Gmina Łomazy złożyła wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
19 września Gmina Łomazy podpisała umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości. W ramach dofinansowania 9 jednostek z terenu gminy otrzymało właśnie wczoraj nowy sprzęt, m.in. agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe do drewna, przenośny zestaw oświetleniowy, nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów, sprzęt do oznakowania terenu akcji i inne. Zakup sprzętu został pozytywnie zaopiniowany przez Komendanta Miejskiego PSP.
Zadanie współfinansowano ze środków – Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości w wysokości 48 186,27 zł brutto. Gmina Łomazy dofinansowała zadanie w wysokości 1% wartości zadania, tj. 486,73 zł.
Przekazanie sprzętu przez Ministra nastąpi przy remizie OSP w Łomazach. Sprzęt trafi do jednostek: OSP Łomazy (jednostka należy do KSRG), OSP Dubów, OSP Huszcza, OSP Kopytnik, OSP Korczówka, OSP Kozły, OSP Krasówka-Burwin, OSP Lubenka, OSP Studzianka.
– Zakup sprzętu umożliwi niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz w czasie pożarów i innych zdarzeń losowych. Przez teren gminy przebiega piętnastokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej Biała Podlaska – Chełm – Rejowiec Fabryczny. Natężenie ruchu jest dosyć duże w związku z czym często dochodzi do różnych kolizji i wypadków. Średnio rocznie nasze jednostki wyjeżdżają do tego typu zdarzeń ok. 40 – 50 razy. Około trzydzieści procent obszaru gminy (19.860 ha) zajmują lasy, które w okresie letnim także stanowią poważne zagrożenie. 30 – 40 razy w roku nasze jednostki wyjeżdżają do akcji związanych z pożarami i miejscowymi zagrożeniami. – mówił wójt Łomaz Jerzy Czyżewski.
W podziękowaniu łomascy strażacy przekazali wiceministrowi sękacz wypieczony w jednej z pracowni sękaczy na terenie Gminy Łomazy.
materiał: Radio Biper Łomazy
tekst, zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki