Reklama

Reklama

Reklama video

Sosnówka: Nadanie imienia Szkole Podstawowej (film) (galeria)

21 czerwca społeczność gminy wzięła udział w doniosłej uroczystości poświęconej nadaniu imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego Szkole Podstawowej w Sosnówce. Moment ten zbiegł się z dwieście dziesiątą rocznicą urodzin pisarza, sześćdziesiątą rocznicą powstania Muzeum w Romanowie oraz ogłoszeniem roku 2022 rokiem Kraszewskiego w powiecie bialskim.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w kaplicy dworskiej pw. Św. Anny w Romanowie. W trakcie uroczystości w Szkole Podstawowej w Sosnówce miało miejsce poświęcenie sztandaru, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy oraz ślubowanie uczniów placówki, którzy przygotowali również część artystyczną. Nie zabrakło przemówień, upominków, pamiątkowych wpisów do kroniki i wielu ciepłych słów skierowanych do całej społeczności szkolnej.

Wybierając dla szkoły imię kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania, ściśle związana z historią naszego regionu. Nie ulega wątpliwości, że nasz patron spełnia wszystkie te kryteria, a jego postawa życiowa oraz dokonania mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na wartościach, które na trwałe wpiszą się w tradycję naszej szkoły. Cieszymy się, że wchodzimy do grona szkół noszących imię tego wielkiego i bliskiego naszym sercom pisarza. Od dziś mottem naszej szkolnej społeczności będą słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego: „Młodość ma w sobie zapasy siły, którymi wiele przemóc może, gdy zechce” – mówiła podczas uroczystości nadania imienia dyrektor szkoły Anna Olejnik. – Cieszę się, że nasza uroczystość zbiegła się z 210 rocznicą urodzin pisarza, 60 rocznicą powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, a także ogłoszeniem roku 2022 Rokiem Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. 

Przybierając imię patrona szkoła wchodzi do grona placówek o tym samym imieniu uzyskując jednocześnie możliwość pozyskiwania do współpracy instytucji i osób związanych z patronem. Może w ten sposób oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona oraz wzbogacić swoją obrzędowość z nim związaną. W związku z wydarzeniem w budynku szkoły pojawił się kącik pamięci poświęcony patronowi, a uczniowie brali udział m.in. w konkursach plastycznych i literackich oraz lekcjach wychowawczych. W trakcie uroczystości nadano szkole nowy sztandar. – Przyjmując sztandar pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły – podkreśliła dyrektor placówki. – Drodzy uczniowie, przekazuję sztandar w wasze ręce jako symbol tradycji szkoły, czcijcie go i szanujcie, strzeżcie jego honoru.

W tej doniosłej chwili społeczności Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Sosnówce towarzyszyli m.in. dyrektor Departamentu Programów Naukowych i Inwestycji Ministerstwa Edukacji i Nauki Michał Wujek, senator RP Grzegorz Bierecki, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, lubelski wicekurator oświaty Mirosław Wójcik, wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatury w Białej Podlaskiej Przemysław Głowacki, starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz, dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk i były dyrektor Anna Czobodzińska-Przybysławska, radni, pracownicy urzędu gminy, dyrektorzy instytucji gminnych oraz szkół z terenu gminy Sosnówka. – Jest to ogromne wyzwanie dla całej społeczności szkolnej, dlatego że trzeba naśladować swojego patrona, czerpać to, co w jego życiu sprawiło, że stał się na tyle zacną, ważną postacią, że szkoła postanowiła nadać właśnie jego imię tej placówce – mówił wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie Mirosław Wójcik. – Cieszę się, że ta szkoła, jak żadna inna w Powiecie Bialskim, przyjmuje imię Kraszewskiego – dodał przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński. – Posiadanie patrona i sztandaru to powód do dumy, ale i zobowiązanie. Niech ta tradycja pomaga w kształtowaniu serc i umysłów dzieci i młodzieży – mówiła prezes ZNP w Białej Podlaskiej Krystyna Rachoń-Kulicka.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama