Reklama

Reklama

Reklama video

Piszczac: Premiera Monografii Gminy Piszczac (galeria)

Wczoraj, 3 maja, na zaproszenie wójta Piszczaca Kamila Kożuchowskiego i Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu uczestniczyliśmy w spotkaniu z autorami publikacji „Gmina Piszczac. Historia i Współczesność”. Pod redakcją Bogusława Korzeniewskiego, Andrzeja Buczyły i Sławomira Hordejuka przy współpracy Łukasza Wędy powstała książka opisująca m.in. dzieje miejscowości gminy Piszczac. To pierwsza tego typu zbiorcza publikacja o Ziemi Piszczackiej. Nabyć ją można bezpośrednio w Urzędzie Gminy w Piszczacu lub poprzez GCKiS. Niebawem film z rozmowami na temat publikacji!

Wymienieni wyżej autorzy, przy pisaniu książki wykorzystali liczne materiały źródłowe z archiwów polskich, litewskich i białoruskich. Monografia zawiera wiele ciekawych zdjęć i map. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Piszczac, Nadleśnictwa Chotyłów oraz Banku Spółdzielczego w Łomazach – Oddział w Piszczacu.

Z fragmentów Monografii….
„Obszar dzisiejszej gminy Piszczac posiada bogatą i różnorodną historię. Pograniczny charakter tych ziem spowodował, że w ciągu wieków teren ten stał się domem dla przedstawicieli wielu narodowości: Polaków, Rusinów, Żydów, Tatarów czy Niemców. Ta wielokulturowość znajdowała także odzwierciedlenie w warstwie duchowej. Przeplatały się tu wpływy różnych religii: rzymskokatolickiej, prawosławnej, unickiej, judaizmu, islamu a także protestantyzmu.

Prezentowana praca ma za zadanie przybliżyć szerszemu gronu odbiorców historię poszczególnych miejscowości wchodzących w skład dzisiejszej Gminy Piszczac. Jest to o tyle ważne, że wiele z nich (np. Popiel, Nowy Dwór, Wyczółki czy Zahorów) nie doczekało się do tej pory niemal żadnych opracowań i ich dzieje pozostawały niemal zupełnie nieznane.”

Dodatkowo, oprócz wspomnianych wyżej miejscowości, w Monografii obszernie opisano historię i współczesność Piszczaca, Chotyłowa, Dąbrowicy Małej, Dobrynki, Janówki, Kościeniewicz, Ortela Królewskiego, Połosek, Trojanowa, Wólki Kościeniewickiej czy Zalutynia. W książce znajdziemy też wzmianki o miejscowościach już nie istniejących a na przestrzeni wieków funkcjonujących krócej lub dłużej na terenie Ziemi Piszczackiej, m.in. o Dębowej Jemiole, Hołublu czy Wołoszkach.

Kamil Kożuchowski, wójt Gminy Piszczac: – We współczesnym zglobalizowanym świecie, w warunkach postępującej uniformizacji kulturowej, ważnym zadaniem jest poznawanie własnych „korzeni” oraz budowanie identyfikacji z „małą ojczyzną”. Dzięki temu wzrasta bowiem zainteresowanie sprawami lokalnymi oraz wzmacnia się aktywność i zaangażowanie społeczne, będące fundamentem społeczeństwa obywatelskiego. „Małą ojczyznę” tworzą nie tylko miejsca, ale też i ludzie ze swoją kulturą oraz historią. Dzieje „małych ojczyzn” przeżywają w ostatnich latach rozkwit, stały się modne zarówno wśród historyków, regionalistów, jak i też czytelników poszukujących swojej tożsamości kulturowo – społecznej. Monografia „Gmina Piszczac. Historia i Współczesność” wpisuje się właśnie w ten współczesny trend badawczy, Jest ona cennym opracowaniem historii naszej „małej ojczyzny„.


materiał: Radio Biper Piszczac
temat: Piszczac gmina / Monografia „Gmina Piszczac. Historia i Współczesność”
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama