Wykopywane artefakty pochodzą z różnych okresów. Najpłycej archeolodzy natrafili na monety z czasów współczesnych i dwudziestolecia międzywojennego. Nieco głębiej, aż do blisko 1,20 metra odkopali ceramikę, fragmenty kafli oraz także monety, ale tym razem głównie z 1 połowy XVII wieku.
Cenne przedmioty odkopano na głębokości 2,20 metra, które pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Wśród nich znalazły się fragmenty potłuczonych naczyń glinianych, kafli garnkowych, jak i drobne monety – denary jagiellońskie oraz inne bardzo ciekawe przedmioty – kościany pionek do gry prezentujący siedzącego flecistę oraz fragment srebrnego krzyża. Znaleziska znajdowały się w dwóch głębokich jamach, które znajdowały się w zarysie dużego obiektu mieszkalnego lub handlowego. Archeolodzy datują przedmioty na okres XIII lub początek XIV wieku.
Pod koniec trwania wykopalisk, w narożniku północno – zachodnim wykopu archeolodzy natrafili także na fragment zniszczonego pieca do wypalania kafli garnkowych z XV wieku. W wyniku prowadzonych badań zabezpieczono ponad 10 tys. zabytków, wśród których oprócz tych wspomnianych są również amulet, groty, nożyki, fragmenty biżuterii, guziki i inne drobne przedmioty, które czekają na dokładne sprawdzenie, ustalenie pochodzenia, zabezpieczenie i opisanie.
O Mielniku przeczytasz także w naszym materiale: Wakacje na Południowym Podlasiu – Radio Biper poleca: Mielnik.
Źródło / zdjęcia: Facebook / Gmina Mielnik