W dniu 8 czerwca 2019 r. Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim organizuje wernisaż wystawy rzeźb międzyrzeczanina Henryka Burzca z okazji 100-lecia jego urodzin. Podczas uroczystości Katarzyna Kucharska-Hornung – historyczka sztuki z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni opowie o artyście i jego twórczości („Wizje w drewnie i betonie”). Gościem honorowym będzie córka artysty Ludomira Burzec. Zapraszamy!!
Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Dzieciństwo spędził w Brześciu nad Bugiem. Od najmłodszych lat pragnął dążyć śladami dziadka i wuja i kształcić się w kierunku rzeźbiarskim. W 1936 roku rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie poznał tajniki rzeźbiarstwa.
Po wojnie podjął studia na krakowskiej ASP trafiając do pracowni Xawerego Dunikowskiego, z którym współpracował m. in. przy słynnych głowach wawelskich. Ze swoimi rzeźbami zwiedził wiele europejskich krajów. W latach 60 zajął się sztuką plenerową. Wykonał m.in. kilka imponujących rzeźb dla Mielca. Dzieła: „Miotacz”, „Biegaczki”, „Lot”, „Radość życia” i „Tancerka” wykonane zostały w żelbetonie. Olbrzymie rzeźby były realizacją marzeń Burzca, który pragnął wypowiedzieć się artystycznie w monumentalnych formach. Największa z rzeźb – zatytułowana „Lot” – przedstawia wzbijającego się Ikara. Ma 10 m wysokości i 9 m rozpiętości skrzydeł. Do dziś stoi przed mieleckimi zakładami lotniczymi. Począwszy od lat 70 artysta rzeźbił głównie w drewnie.
Wykonał szereg rzeźb kameralnych, które prezentował od 1987 r. w autorskiej galerii w Zakopanem. Henryk Burzec został uhonorowany Złotą Odznaką ZPAP za szczególne zasługi dla sztuki oraz znaczący wkład pracy społecznej na rzecz artystów plastyków. Artysta zmarł 31 października 2005 r. w Zakopanem, przeżywszy 86 lat. Wolą jego było, by po śmierci rzeźby trafiły do Międzyrzeca. W 2009 r. 59 jego dzieł trafiło do naszego miasta.
materiał: Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim
tekst zdjęcia: Anna Czerwińska Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki