29 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej miało miejsce otwarcie wystawy „Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon”. Wystawa podsumowuje 23-letnią współpracę pomiędzy Muzeum Południowego Podlasia a Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prezentowane na ekspozycji ikony, są efektem pracy konserwatorskiej studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, prowadzonej pod opieką wybitnych profesorów. Łącznie na wystawie zaprezentowanych jest ponad 100 ikon, które odzyskały swoje dawne piękno. Dodajmy, że od 1996 roku przeprowadzono konserwację łącznie 126 ikon, a obecnie trwają prace nad kolejnymi kilkunastoma ikonami z kolekcji bialskiego muzeum.
– Większość z ikon znajdujących się w zbiorach tutejszego muzeum jest z XIX wieku. Wiele z tych ikon jest naprawdę bardzo piękna. Ikona jest obrazem wyjątkowym, bo religijnym i o trochę innym znaczeniu niż obraz w chrześcijaństwie zachodnim. Staramy się tego uczyć również naszych studentów, aby mieli świadomość nad czym pracują – mówi Krzysztof Chmielewski, prodziekan Konserwacji i Restauracji ASP w Warszawie.
Stan zachowania ikon był w wielu przypadkach krytyczny i przywrócenie im formy zbliżonej do pierwotnej wymagało wielkiego nakładu pracy konserwatorskiej. – Wszystkie ikony, które studenci mają konserwować najpierw są badane u nas w laboratorium. Studenci muszą nad nimi panować, muszą wiedzieć co badają. Identyfikują pigmenty, gatunek drewna podobrazia oraz spoiwa, czasem wykonywane są zdjęcia rentgenowskie i wówczas stawiamy diagnozę. Dopiero po wystawieniu tej diagnozy, jest proponowane jakieś postępowanie konserwatorskie, program, który później realizujemy. To musi więc trwać, przeważnie rwa około dwa lata – tłumaczy dr hab. Krzysztof Chmielewski.
– Ikony, które dzisiaj oglądamy to efekt ponad 10-letniej pracy konserwatorskiej. Stała wystawa, który była dotychczas w muzeum została zrobiona w 2010 roku, a więc ikony który trafiały do nas po konserwacji później, trafiały w większości do magazynu. Dzisiaj mamy okazję je zaprezentować a jednocześnie uczcić, podsumować i podziękować naszą współpracę z Akademią Sztuk Pięknych – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Zbiór ikon, jakim nie od dziś szczyci się bialska placówka muzealna, jest największym tego typem zbiorem ikon w Polsce, liczy obecnie około 1600 obrazów. Większość ikon została zatrzymana przez służby graniczne na przestrzeni lat i przekazana do Muzeum Południowego Podlasia.
Ponad 300 ikon z kolekcji zostanie zaprezentowana pod koniec 2019 roku na nowej wystawie stałej w wyremontowanym głównym budynku muzeum a więc w wieży zamkowej zespołu parkowo – pałacowego Radziwiłłów.
Wystawę czasową „Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon” oglądać można do 5 maja 2019 r. (oficyna zachodnia przy ul. Warszawskiej 12c) do czego oczywiście serdecznie zachęcamy.
[foogallery id=”143026″]
materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa / Jarosław Domański