Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest dla osób, które nie mają aktywnego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowy o pracę), nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, albo na przykład przebywają na urlopie bezpłatnym czy są wolontariuszami. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, w każdej chwili możesz to zmienić. Zyskasz spokój i bezpieczeństwo w razie choroby. Co więcej, dzięki dobrowolnemu ubezpieczeniu, masz prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Dla kogo są umowy dobrowolne?
Umowa dobrowolnego ubezpieczenia polega na tym, że osoba, która nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, sama zawiera umowę z NFZ i sama opłaca składki – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Możesz ubezpieczyć się dobrowolnie, jeśli mieszkasz w Polsce, ale nie podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu ani ubezpieczeniu jako członek rodziny.
Do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą przystąpić obywatele Polski, a także cudzoziemcy, którzy mieszkają w Polsce i przebywają tu m.in. na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, studenci, doktoranci, czy absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż, a nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia).
Zgłoszenie krok po kroku
To, jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy z NFZ, zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczeniowej – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Przed przyjściem do oddziału warto dokładnie sprawdzić na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, żeby móc podpisać umowę. Wszystkie informacje i szczegółowy wykaz takich dokumentów znajduje się na stronie www.nfz-lublin.pl Jeżeli będziemy mieli ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, formalności w NFZ załatwimy podczas jednej wizyty w oddziale. Średnio trwa to około 15 minut – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.
Po dopełnieniu formalności w NFZ, umowę trzeba zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W ZUS otrzymujemy indywidualny numer konta, na które co miesiąc trzeba wpłacać składkę.
Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie?
Wysokość składki to 9% tak zwanej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek jest zmienna i raz na kwartał ogłasza ją Główny Urząd Statystyczny. Aktualnie miesięczna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 769,43 zł. Składka musi być zapłacona do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni np. składka za marzec powinna być opłacona do 20 kwietnia, za kwiecień do 20 maja, itd.
Kto najczęściej podpisuje umowy w Lubelskim NFZ?
W Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ najwięcej umów dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego podpisujemy z obywatelami naszego kraju, a w przypadku cudzoziemców z osobami z Białorusi, Ukrainy i Zimbabwe. Wśród osób z zagranicy zdarzają się także obywatele tak egzotycznych krajów jak Malawi, Tajwan czy Uganda. W obsłudze klienta pracownicy naszego oddziału posługują się angielskim, hiszpańskim i francuskim.
Kiedy przystąpić do ubezpieczenia?
Najlepiej ubezpieczyć się jak najszybciej. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa dłużej niż 3 miesiące – trzeba ponieść opłatę dodatkową. Im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym, tym wyższa opłata dodatkowa przy zawieraniu umowy dobrowolnego ubezpieczenia.
Co ważne, umowy z NFZ nie można zawrzeć wstecz. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje dopiero od dnia złożenia wniosku.
W województwie lubelskim można zawrzeć umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w sali obsługi klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i w Delegaturach Oddziału:
– w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4
– w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12c
– w Chełmie, przy ul. Ceramicznej 1
– w Zamościu, przy ul. Partyzantów 3
materiał: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
tekst i zdjęcia: Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
opracowanie: Gwalbert Krzewicki