśno – łąkowych w Ortelu Książęcym Drugim, Ortelu Królewskim i Perkowicach.

Pasieka prowadzona jest od dwóch lat, a powstała na bazie wcześniejszej, gospodarowanej na przestrzeni kilkudziesięciu lat przez tatę Sławomira Suszczyńskiego. Z właścicielami pasieki spotykamy się w ich gospodarstwie oraz przy ulach, gdzie opowiadają o pszczalrstwie zarówno jako pasji, jak i sposobie na życie. – Rozpoczynamy pierwszy odcinek cyklu filmów, w którym przedstawimy pszczelarstwo w naszym rejonie: powiat bialski, Południowe Podlasie. Chcemy przede wszystkim wspierać pszczelarstwo na naszym terenie, wspierać pszczelarzy, którzy mają w tym momencie problem ze sprzedażą miodu w związku z ogromną ilością miodu importowanego z innych krajów, często też niewiadomego pochodzenia – wyjaśnia właściciel pasieki Sławomir Suszczyński

Jak poznać, że kupujemy miód naturalny? Ten prawdziwy jest płynny tylko kilka dni lub tygodni po zebraniu, później krystalizuje się i twardnieje. Sztuczny natomiast, najczęściej oferowany przez markety, zachowuje płynność przez cały rok. – Chcemy zachęcić mieszkańców do spożywania miodu z naszego rejonu. Dlaczego mamy kupować miód chiński, który nie zawsze jest miodem, a cukrem, słodzikiem, syropem. Powinniśmy wspierać naszych pszczelarzy, naszą brać pszczelarską, to nasz regionalny patriotyzm – podkreśla właściciel pasieki.

Pasieka Regina Apis posiada certyfikaty potwierdzające wysoką jakość i oryginalność miodu zawierającego dużą ilość pyłków. Gospodarstwo produkuje miód zgodnie z sezonowością i darami natury korzystając z pyłków z mniszka, czeremchy, kwiatów leśnych, maliny, jeżyny, chabrów, maków, gryki, rzepaku, akacji, lipy, rzepy oleistej, facelii i łąkowych kwiatów.

Ważne jest, by każdy miód był pozyskiwany właściwie. Każdy z nich ma swój smak i kolor. Wielokwiat z lipą ma kolor żółty, podobnie jest z mniszkiem. Ciemny, krystalizowany to miód z gryki. Miód rzepakowy bardzo szybko się krystalizuje, czasami przy słabej pogodzie, gdy nie możemy go szybko podebrać, może się skrystalizować już w ramce. Szybka krystalizacja jest bardzo ważna i świadczy o naturalności miodu. Tak samo jak wykwity w miodzie, pęcherzyki powietrza, które jeszcze nie zdążyły się uwolnić – wyjaśnia Agnieszka Wołosowicz.

Miód ma wiele cennych zdrowotnych właściwości, pomaga przy dolegliwościach żołądkowych, ma zastosowanie antybakteryjne i dobry wpływ na odporność oraz krążenie.

W kolejnych odcinkach cyklu promującego pszczelarstwo Sławomir Suszczyński opowie o tym, jak wygląda w środku ul, jak się rozmnażają i wytwarzają miód pszczoły oraz jak funkcjonuje pszczela rodzina. Również o samej specyfice pracy pszczelarzy – od pasieki do słoika.

Z właścicielami pasieki można się skontaktować m.in. poprzez:
– profil w mediach społecznościowych – Agnieszka Wołosowicz
– Ortel Książęcy Drugi 16A
– tel. 796 611 991

 

materiał: Radio Biper
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama