Dzisiaj zastanowimy się, dlaczego w rzeczywistości pokolenia milenialsów i zoomersów są zupełnie inne. W jaki sposób prowadzą interakcje z Internetem i światem zewnętrznym. Dlaczego Tinder i jego odpowiedniki nie są już interesujące dla pokolenia Z. I jak współczesna młodzież poznaje się w Internecie. Obiecujemy, że nauczysz się wielu nowych i ciekawych rzeczy!
8 sekund na przyjęcie informacji i inne ciekawe cechy zoomersów
Jedną z głównych cech zoomersów jest krótki czas koncentracji. Nie mogą zbyt długo skoncentrować się na jednej rzeczy, ale szybko przełączają się pomiędzy wieloma z nich. Właściwie dlatego obserwujemy tendencję do „skracania” treści. Zamiast długich artykułów — krótkie notatki. Zamiast półgodzinnych filmów na YouTube — filmy na TikToku. Zamiast nieporęcznych sieci społecznościowych — komunikatory internetowe, szybkie SMS-y lub wiadomości głosowe.
Niektórzy uważają, że niezdolność zoomersów do skupienia się na jednej rzeczy przez długi czas jest negatywną tendencją. W rzeczywistości, wszystko jest bardzo niejednoznaczne. Tak, ta tendencja skłania nas do poważnego przemyślenia procesu kształcenia i pracy tak, aby był efektywny, a jednocześnie wygodny dla całego pokolenia. Ale z drugiej strony to zoomersi są dziś najbardziej elastyczną generacją. Z łatwością przyswajają sobie wszelkie zmiany, zarówno te na świecie, jak i we własnym życiu, szybko się dostosowują, mogą niemal natychmiast przełączać się między zupełnie innymi zadaniami bez utraty wydajności.
Priorytety zoomersów w branży cyfrowej i randkowej
Zoomersi mają naprawdę różne priorytety, gdy mówimy o biznesie, produktach cyfrowych i randkach. O ile dla milenialsów z reguły ważna jest przede wszystkim wygoda i funkcjonalność, to zakres wymagań dla zoomersów jest znacznie szerszy:
- Biznes, który ratuje planetę. Ponad 60% zoomersów chce przyczynić się do ratowania planety i woli korzystać z usług firm, które zwracają na to szczególną uwagę.
- Niestandardowe rodzaje współpracy. Uderzającym przykładem jest współpraca między marką akcesoriów rzemieślniczych Ugmonk a siecią fast foodów Rice Bowls. Ugmonk przekazuje część środków na Rice Bowls z każdej sprzedaży, co z kolei umożliwia rozdawanie darmowych posiłków rodzinom o niskich dochodach. Takie współprace przyciągają uwagę zoomersów i stanowią doskonałą reklamę wśród młodego pokolenia.
- Szczerość i „ludzkie oblicze”. Wyrażenie „marka z ludzką twarzą” to nie tylko popularna fraza. Zoomersi chętniej korzystają z usług i produktów tych firm, z którymi mogą wchodzić w interakcje na bardziej „ludzkim” poziomie. To znaczy nie tylko poprzez reklamę, ale także w sieciach społecznościowych, blogach, forach i tak dalej.
- Grywalizacja i wyzwania. Nie jest to co prawda nowy trend, ale wcale nie zwalnia on. Około 74% zoomersów prawie cały wolny czas spędza w Internecie. Co więcej, nie zawsze są zajęci czymś konkretnym. Tak więc, korzystając z metod grywalizacji i wyzwań, możliwe jest szybkie przyciągnięcie ich uwagi.
- Wybierają jakość nad ilością. Zoomersów nie interesuje „zbieranie” i nie można ich zwabić sloganem „wszyscy o tym mówią”. Przeciętny zoomers chętniej kupi produkt reklamowany tylko raz przez swojego ulubionego blogera niż ten, którego reklamę ogląda codziennie w Internecie, na ulicy czy w autobusie. Reklama „masowa” już nie działa!
Wszystko to całkiem dobrze odnosi się do sfery randek online. Przyglądając się uważnie można zauważyć, że nawet tak zwane „młodzieżowe” strony i aplikacje randkowe nie spełniają już wymagań zoomersów. Musisz więc poszukać czegoś nowego zamiast Tindera, Badoo czy Bumble.
Aplikacja randkowa Lolly — udana realizacja idei i zasad TikToka
Lolly wykorzystuje podstawową ideę TikToka, opierającą się na krótkich filmach i przekłada ją na sferę randek online. Tutaj użytkownicy spędzają mniej czasu na wypełnianiu profili i szukanie potencjalnej pary, a więcej — na komunikację online na żywo. A to idealnie wpisuje się w koncepcję randkowania dla zoomersów — szybko, wygodnie i bez zbędnego wysiłku.
Ale jeśli wydaje Ci się, że Lolly jest czymś zupełnie nowym i niezwykłym, to się mylisz. W rzeczywistości format szybkich randek, tak popularny wśród współczesnych, istnieje już od dłuższego czasu. Mowa tu o wideoczatach online — aplikacjach i witrynach, które łączą losowych rozmówców za pomocą wideo, umożliwiając im komunikację na dowolny temat.
Jedną z pierwszych takich stron była strona Omegle (wiosna 2009 roku). Zaledwie sześć miesięcy później pojawiła się pierwsza alternatywa dla Omegle — strona Chatroulette. A potem — dziesiątki, a nawet setki innych. Wśród najciekawszych platform do szybkiego randkowania możemy wymienić:
- Chatki — z dobrym filtrem według płci i wyszukiwaniem rozmówców według zainteresowań.
- Chathub — z filtrami według języka i płci, ale bez oficjalnej aplikacji mobilnej.
- Camsurf — z elastycznymi ustawieniami wyszukiwania, ale tylko w wersji płatnej.
- OmegleTV — serwis z unikalnym filtrem według płci i zweryfikowanymi profilami członków.
- Chatous — ze znikającymi zdjęciami, filmami i wiadomościami audio.
- Emeraldchat — z funkcjonalnym wbudowanym komunikatorem i oceną karmy.
A to tylko niewielka część alternatyw Omegle, które można polecić nowoczesnym zoomersom jako zamiennik klasycznych serwisów randkowych. Oferują one wszystko to, co tak lubi młodsze pokolenie: szybką rejestrację lub nawet jej brak, wygodny format komunikacji wideo, możliwość komunikowania się za pomocą smartfona lub tabletu i tak dalej.
Podsumowując: zoomersi zmieniają współczesny internet
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której nie wspomnieliśmy. Zoomersi to dokładnie ta kategoria internautów, dla których wszystko jest interesujące. O ile millenialsi są w większości konserwatywni i wolą korzystać ze sprawdzonych stron i aplikacji, to zoomersi zawsze szukają czegoś nowego: nowych formatów komunikacji, nowych aplikacji i stron, nowych tematów do rozmów…
Jesteśmy przekonani, że zoomersi będą pionierami w środowisku metawersów. To oczywiste. A kiedy milenialsi, a nawet starsze pokolenia zaczną interesować się metawersem, pokolenie Z poczuje się tu jak ryba w wodzie.
Co to znaczy?
Oznacza to, że w najbliższych latach Internet zostanie zaprojektowany specjalnie dla zoomersów! Na razie wiele firm stawia na milenialsów jako bardziej dojrzałą i bogatszą publiczność. Ale wkrótce generacja zoomersów stanie się starsza i bogatsa. Internet dostosuje się do ich życzeń i potrzeb. A jeśli uważasz, że ten proces nie rozpocznie się szybko, udowodnimy Ci, że jest odwrotnie. To już się zaczęło. TikTok, Lolly, a także popularyzacja losowych wideoczatów są tego potwierdzeniem. Oznacza to, że starsze pokolenie będzie musiało dostosować się do nowych realiów internetowych. Przed nami zdecydowanie wiele ciekawszych rzeczy!
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki