18 lutego w Krzewicy odbyło się 1 spotkanie w ramach realizacji zadania publicznego „Zyskaj zdrowie z Nordic Walking 2017. Dr Mieczysław Bytniewski poprowadził ciekawy wykład na temat naszego organizmu i jaki wpływ na zdrowie ma ruch.
A poniżej skrót wykładu w pigułce.
Zdrowie to dobrostan psychiczny,fizyczny i społeczny. Nasz organizm składa się z 9 układów fizjologicznych – które ze sobą współpracują. Aparat ruchowy składa się z części biernych – układ kostny i części czynnej – układ mięśniowy o które trzeba dbać, a najlepszym sposobem jest marsz czy Nordic Walking.
Mięsień sercowy jest najważniejszym mięśniem a jego funkcje to: działa niezależnie od naszej woli, wytwarza odpowiednie różnice ciśnienia, które powoduje ,że krew krąży w naszym organizmie. Układ krążenia to układ naczyń którym zadaniem jest dotarcie do każdej jednej komórki naszego organizmu, Potrzebny jest po to by przenieść to co jest potrzebne do funkcjonowania każdej jednej komórki, materiał energetyczny gdzie następuje wymiana gazowa.
Tak to natura jakoś ustawiła, że bezpośrednim źródłem energetycznym każdej jednej komórki jest kwas Adenozynodifosforowy. Zostaliśmy stworzeni, że ten okres starczy jest bardzo trudny nic nie możemy na to poradzić, zmienia się wszystko nawet powłoka naszego ciała tam nie dostarczane są źródła energetyczne i następuje łuszczenie powłok skóry następują zmarszczki, plamienia itd. Ale to jest normalne, bo nasz organizm jest bardzo oszczędny, ratuje to wszystko co jest wewnątrz.
Do każdej jednej komórki mięśniowej dociera włókienko nerwowe, bo włókienko mięśniowe nie skurczy się jeżeli nie ma impulsu, stąd mamy układ obwodowy 31 par nerwów obwodowych które muszą dotrzeć do każdej jednej komórki a tych komórek jest biliony.
Cieśnienie które jest wytwarzane, żeby pokonać opór zastawek półksiężycowatych w łuku aorty to jest mniej więcej 120mm HG , które spowoduje, że otwierają się zastawki i krew jest wpychana w naczynia krwionośne tętnicy. Miażdżyca naczyń krwionośnych bierze się głównie przez cholesterol jeden ze wskaźników funkcjonowania naszego układu krążenia. Poziom cholesterolu mówi nam jaki mam stan naczyń krwionośnych.
Bardzo istotne a najgorsze jest to jeżeli ten cholesterol spowoduje zwiększenie przekroju poprzecznego naczyń wieńcowych mięśnia sercowego. Czyli duża aktywność ruchowa i zmęczenie mięśnia sercowego mogę być pewny, że jest możliwy przepływ krwi. Jak pójdę się ruszać i będę tak spacerować to nic to nie da. Ja muszę wymusić na tym abym się spocił, na tym aby moja częstość skurczów serca była co najmniej w granicach 140-150 uderzeń na minutę.
Mięsień sercowy pracuje bardzo efektywnie w czasie aktywności ruchowej zwiększa swoją częstotliwość a w czasie małej aktywności zmniejsza. To wtedy będzie zadowolony kiedy się spociłem, nie ma zmęczenia bez pocenia się. Jak się nie spocę to szkoda czasu. Tylko na bazie zmęczenia i potu następuje usprawnienie.
Wykorzystanie układu krążenia
– to wszystko dzięki krwinkom czerwonym czyli erytrocytom. Ma bardzo przepuszczalną błonę komórkową, odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Stąd poprzez pocenie jest utrzymywanie odpowiedniej ilości wody w organizmie.
Mięsień sercowy sportowca jest 3 razy większy od mięśnia sercowego zwykłego człowieka. Mięsień sercowy podobnie jak mózg głównie wykorzystuje węglowodany czyli musi być odpowiedni poziom cukru. Tylko na bazie wysiłku fizycznego możemy usprawniać nasz organizm. Nasze zdrowie leży w naszych rękach! – Mówi dr Mieczysław Bytniewski.
Bardzo dziękujemy za uczestnictwo. I zapraszamy na kolejne wykłady
materiał: miasto Międzyrzec Podlaski
tekst zdjęcia : Eryk Wróbel