30. rocznica nadania imienia patrona wiąże się również z 39. rocznicą śmierci Michała Fijałki. Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji patrona i jego małżonki oraz tych, którzy poświęcili swoje życie walce o Ojczyznę. Społeczność szkolna zgromadziła się w hali widowiskowo–sportowej, gdzie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów ZPO. Zaprezentowali również swoje umiejętności podczas występu artystycznego. Zgromadzeni obejrzeli montaż słowno–muzyczny o Armii Krajowej i kpt. Michale Fijałce pt. ”…Za waszą wiarę, co kłamać nie umie, za waszą moc, która dała wam czyny…” w wykonaniu uczniów klas 6 i 8 oraz chóru szkolnego, który zaprezentował także kilka pieśni patriotycznych.
Spotkanie było okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Patron naszej szkoły”. Najlepsze prace wręczono rodzinie Michała Fijałka, która swoją obecnością uświetniła szkolną uroczystość. Do Kodnia przybyli: córka patrona Danuta Bańko i jego najmłodszy syn Grzegorz Fijałka.
Michał Fijałka ps. Sokół – ur. 5 października 1915 r. w Izdebkach, zm. 20 września 1983 r. w Lublinie; kapitan piechoty, nauczyciel, żołnierz Wojska Polskiego, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, Okręgu Wołyń AK, więzień UB, skazany (1944-1945), cichociemny. Za udział w kampanii francuskiej odznaczony przez gen. Władysława Sikorskiego orderem Virtuti Militari. Odznaczony także m.in. trzykrotnie Krzyżem Walecznych i francuskim Croix de Guerre.
Szkoła Podstawowa w Kodniu w dniu 20 września 1992 r., w dziewiątą rocznicę śmierci patrona, otrzymała sztandar i imię kpt. Michała Fijałki „Sokoła”.
materiał, zdjęcia: ZPO w Kodniu
opracowanie: Anna Ostapiuk