I tak dla ronda na skrzyżowaniu ulicy Terebelskiej i Drogi Krajowej nr 2, radni zdecydowali, że będzie ono nosiło nazwę „Rondo Unii Europejskiej”. Propozycję w formie uchwały przedstawił klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Za przyjęciem tej nazwy głosowało 17 radnych, 1 był przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Dla drugiego ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Drogi Krajowej nr 2, radni wybrali nazwę „Rondo Stanisława Różyczki de Rosenwertha”. Projekt uchwały zgłosił klub radnych Zjednoczonej Prawicy. Za przyjęciem nazwy głosowało 19 radnych, 3 było przeciwnych.
W wyniku zmiany porządku obrad dotyczących kolejności procedowania uchwał w sprawie nadaniu imion rondom, nie poddano pod glosowanie pozostałych propozycji. Dotyczy to dwóch propozycji zgłoszonych przez Klub Radnych Stowarzyszenia Biała Samorządowa (Terebelska – DK 2: Rondo Praw Kobiet, Al. Solidarności – DK 2: – Rondo Unii Europejskiej ), jednej zgłoszonej przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej (DK2 – Al. Solidarności: Rondo Jana Kozietulskiego) oraz jednej zaproponowanej przez klub radnych Zjednoczona Prawica (Terebelska – DK 2: Rondo Konstytucji 3 Maja).
Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie dwóch rond turbinowych miało miejsce 19 stycznia bieżącego roku. Podczas uroczystości prezydent miasta Michał Litwiniuk podkreślał, że jest to inwestycja bardzo ważna i potrzebna dla mieszkańców, ale i podróżujących na osi wschód – zachód. Ronda powstały w ramach projektu pt. „Poprawa dostępności transportowej w Brześciu i Białej Podlaskiej”. Ich budowa pochłonęła ponad 9 mln zł z czego 4,1 mln miasto pozyskało z funduszy transgranicznych.
Skrzyżowania typu turbinowego, to nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne, rozpowszechniane w całej Europie i zdobywające uznanie w Polsce. Mają tą zaletę, że maksymalnie ograniczają możliwość kolizji. Maksymalnie upłynniają ruch w obydwu osiach.
Zdjęcia: Arch. radio Biper