Honorowy patronat nad spotkaniem objęli: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zadanie współfinansowano ze środków Województwa Lubelskiego, PFRON, a wsparcia udzieliło również Miasto Lublin. Natomiast patronat medialny przejęły: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, Magazyn i portal Nasze Sprawy.
W ubiegłym roku uroczystość odbyła się w wersji online – może była to ciekawa forma spędzania czasu, ale nigdy nie jest to to samo, co twarzą w twarz, doświadczając własnej obecności, przebywania w towarzystwie bliskich sercu przyjaciół. Ukazanie się na profesjonalnej scenie pod okiem profesjonalistów, którzy zadbali o każdy szczegół techniczny, to dodatkowy atut tych niezwykle twórczych wydarzeń. Podczas imprezy zaprezentowali się niepełnosprawni z następujących placówek i organizacji: Środowiskowego Domu Samopomocy Akademia Artystyczna i Roztocze w Lublinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Bychawie, Annopolu i Kodniu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie, Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Biłgoraju, Domu Pomocy Społecznej w Matczynie i Sanoku, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji ART we Wrocławiu, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, Stowarzyszenia Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Wawrzynek w Janowie Lubelskim.
– Mimo pandemii jest to właśnie szansa na nawiązywanie i budowanie dobrych relacji przy muzyce i piosence – mówiła Karolina Czajka, główna organizatorka Spotkań z Piosenką. – Całoroczna praca wokół tematu przewodniego cyklu, w tym roku są to Relacje, pomogła naszym podopiecznym wejść w klimat imprezy, głębiej przeżyć wspólną przygodę. Mogli być nie tylko uczestnikami, ale również współorganizatorami Nieprzetartego Szlaku. Chcieliśmy, aby dni spędzone w Lublinie podczas Spotkań z Piosenką oraz występy na scenie pozostawiły u uczestników niezatarte wspomnienia. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz możliwość uczenia się od siebie nawzajem pod okiem profesjonalistów, zarówno dla Artystów, instruktorów, wolontariuszy – stwierdziła Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.
W tym roku zaplanowano: warsztaty wokalne z Małgorzatą Papiewską, artystką chóru i pianistką od lat związaną zawodowo z Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jan Pawła II, warsztaty z ruchu scenicznego z Anną Gawędą–Szternal, tancerką, aktorką, która prowadzi własne Studio Artystyczne w Krakowie oraz związana jest ze Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz. Dla instruktorów odbyły się warsztaty z Łukaszem Jemiołą – wokalistą, gitarzystą z Lublina, który od kilku już lat towarzyszy temu muzycznemu wydarzeniu.
Z przyjemnością pragniemy przyznać, że grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu dołożyła wszelkich starań, aby brać udział w próbach do etiudy muzyczno – tanecznej pt. „Dary świata”. Właśnie ona została zaprezentowana podczas tego wydarzenia. Każdy z niepełnosprawnych robił wszystko, co w jego mocy, aby wcielać się w role, które wyrażały ich uczucia i emocje. Pomagali sobie nawzajem w opanowaniu kwestii tanecznych, kiedy od kilku miesięcy systematycznie uczestniczyli w zajęciach artystyczno – kulturalnych. Możliwość wyjazdu do Lublina i wspólnej integracji z przyjaciółmi, poznanie nowych znajomych, a przede wszystkim szansa na ukazanie tanecznych wysiłków na znanej w województwie scenie artystycznej, to tylko niektóre korzyści płynące z takich atrakcji. Zaangażowanie się osób z niepełnosprawnościami w choreoterapię oraz improwizację podczas wspólnych działań umożliwia im kreowanie osobowości artystycznych i wynikający z tego rozwój. W świecie, w którym wzmaga się nieufność i nietolerancja dla odmiennych poglądów, wyborów oraz stylu życia, przebywanie w świecie niepełnosprawności to okoliczność pozwalająca na normalność oraz bycie sobą.
materiał-tekst, zdjęcia: Beata Kupryś, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
opracowanie: Anna Ostapiuk