Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Baśniowo, bajkowo, magicznie czyli Noc Muzeów (galeria)

Niebawem film a w nim rozmowy z uczestnikami i organizatorami. Dziś kilka słów i fotorelacja z tego co czekało bialczan w Parku Radziwiłłowskim i większości funkcjonujących tam instytucji. Bohaterem oczywiście Muzeum Południowego Podlasia. Ale przy kiepskiej pogodzie dobrze, że ma się pomocnych sąsiadów.

Baśniowa, bajeczna, magiczna! Taka właśnie była tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zaplanowana na terenie parku Radziwiłłowskiego na sobotę 18 maja. Dyrektor muzeum, Violetta Jarząbkowska otrzymała z rąk prezydenta Michała Litwiniuka okolicznościowy list i bukiet kwiatów reprezentacyjne dla wszystkich bialskich muzealników z okazji Międzynarodowego Dnia Muzealnika. Obecna była Barbara Towpik-Roszkiewicz, córka Janusza Towpika – głównego bohatera wystaw związanych z Nocą Muzeów w Białej Podlaskiej. Także Stanisław Romanowski naczelnik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu oraz Maciej Falkiewicz, przyjaciel i organizator plenerów Towpika nad Bugiem w Janowie Podlaskim, obaj są zakochani w koniach i obaj po pracy wyruszali na konne nadbużańskie eskapady.

Najważniejszymi jej gośćmi byli w tym roku najmłodsi mieszkańcy regionu, choć atrakcji nie zabrakło również i dla starszych. Tematem przewodnim była twórczość znanego artysty plastyka, ilustratora książek i atlasów przyrodniczych oraz świetnego animalisty Janusza Towpika. W programie imprezy znalazły się m.in. warsztaty plastyczne, projekcje bajek współtworzonych przez Towpika oraz spektakl teatralny „Bajkowy ambaras” grupy teatralnej „Cudaczek”, w reżyserii Haliny Besaraba i koncert „Magiczny świat bajek” w wykonaniu twórców „Strefy Dzieci Ellyah Music.

Indiańska przygoda z animatorami Smart Kids z racji kiepskiej pogody kontynuowana była w gościnnych progach Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej. W namiotach na terenie parku pozostało malowanie palcami dla małych i większych, zwierzęce memo, puzle z reprodukcjami obrazów Janusza Towpika dla starszych.

W salach muzealnych Centrum Edukacji Muzealnej trwały warsztaty z wykonywania lampionów. Tu także można było poznać diaskop, czyli projektor filmów na kliszy i obejrzeć projekcje bajek za pomocą diaskopu. Powiem 21 wieku zapewnił pokaz bajek ilustrowanych przez Janusza Towpika w wersji CD z lektorem.

Dzisiejszego wieczoru w oficynie zachodniej została także otwarta wystawa twórczości Janusza Towpika pt. „W krainie baśni”. Dziś wystawę tą zwiedzać można z przewodnikiem aż do północy! Zapraszamy! Warto!

Janusz Towpik ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Malarstwo studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. Ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, exlibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane. Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Był znawcą i miłośnikiem koni.

W latach 70. XX w. prowadził plenery malarskie w Janowie Podlaskim. W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej znajdują się dwa obrazy przedstawiające pasące się konie. Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

Wystawa czynna będzie do 29 września 2019 roku. Wstęp wolny!

[foogallery id=”152352″]


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Muzeum Południowego Podlasia / Noc Muzeów / Janusz Towpik
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia:  Jarek Domański / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama