Zespół Leśne Echo powstał z inicjatywy pani Wiktorii Ewy Nasiłowskiej, którą w 2006 r. wsparły Henryka Tymoszuk i Urszula Flis. Do zespołu szybko dołączyły inne osoby pragnące ocalić od zapomnienia tradycyjne pieśni, kultywować tradycje i zwyczaje naszych przodków oraz przekazać je młodemu pokoleniu. Motto zespołu: „Leśne Echo zaśpiewa, Leśne Echo zanuci, Leśne Echo każdemu smutek w radość obróci” – w pełni oddaje charakter jego członków.
„Leśne Echo” liczy obecnie jedenaście osób, 9 pań i 2 panów pod kierownictwem pani Ewy Nasiłowskiej, która przygrywa na bębenku. Ponadto pani Ewa tworzy własne teksty do znanych melodii ludowych. Na akordeonie gra pan Aleksander Szmidt. Pozostali członkowie to: Urszula Flis, Henryka Tymoszuk, Zofia Nestorowicz, Sabina Samociuk, Jolanta Osiej, Eugenia Cap, Irena Nikończuk, Justyna Kowalczuk-Lesiuk, Tadeusz Sawczuk.
Zespół każdego roku, na przyległym do Domu Ludowego w Zaściankach placu, prezentuje inscenizację, w której w wesoły sposób pokazuje codzienne życie wiejskie. Przeplata je starymi pieśniami obrzędowymi aby uchronić je od zapomnienia. Prezentacja nowego przedstawienia stanowi okazję do wspólnej integracji środowiska lokalnego – młodego i starszego pokolenia. Jest to lekcja żywej historii naszego regionu. Spotkania mają charakter otwarty, na które każdy może przyjść.
Tematycznie do przedstawienia, panie z zespołu sporządzają poczęstunek dla przybyłych gości, widzów. I tak w przedstawieniu „Kiszenie kapusty” motywem kulinarnym na stole była kapusta w różnej postaci, „Sadzenie ziemniaka” – potrawy z tej zacnej bulwy, „Sianie owsa” – dania z dodatkiem mąki i płatków owsianych, „Chleb nasz powszedni”- degustacja pieczywa, „Jak to na przednówku bywało” – jajecznica z pokrzywą, surówka z mleczu, krupnik itp. Do tego dochodzi konkurs na tematyczne potrawy. Po przedstawieniu i konkursie następuje wspólna degustacja i zabawa.
Śpiewacy współpracują ze szkołami podstawowymi w Halasach, Tuliłowie, Kożuszkach, Rogoźnicy(gmina Międzyrzec Podlaski) oraz Szydłówce ( gmina Olszanka) i Mostowie ( gmina Huszlew).
W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i przyśpiewki ludowe, kolędy i pastorałki, oraz pieśni religijne i patriotyczne. Dotychczas Leśne Echo miało przyjemność w cyklu pt. „Jak to niegdyś na wsi bywało” zaprezentować następujące inscenizacje : 2006 Kolędnicy, 2007 Noc Świętojańska i Wspólne darcie pierza, 2008 Wyzwoliny młodego kosiarza i Nalejcie wosku na wodę, 2009 U zielarki, 2010 Kuma żytko żełła, 2012 O ziemniaku i na jego cześć. 2013 Chleb nasz powszedni, 2014 kiszenie kapusty, 2015 Jak to na przednówku bywało, 2016 Sadzenie ziemniaka.2017 Sianie owsa, 2018 A jak poszedł Jaś na boje, 2019 Śmiechy spod strzechy i rok 2020 Bielenie płótna.
Ważnym elementem działalności Leśnego Echa jest współpraca z dziecięcym zespołem ludowym Hreczka z Zaścianek, którym kieruje Zofia Nestorowicz. Hreczka swój debiut miała w 2007 roku podczas inscenizacji Nocy Świętojańskiej. W skład zespołu wchodzą dzieci i młodzież z Zaścianek (z każdej rodziny chociaż jedno dziecko, a bywało, że i wszystkie) i okolicznych miejscowości (Mań, Zasiadek, Berezy, Międzyrzeca Podlaskiego), które chcą wspólnie spędzać czas. Łącznie przez trzynaście lat przez zespół przeszło ponad 50 dzieci i młodzieży. Repertuar zespołu stanowią pieśni ludowe niekiedy już zapomniane naszych babć i dziadków, kolędy, pieśni patriotyczne. W latach 2010-2011 dzieci brały udział w warsztatach nauki tańca ludowego. Wtedy też otrzymały podlaskie stroje ludowe. W 2014 roku wystąpiły w programie Tydzień TVP 1, gdzie zaprezentowały obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Zespół może poszczycić się wieloma nagrodami w tym za przepiękne palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe na dożynki parafialne, gminne (2008 III miejsce w Tuliłowie, 2009 III miejsce w Tłuśćcu, 2010 II miejsce w Krzewicy, 2011 I miejsce w Kożuszkach) i powiatowe (2011 wyróżnienie w Sławatyczach, 2012 III miejsce w Rokitnie). Na swoim koncie mają również wyróżnienie w 2007 roku za tradycyjne potrawy regionalne w Rozkoszy, podziękowanie od marszałka sejmu Jarosława Kalinowskiego za aktywną pracę na polu upowszechniania kultury ludowej i obrzędów naszego regionu. W grudniu 2014 na zaproszenie Telewizji Polskiej został nagrany program z udziałem „Leśnego Echa” o obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem. Telewizja zaprosiła zespół do Warszawy, gdzie miał przyjemność wystąpić i zaprezentować pastorałkę i kolędę. W 2017 i 2019 roku zespół zdobył wyróżnienie na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Tucznej.
Zespół planuje wystawić kolejną inscenizację tematyczną. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, ukaże się ona w formie filmu zamieszczonego w sieci. Wstępnie premiera planowana jest na 22 sierpnia, ale jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie zmianie, być może forma prezentacji jeszcze się zmieni lub rozszerzy.
Informacje o widzialności zespołu można szukać w >>> mediach społecznościowych <<< oraz na stronie internetowej www.gokmiedzyrzec.pl.
tekst: Aleksandra Szmytko, GOK w Międzyrzecu Podlaskim / Jakub Sowa
zdjęcia: GOK w Międzyrzecu Podlaskim