Pomysł przeprowadzenia akcji pochodzi od miejscowego koła gospodyń, które do wspólnego działania zaprosiło dyrektor SP Małgorzatę Adach i wicedyrektor Annę Czeczko. – Dzisiejsza akcja jest prowadzona we współpracy ze szkołą i pielęgniarkami, które należą do Koła Gospodyń Wiejskich w Leśnej Podlaskiej. Uświadamiamy dzieci co to jest cukrzyca, jak jej zapobiegać i jaka jest profilaktyka jej leczenia – wyjaśnia Justyna Foryt, przewodnicząca KGW, która jest mamą córki chorującej od pięciu lat na cukrzycę. – Taka akcja miała miejsce trzy lata temu w klasie mojej córki. Dzieci chętnie mierzyły cukier, żadne z nich nie miało takiego poziomu, który by wymagał dalszej diagnostyki. Cukrzyca jest niestety chorobą cywilizacyjną XXI wieku i przypadków zachorowań jest w szkołach coraz więcej. Praktycznie w Polsce nie ma szkoły, która nie ma dziecka z cukrzycą, więc profilaktyka w dzisiejszych czasach jest najważniejsza.
Dzieci za zgodą rodziców mogły wziąć udział w badaniu poziomu cukru we krwi glukometrem, przyglądały się również sposobom pomiaru, które prezentowały pielęgniarki Teresa Sawtyruk, Krystyna Śliwińska i Urszula Andrusiak.
Wśród przedszkolaków, którym towarzyszyliśmy podczas listopadowej pogadanki, również są dzieci z cukrzycą, jak choćby pięcioletni Bartek, u którego zdiagnozowano chorobę rok temu. – Cukrzyca to nie jest nic złego, co wyróżnia dziecko z grupy. Jest to choroba, z którą należy nauczyć się żyć i którą należy kontrolować przez całe życie – wyjaśniła prowadząca pogadankę Ewa Kulińska, radna gminy Leśna Podlaska. – Nasz organizm posiada trzustkę, która jest odpowiedzialna za produkcję insuliny. A insulina to coś takiego, jak w samochodzie paliwo, które go napędza.
Organizatorzy spotkania w bardzo przystępny sposób przekazali dzieciom najważniejsze informacje dotyczące cukrzycy, mechanizmu jej powstawania i radzenia sobie z tą chorobą. Dzieci wysłuchały, jak ważna jest odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i wysiłek fizyczny. Dowiedziały się również, jak postępować w przypadku zauważenia złego samopoczucia u kolegów-cukrzyków. Bartek – mały bohater tego wyjątkowego dnia opowiedział o tym, jak wygląda jego codzienność z cukrzycą, zaprezentował również sensor pomiarowy na przedramieniu i pompę insulinową.
materiał: Radio Biper Gmina Leśna Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk