Wczoraj uprawnienia do kierowania pojazdami straciła 65-letnia mieszkanka Międzyrzeca Podlaskiego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kobieta potrąciła dwie nastolatki, przechodzące przez oznakowane przejście dla pieszych. W wyniku zdarzenia jedna z nich doznała obrażeń ciała. Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia oraz apelują o rozwagę. Nie ustąpienie pierwszeństwa to poza prędkością, wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych!
Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 18:40 na ul. Zahajkowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca samochodem osobowym 65-letnia mieszkanka Międzyrzeca Podlaskiego, potrąciła dwie 13-latki przechodzące przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych.
W wyniku zdarzenia nastolatki przewiezione zostały do szpitala. Obrażenia jednej z nich okazały się na tyle poważne, że zdarzenie zakwalifikowane zostało jako wypadek drogowy. Kierująca daewoo 65-latka w chwili zdarzenia była trzeźwa. Potwierdziło to przeprowadzone przez mundurowych badanie. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego kobieta straciła uprawnienia do kierowania.
Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę do wsiadających za kierownicę. Pamiętajmy, że w swoich rękach mamy nie tylko własne zdrowie i życie, ale jesteśmy odpowiedzialni również za innych uczestników ruchu drogowego.
Przy tej okazji warto przypomnieć również treść art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj.:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.
6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla KMP w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki