Wydarzenie zainaugurowała msza święta odprawiona w miejscowej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego, po której barwny korowód udał się do pobliskiego domu ludowego. Tam wszystkich przybyłych gości powitali wspólnie współorganizatorzy – członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Żerocina oraz dyrekcja i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie.
– Pierwszy raz spotkaliśmy się w domu ludwym w Żerocinie w 2010 r. Minęło już piętnaście lat, to kawał czasu! Piętnaście lat kultywowania naszych polskich pięknych tradycji, bo te wielkanocne tradycje są szczególnie zakorzenione w kulturze polskiej. Jest mnóstwo zwyczajów i mnóstwo symboliki, która jest szczególnie ważna w przypadku Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To m.in. dzisiejsze palmy, nasz dzisiejszy bohater, które, wcześniej poświęcone, mówiły o pomyślności, ochronie domostw i domowników. To też pisanki, które symbolizują nowe życie, odrodzenie, ich kolory też mówiły wiele: czerwień to miłość, zieleń symbolizowała kontakt z naturą, czerń natomiast pracę, ziemię. Tych symboli i zwyczajów jest dużo i to składa się na naszą wyjątkową wielkanocną tradycję i przede wszystkim na nasze polskie dziedzictwo, które dziś pielęgnujemy, a państwo – jesteście nie obserwatorami tego, a częścią i za to serdecznie dziękuję – mówił witając gości dyrektor GCK Michał Olesiejuk.
Zgromadzeni przynieśli ze sobą liczne pisanki i palmy, które wzięły udział w wielkanocnych konkursach.
– Cieszę się, że mimo obowiązków jesteście tutaj, to ważne, to wielka przyjemność być razem – zwrócił się do zgromadzonych wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski. – Nie mogło być inaczej, bo Żerocin i to nasze spotkanie to już tradycja, a piętnaście lat zobowiązuje. To powód do dumy i satysfakcji, dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy kiedyś zadecydowali, że przegląd twórczości wielkanocnej i wielkopostnej odbędzie się tutaj. Jak widać, chwyciło. Zawsze świeci tego dnia słońce, a tylko raz przez te piętnaście lat było pochmurno i wietrznie. To tworzy ten wyjątkowy nastrój radości, oczekiwania i wyjątkowego święta, w jakim dziś możemy uczestniczyć. Tradycja, którą dziś celebrujemy, obecność, którą się wzajemnie cieszymy i współpraca, to jest właśnie ta siła jedności, której bardzo nam potrzeba.
Podczas gdy komisja konkursowa dokonywała oceny prac, ze sceny popłynęły dźwięki pieśni wielkopostnych w wykonaniu czterech zespołów śpiewaczych z terenu gminy: z Żerocinia, Drelowa, „Worsianek” z Wors oraz „Kaliny” z Łózek.
Wydarzeniu towarzyszył kiermasz ozdób wielkanocnych przygotowanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie.
Jak zawsze nie zabrakło smacznego poczęstunku, o który zadbały organizatorki wydarzenia, członkinie KGW z Żerocina. Przybyli mogli jak co roku liczyć na przepyszny żurek i różnego rodzaju ciasta.
Uwieńczeniem spotkania było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród ich laureatom. Do obu konkursów, na palmę i pisankę, zgłoszono łącznie 80 prac, wykonanych zarówno przez dzieci i młodzież, jak i dorosłych.
– Moim faworytem są zawsze pisanki i palmy wielkanocne, ponieważ zarówno dla mojej fundacji, jak i dla mnie, ważne jest, by wszystko było tradycyjne, autentyczne, takie, jak bywało kiedyś. Wiadomo, że to nie będzie dosłownie to samo, bo kiedyś chłop nie mógł na przykład użyć bukszpanu, ale już później szlachta miała to przy dworach, więc zaczęto się wzorować. Trochę martwi to, że pisanek tradycyjnych jest dużo mniej w stosunku do współczesnych . Tak samo jest z palmami, używa się dużo bibułkowych kwiatów. Kiedyś starano się robić wszystko najtańszym kosztem, a jak kupowano bibułę, to tę gładką i robiono z niej wycinanki, żeby była firaneczka. Nie spotkałam się z tym, by do palm robiono tak dużo tych bibułkowych kwiatów. One są piękne, wymagają dużo kwiatów, ale to chyba przywędrowało z Mazowsza. Piękno tradycyjnej palmy polega na prostocie i doborze naturalnych kolorów ozdób. Cieszymy się natomiast, że część palemek zrobili chłopcy, to dobrze, że się za to biorą – podzieliła się swoją opinią przewodnicząca jury, prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła z Białej Podlaskiej Aniela Halczuk.
Palma wielkanocna wykonana grupowo:
I miejsce KGW Szóstka
II miejsce KGW Worsy
III miejsce KGW Zahajki oraz KGW Żerocin
wyróżnienia: KGW Drelów, KGW Przechodzisko, KGW Łózki, Klub Seniora z Dołhy
Palma wielkanocna wykonana indywidualnie:
klasy IV-V
I miejsce Karolina Kozłowiec
II miejsce Natalia Semeniuk
III miejsce Jakub Pływacz
klasy VI-VIII
I miejsce Zofia Pepa
II miejsce Maciej Oksejuk
III miejsce Wiktoria Pływacz
młodzież i dorośli
I miejsce Janina Waszczuk
II miejsce Jadwiga Jaworska
III miejsce Elżbieta Panasiuk
Pisanka współczesna
klasy I-III
I miejsce Amelia Stańczuk
II miejsce Szymon Cep
III miejsce Anna Melnik
klasy IV-V
I miejsce Mikołaj Majchrzak
II miejsce Natalia Semeniuk
III miejsce Filip Kiryluk
klasy VI-VIII
I miejsce Katarzyna Mielnik oraz Maciej Oksejuk
II miejsce Wiktoria Pływacz
III miejsce Paweł Cep
młodzież i dorośli
I miejsce Martyna Borowik
II miejsce Mariola Zaniewicz
III miejsce Maria Bieniek
Pisanka tradycyjna
klasy I-III
I miejsce Wiktoria Panasiuk
II miejsce Martyna Gromek
klasy IV-V
I miejsce Remigiusz Osak
II miejsce Natalia Semeniuk
III miejsce Amelia Duda
klasy VI-VIII
I miejsce Zofia Pepa
II miejsce Maciej Oksejuk
III miejsce Anna Osak
młodzież i dorośli
I miejsce Dominika Niewiadomska
II miejsce Barbara Kozłowiec
III miejsce Barbara Oleksiuk
wyróżnienie: Anna Szajda
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk