Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Spotkanie z Marią Szyszkowską i Janem Stępniem (galeria)

7 grudnia w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się kolejne ciekawe spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Goście tym razem byli nietuzinkowi. Maria Szyszkowska – filozof, profesor zwyczajny, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim oraz jej mąż Jan Stępień – rzeźbiarz, poeta, pisarz, rysownik i bioterapeuta. Tematem spotkania były „Zagrożenia i niepokoje człowieka XXI wieku”. 

Zaczął Jan Stępień. Zaprezentował kilka swoich literackich miniatur, przetykanych osobistymi opiniami nawiązującymi do tematu spotkania. Między innymi podkreślił zagrożenie, jakim jest dość powszechne zjawisko odchodzenia człowieka od natury. – Ubolewam, że współczesny człowiek tak niszczy przyrodę z którą powinien być zaprzyjaźniony. My wyszliśmy z przyrody, pierwszy człowiek był zespolony z przyrodą. Najpierw była przyroda, wieś, miasto było na końcu, a teraz mamy już megamiasta. Jak człowiek może być zdrowy psychicznie w megamieście, gdzie jest kilkanaście milionów ludzi, gdzie są stłoczeni? i siłą rzeczy ta agresja musi dochodzić do głosu. Tylko przyroda i sztuka może nas uczłowieczać – mówił na spotkaniu artysta.

Profesor Maria Szyszkowska kontynuowała rozpoczęty temat. -Człowiek wykorzenił się w XXI wieku. Zrywamy coraz bardziej związki ze światem przyrody, co więcej niszczymy świat przyrody ze względu na własną wygodę, a wygodę zapewnia nam cywilizacja. Wynalazki cywilizacyjne doprowadziły do skrajności w dążeniu człowieka do wyborów. W moim przekonaniu można żyć albo wygodnie i niezdrowo, albo zdrowo i niewygodnie.

Profesor podczas wykładu mówiła również o zagrożeniach i niepokojach, jakie wywołują m.in. obecny często wśród społeczeństwa temat chorób. – Jakąś dziwną przyjemność odczuwamy w rozmowie na temat chorób. Staliśmy się pod wpływem firm farmaceutycznych i reklam lekarstw ogromnie schorowanym społeczeństwem. Staliśmy się lekomanami – mówiła profesor Szyszkowska. Wśród innych zagrożeń profesor punktowała m.in. dążenie za wszelką cenę do dóbr materialnych, a brak dążenia do wyższych ideałów, zanikanie potrzeby wspólnoty przez rozwój technologii oraz zagrożenia płynące ze świata polityki, mediów i jednostek psychopatycznych. – Co to znaczy psychopata? Jest to człowiek, często wysoko wykształcony i wybitnie inteligentny, ale o bardzo niskim poziomie rozwoju uczuć, małej wrażliwości i nikłej wyobraźni. Rozum psychopaty pozostaje na usługach popędów, a najwymyślniejszy popędami są chęć posiadania i władzy. Psychopaci często zajmują najwyższe stanowiska w państwie, są zagrożeniem, ponieważ nie mają skrupułów i są bezwzględni – wyjaśniała zebranym filozof. Dużym zagrożeniem według profesor, jest również działalność dużych koncernów, które dominują obecnie nawet przed państwem. Jej zdaniem określanie człowieka przez koncerny mianem „zasobu ludzkiego” lub „kapitału ludzkiego”, jest zjawiskiem bardzo niepokojącym. Równie niepokojącym zjawiskiem, jest według profesor obecna redukcja roli państwa w życiu człowieka.

Morał z tego spotkania płynie jeden. Zagrożeń dla człowieka jest obecnie bardzo dużo i aby ich uniknąć, warto je znać i mieć o nich świadomość. Spotkanie było szansę na uzmysłowienie sobie wielu interesujących zagadnień o których wiedza może się bardzo przydać w codziennym życiu. Temat przedstawiony przez gości z całą pewnością żywo zainteresował wszystkich obecnych na spotkaniu.

Urozmaiceniem, jak to już bywało we wcześniejszych edycjach, była sztuka. Zaprezentowana była w bibliotece twórczość m.in malarza Macieja Falkiewicza oraz muzyka. Po wykładzie akcent muzyczny wprowadził znany bialski saksofonista Tomasz Rogalski.

Na koniec warto wspomnieć, że na spotkaniu obecny był wychowanek akademicki profesor Szyszkowskiej, prezydent miasta Michał Litwiniuk.


***
Profesor Maria Szyszkowska –  senator V kadencji, w 2005 roku nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla przez fundacje Swisspeace, która uzasadniała to wieloletnią działalnością na rzecz praw człowieka, stanowczym i wolnym od koniunkturalizmu propagowaniem idei życzliwości wobec wszystkich grup społecznych oraz szerzeniem pacyfizmu.. Przez półtora roku wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów.

Jan Stępień – rzeźbiarz, poeta, pisarz, rysownik, bioterapeuta. Jest on autorem kilku powieści, zbiorów opowiadań, tomików poetyckich a także dramatów.

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama