W dniu 4. października w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się Debata Olimpijska, poświęcona prawości zachowań, szlachetnej rywalizacji pt. „Porozmawiajmy o Fair Play” z udziałem przedstawicieli sportu, mediów, kultury, biznesu, uczelni wyższych klubów olimpijczyka i dzieci.
Moderatorami paneli dyskusyjnych byli: Zofia Czernicka (dziennikarka, prezenterka telewizyjna, aktorka) i Jerzy Wenderlich (Przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, dziennikarz, polityk, poseł na sejm, wicemarszałek Sejmu).
Uczestnikami debaty byli: Ewa Błaszczyk, Sławomira Łozińska, Małgorzata Potocka, Andrzej Strzelecki, Stefan Friedmann (aktorzy), Maryla Rodowicz, Don Wasyl (artyści), Stephane Antiga, Andrzej Bachleda, Jacek Wszoła, Andrzej Strejlau, Grzegorz Skrzecz, Stefan Majewski, Dariusz Czerkawski, Wojciech Fibak, Andrzej Supron (sport), Krzysztof Pietraszkiewicz, Francois Colombie (biznes), Hanna Wawrowska (media), Andrzej Kraśnicki, Adam Krzesiński (PKOl), Kajetan Hądzelek, Krzysztof Zuchora, Magda Rejf, Anna Bodasinska (Klub Fair Play), Krystyna Pucer, Katarzyna Polaczuk (Klub Olimpijczyka) oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 80 w Warszawie.
Uroczystość otworzył Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl, a następnie odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Fair play” – donkiszoteria, cnota wartości”, „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, „Prawość zachowań – idea czy rzeczywistość w sporcie, życiu artystycznym, mediach, biznesie”.
Podsumowując, trwającą kilka godzin, debatę jej uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że Fair Play nie jedno ma imię, jednak, najczęściej kojarzona jest ze sferą sportu. Gdy zaczynamy rozmawiać o innych, pozasportowych dziedzinach życia to już bardzo rzadko przychodzi nam do głowy, aby i w tych kwestiach ważnym elementem zachowania uczynić zasady dobrego zachowania (wychowania) – „czystej, uczciwej gry”. Dlaczego tak się dzieje? Znajdujemy liczne powody: narzekamy na komercjalizację, która hołduje zasadzie i nie pozostawia wyboru „być” czy „mieć”, wskazujemy na bezwzględność w osiąganiu celów, uważamy, że tempo życia współczesnego człowieka jest tak duże, że nie ma w nim już miejsca na moralne rozterki, jesteśmy zdania, że wysokie standardy takie, jak: uczciwość, sprawiedliwość czy honor nie są dla wszystkich. Dlatego też powyższa debata, skupiająca przedstawicieli tak licznych środowisk, miała na celu ukierunkować myślenie o wartościach (komponentach) zasady fair play na inne dziedziny (sfery) życia, po to, aby uczynić „świat szlachetnych wartości”, wyniesiony ze sportu, bardziej atrakcyjnym dla młodego pokolenia.
I nie chodzi w tym wszystkim o krzyk rozpaczy, a jedynie o większą staranność i dbałość wskazywania (promowania) dobrych zasad, właściwych zachowań, które jawią się, jako potrzebna na co dzień, cnota wartości.
materiał: AWF Biała Podlaska
tekst / zdjęcia: Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej