Fotografia biżuterii przedstawia różnego rodzaju wyroby jubilerskie. Mogą to być kolczyki, pierścionki, wisiory, bransoletki i wiele więcej. Są to przedmioty srebrne, złote, ozdabiane kamieniami, czasem z dodatkiem innych materiałów i kruszców. Niezależnie od tego czy planujemy samemu wykonać fotografie biżuterii czy też zlecić to zadanie specjalistom (na przykład Fotographia), warto wiedzieć jak cały proces przebiega.
W poniższym artykule rozwiniemy kilka kwestii związanych z fotografią biżuterii
- najlepsze ustawienia aparatu do zdjęć biżuterii
- jak stworzyć idealnie ostry packshot biżuterii
- w jaki sposób przygotowywać produkty jubilerskie przed sesją fotograficzną
- retusz komputerowy w fotografii jubilerskiej
Najlepsze ustawienia aparatu do fotografii biżuterii
W tego typu zdjęciach zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości i ostrości całego obrazu. Powinniśmy więc używać możliwie jak najniższych wartości czułości ISO aby uniknąć niepożądanych szumów obrazu. W studio fotograficznym, przy użyciu odpowiednio mocnych lamp nie będzie to stanowiło problemu. Warto również stosować wysokie wartości przysłony aby maksymalnie zwiększyć głębie ostrości. Balans bieli powinien zostać dopasowany do źródła światła (w tym przypadku lampy błyskowe).
Jak uzyskać idealną ostrość na fotografii biżuterii?
Jak wspomniano wyżej, zalecamy stosowanie wysokiej wartości przysłony. Ma to na celu powiększenie obszaru głębi ostrości. Często jednak w makrofotografii może być to niewystarczające. Jak zatem uzyskać w pełni ostry produkt? Z pomocą statywu należy wykonać serię zdjęć w tym samym ułożeniu przedmiotu. Kolejne zdjęcia powinny różnić się jedynie stopniowo przesuwaną płaszczyzną ostrości. Taka seria zdjęć biżuterii, wgrana do odpowiedniego programu graficznego pozwoli na połączenie w jedno, perfekcyjnie ostre zdjęcie.
Przygotowanie przedmiotów przed sesją
Jest to jeden ze składników udanych zdjęć biżuterii. Należy zadbać o dokładne wyczyszczenie produktów. Nawet najdrobniejsze pyłki mogą zepsuć ujęcie gdy będzie oglądane na ekranie komputera w dużym powiększeniu. Biżuterię najlepiej wyczyścić za pomocą delikatnego pędzelka lub sprężonego powietrza. Zwróćmy uwagę na niepożądane odciski palców, które bardzo łatwo zostawić podczas ustawiania kompozycji.
Retusz graficzny zdjęć biżuterii
Nie ma co się oszukiwać, retusz graficzny to nieodłączna część profesjonalnej fotografii biżuterii. Mowa tu zarówno o typowych packshotach biżuterii jak i o fotografii jubilerskiej w aranżacji reklamowej. Jak zatem przebiega taki proces? Na samym początku grafik dopasowuje balans bieli czy dokonuje tzw szparowania z tła. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to po prostu wycięcie przedmiotu z tła z pomocą programu graficznego. Dzięki temu można umieścić biżuterię na idealnie białym tle. W następnych krokach należy zadbać o dopasowanie poprawnych kolorów a także różnego rodzaju korekty, na przykład usunięcie skaz produktu widocznych dopiero w sporym powiększeniu.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki