Autorka opowiadała barwnie o zwyczajach i obrzędach panujących w Lisiowólce, dawnych strojach, tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej i miejscach kultu religijnego.
Spotkanie z Teresą Pływacz poprowadziła Aldona Sadowska, która obok rozmowy z autorką, przygotowała dla wszystkich muzyczną niespodziankę. Wyśpiewane przez nią piosenki wprowadziły wszystkich w sentymentalny nastrój.
– Zdecydowałam się na opracowanie tej publikacji, gdyż spędziłam w Lisiowólce dzieciństwo, tu są moje korzenie i często wracam do wspomnień sprzed lat. Przedmiotem zawartych w książce refleksji jest życie dawnych mieszkańców, także moich przodków, nierozerwalnie związanych z tym miejscem – mówiła podczas promocji autorka. – Aby przygotować książkę do druku, odbyłam wiele podróży w czasie i w przestrzeni. Spotkałam się i rozmawiałam z najstarszymi mieszkańcami Lisiowólki. Udałam się wraz z moimi rozmówcami w magiczną podróż wspomnień.
– O dawnej wsi i jej mieszkańcach opowiadali mi znajomi, przyjaciele i krewni. Wsłuchując się uważnie w to, co mówią, spisywałam ich wspomnienia, a w bibliotekach i archiwach odkrywałam nieznaną mi dotąd historię wsi – dodaje autorka.
Teresa Pływacz z Semeniuków urodziła się 19 kwietnia 1950 r. w Radzyniu Podlaskim. Po studiach na wydziale administracji UMCS pracowała w Lublinie. Prywatnie jest żoną Edwarda, matką Beatki i Jacka oraz babcią czworga wnucząt: Martynki, Piotrka, Maćka i Tomka.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Radzyński Ośrodek Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki