Reklama

Reklama

Reklama video

Dlaczego warto dbać o żółtą plamkę w naszym oku? O tym w rozmowie z prof. Wiesławem Gruszeckim (film) (galeria)

Gość Akademii Bialskiej prof. dr. hab. Wiesław I. Gruszecki wygłosił wykład dotyczący troski o żółtą plamkę w oku. Dlaczego to tak ważna część naszego organizmu? O tym w rozmowie ze specjalistą.

Wykład otwarty, którego celem było przybliżenie tematu zdrowia oczu i roli żółtej plamki w prawidłowym widzeniu, poprowadził w dniu 9 kwietnia w Akademii Bialskiej prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS.

Oko ludzkie jest fantastycznym organem, potrafi rozpoznać dziesiątki tysięcy barw. Mężczyźni trochę mniej, kobiety trochę więcej, ale wszystkie te receptory odpowiedzialne za tę naszą własność, mieszczą się właściwie w żółtej plamce oka. Dlatego właśnie ten temat jest taki ważny, byśmy zachowali możliwość perfekcyjnego widzenia, ostrego, precyzyjnego i barwnego, do późnych lat naszego życia – podkreślił prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki.

Jak zatem zadbać o żółtą plamkę w oku? Kilka wskazówek usłyszeli tego dnia uczestnicy wykładu, wśród nich osoby starsze, seniorzy z klubów seniora oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

O swoje oczy powinniśmy dbać wszyscy, bo w wieku dojrzałym, powyżej 75-80 roku życia co piąta osoba straci widzenie centralne, precyzyjne, barwne, w związku ze zwyrodnieniem siatkówki związanym z wiekiem, to tzw. Age-related Macular Degeneration. Możemy zapobiegać temu zwyrodnieniu poprzez właściwą dietę, dostarczanie żółtych barwników w pożywieniu, takich jak luteina i zeaxantina – radzi specjalista. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe użytkowanie urządzeń, takich jak komputer czy telefon, ponieważ one emitują inne światło, niż dzienne, do którego oko jest ewolucyjnie przystosowane.

Podobnych wykładów, o różnej tematyce i z udziałem specjalistów różnych dziedzin, w Akademii Bialskiej nie brakuje. Uczelnia zaprasza na nie nie tylko studentów własnych wydziałów, ale też uczniów szkół podstawowych i średnich, przedstawicieli samorządów, instytucji, organizacji, a także wszystkich tych, którzy po prostu z natury lubią wiedzieć więcej, ustawicznie się dokształcać i poszerzać własne horyzonty.

Dzisiejszy gość to bialczanin, który jest profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a jednocześnie prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Profesor Gruszecki zajmuje się biofizyką i dziś ma u nas wykład dotyczący żółtej plamki w oku, bo prowadzi badania w tym kierunku. Przyznam, że ilość wykładów w naszej uczelni, które czynią całą społeczność Białej Podlaskiej taką społecznością akademicką, naukową, jest bardzo duża, tylko dziś mamy aż trzy wykłady – podsumował rektor Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk

Tego samego dnia słuchacze wysłuchali również wykładów dotyczących sztucznej inteligencji oraz procesu patentowego.

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama