W sobotę, 29 września br., w Kampinoskim Parku Narodowym odbyła się II edycja Biegu „TERYTORIALSA”. Impreza miała charakter rodzinnego pikniku biegowego i zgromadziła wielu miłośników tej formy rekreacji. W biegu wystartowali również Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Bieg „TERYTORIALSA” wpisał się już na stałe w kalendarz jesiennych imprez sportowych. Wydarzenie organizowane jest przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Kampinoski Park Narodowy i ma formę rodzinnego pikniku biegowego. Start i meta, jak i cała impreza odbyły się na terenie polany wypoczynkowej „Opaleń” Kampinoskiego Parku Narodowego. Biegacze mieli do pokonania dwa dystanse w malowniczej okolicy Kampinosu, na trasach 17km i 8,5 km. Zaplanowany został również specjalny odcinek dla dzieci.
Podczas imprezy wystawiono stoisko promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej, na którym można było uzyskać informacje o służbie Terytorialsów. Ponadto każdy mógł wykonać badanie składu ciała na profesjonalnym analizatorze, a wyniki skonsultować z profesjonalistą.
Główny cel II edycji przełajowego Biegu „TERYTORIALSA” to uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem imprezy było również popularyzowanie współzawodnictwa sportowego w biegach przełajowych, promowanie rejonu turystycznego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz integrowanie społeczności środowisk mundurowych i cywilnych.
***
WOT w województwie lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2900 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.
Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania WOT planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
materiał: województwo / 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
tekst / zdjęcia: kpt. Damian Stanula, Oficer Prasowy