W piątek 28 sierpnia, o godz. 18 w Galerii „Oranżeria” zaprezentowane zostaną: plakaty, wycinki prasowe, zdjęcia i pamiątki pokazujące bogatą historię imprezy. Wystawie towarzyszył będzie koncert pomysłodawcy festiwalu, radzyńskiego barda Jacka Musiatowicza. Zaśpiewa on największe swoje przeboje, w klubokawiarni Ursa. Wstęp na recital wolny. W sobotę, również o godz. 18 przed zaprezentuje się reaktywowany po latach wyciszenia trójmiejski zespół Wały Jagiellońskie. W 1989 r. po ostatnim amerykańskim tournee i odejściu lidera Grzegorza Bukały, zespół zakończył działalność. Po 20 latach niebytu, w studio Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia, miał miejsce koncert piosenek Bukały z towarzyszeniem 17-osobowej orkiestry. Ukazał się on na nominowanej do Fryderyków płycie „Pocztówki z Macondo”. Dzięki niemu rozpoczął się powrót Grzegorza Bukały do życia estradowego. Lider odkurzywszy szyld Wały Jagiellońskie znowu koncertuje.
W programie autorskiego recitalu zatytułowanego „Rozważania nad niedopitą szklanką” znajdują się największe przeboje Wałów Jagiellońskich, piosenki z „Pocztówek” oraz te najnowsze szykowane na kolejną płytę. O tym że nie straciły one nic ze swego uroku i przesłania przekonała się już publiczność na całym świecie. Niestety, na scenie zabraknie Rudiego Schubertha, wokalisty i satyryka, ongiś śpiewającego z Wałami. Dla osób pragnących uczestniczyć w koncercie bilety kosztują 25 zł. Ilość miejsc ze względu na pandemię koronawirusa ograniczona.
Na zakończenie Oranżerii 30 sierpnia o godz. 18 zaprezentuje się Tadeusz Woźniak w programie „Zegarmistrz światła purpurowy”. Gitarzysta i pieśniarz debiutował 54 lata temu jako Daniel Dan. Ma w dorobku muzykę do kilkuset przebojowych piosenek m.in. „Hej Hanno”, „Leżę’, „Ballada dla Potęgowej”, „Zegarmistrz światła”, „A bodaj to”, „Zanosi się na noc”. Przygotował również: oprawę muzyczną 100 inscenizacji teatralnych; wielu przedstawień Teatru Telewizji i programów poetyckich wspólnie z: Anną Chodakowską, Elżbietą Adamiak, Andrzejem Poniedzielskim i Jolantą Majchrzak.
Napisał i wykonał m.in. piosenkę tytułową i oprawę muzyczną do serialu „Plebania”. Skomponował także muzykę do „Pana Tadeusza” , filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1928 wydaną przez Filmotekę Narodową w 2014 r. W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Recital Tadeusza Woźniaka będzie transmitowany na żywo w Telewizji Radzyń, a dla osób pragnących uczestniczyć w nim osobiście bilety kosztują 25 zł. Jak zapewniają organizatorzy zapowiadają się trzy dni tętniące nastrojową nutą.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Radzyński Ośrodek Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki