Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Powstaje innowacyjny model pomocy osobom bezdomnym

W Białej Podlaskiej trwają prace nad Gminnym Modelem Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu „Mój Dom – kompleksowe program wsparcia wychodzenia z bezdomności w oparciu o wzorzec włoski”. Prezydent Michał Litwiniuk spotkał się z Cateriną Cortese i Vitą Casavolą z Włoskiej Federacji Organizacji na rzecz Bezdomnych z siedzibą w Rzymie oraz Donatellą de Vito z Fundacji Casa della Carità Angelo Abriani z Mediolanu podczas ich ostatniej wizyty w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.

W ostatnich dniach listopada odbyło się spotkanie plenarne Międzynarodowego Gremium Ekspertów. Jego uczestnicy odwiedzili również bialskie placówki prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Caritas Diecezji Siedleckiej.

Przypomnijmy, że zespół przygotowujący gminny model wychodzenia z bezdomności spotkał się  pierwszy raz w Białej Podlaskiej 17 maja. Tworzą go osoby  reprezentujące lokalne instytucje zajmujące się wspieraniem osób bezdomnych takie jak Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Zespół Szkół Zawodowych nr 2, Centrum Integracji Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy oraz psycholog-terapeuta i lekarz psychiatra.

Gminny model wychodzenia z bezdomności będzie zawierał wystandaryzowane, kompleksowe usługi skierowane do osób bezdomnych w oparciu o sprawnie funkcjonujący model włoski. Wypracowanie naszego wzorca będzie możliwe dzięki wielosektorowej współpracy różnych instytucji, które działają na rzecz osób bezdomnych. W praktyce podejmowane działania mają zwiększyć szansę osób bezdomnych do usamodzielnienia się i całkowitego wyjścia z bezdomności.

Model powstaje w ramach ponadnarodowego projektu pt. „Mój dom – kompleksowy program wsparcia wychodzenia z bezdomności w oparciu o wzorzec włoski” realizowanego przez  Miasto Biała Podlaska razem z Polską Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” oraz włoskimi organizacjami Federazione Italiana Organismi per le Persone Senza Dimora i Fondazione Casa della Carit A. Abriani. Jest to jedyny tego typu innowacyjny projekt realizowany na terenie naszego kraju. Z wypracowanych w trakcie trwania projektu rozwiązań i rekomendacji będą korzystały inne miasta w Polsce.

W 2018 r. bialski MOPS udzielił pomocy 41 osobom bezdomnym, również z innych gmin. Szacuje się, że w pustostanach na terenie miasta może przebywać w różnych okresach od 7 do 10 osób nieobjętych żadną formą pomocy. Prowadzimy noclegownię z 20 miejscami noclegowymi i ogrzewalnię (od 1 października do 30 kwietnia).

Projekt „Mój dom” to odpowiedź na potrzeby osób bezdomnych. W oparciu o doświadczenia włoskich organizacji wdrożymy model zakładający rozwiązania takie jak pomoc mentora osoby bezdomnej czy mieszkanie treningowe. Opracujemy usystematyzowaną ścieżkę wychodzenia z bezdomności przy współpracy różnych służb funkcjonujących w mieście. Ta skoordynowana, kompleksowa pomoc będzie się opierać na indywidualnych potrzebach i nakierowana zostanie na trwałe wychpodzenie z bezdomności. Rozwiązania te będą bazą instrukcji dla innych samorządów. Projekt otrzymał wsparcie ponad 1,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / zdjęcie: UM w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama