Reklama

Reklama

Reklama video

Cudzoziemcy na terenie powiatu bialskiego – czy jest bezpiecznie?

Na terenie powiatu bialskiego przebywa wielu cudzoziemców, w większości są to osoby zatrudnione w zakładach produkcyjnych, które poszukiwały taniej siły roboczej. Na przestrzeni ostatnich lat mieszkańcy wielokrotnie podnosili kwestię bezpieczeństwa, które stało się również jednym z zagadnień omówionych podczas marcowej sesji rady powiatu. Jak wygląda sprawa przestępstw popełnianych przez obywateli innych narodowości i jaki ma to wpływ na poziom bezpieczeństwa mieszkańców? Statystyki przytoczył komendant miejski Policji insp. Andrzej Antoniewski.

– Jak wygląda przestępczość wśród cudzoziemców, którzy przebywają na terenie powiatu bialskiego? Czy przestępczość utrzymuje się, czy ma tendencję wzrostową, czy jest minimalna? – pytał podczas sesji rady powiatu bialskiego w dniu 28 marca radny Marian Tomkowicz.

Jesteśmy specyficznym powiatem, bo od ponad 15 lat mamy w Białej dwa ośrodki dla cudzoziemców: otwarty i zamknięty, jest w nich około 300 miejsc, a migrantów jest raz więcej, raz mniej. Od kilku lat mamy nowe zjawisko, czyli cudzoziemcy zatrudniani w przedsiębiorstwach, głównie w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ilość przechodzi już w tysiące. Są to często cudzoziemcy z Azji, a nawet Ameryki Południowej. Jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo? Czy cudzoziemcy stanowią duży odsetek i czy mieszkańcy powinni się obawiać, czy też raczej nie wpływa to znacząco na poziom naszego bezpieczeństwa? – doprecyzował pytanie kolegi przewodniczący rady powiatu bialskiego Wojciech Mitura.

Statystyki dotyczące problematyki przestępczości osób niebędących obywatelami Polski, a przebywających na terenie powiatu bialskiego, przedstawił komendant miejski Policji w Białej Podlaskiej insp. Andrzej Antoniewski.

Przestępstwa

W 2023 r. odnotowano 3251 przestępstw stwierdzonych, w tym 202, których sprawcami byli obcokrajowcy – 9,3%. W 2024 r. ten odsetek spadł do 6% i dotyczył 120 cudzoziemców, którzy dopuścili się popełnienia przestępstwa na terenie powiatu bialskiego. 

Naruszenia przepisów

W większości przypadków naruszenia dotyczą sprawozdawczości finansowej – w 2023 r. było to 61 osób, natomiast w 2024 r. – 25 osób. 

Jest to związane z tym, że tworzyły się różnego rodzaju firmy prowadzone przez obcokrajowców, którzy nie dopełniali przepisów prawa o rachunkowości, czyli brak było sprawozdań finansowych i brak przekazania ich do odpowiednich organów – wyjaśnił komendant miejski Policji w Białej Podlaskiej insp. Andrzej Antoniewski.

Zdarzenia drogowe

Najwięcej naruszeń dotyczących cudzoziemców odnotowano w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W 2023 r. – 36 sprawców, w 2024 r. – 19 osób.

Przestępczość kryminalna

W 2023 r. najwięcej zdarzeń typu: oszustwo z udziałem przestępców narodowości innej niż polska odnotowano 15, natomiast typu: kradzież – 13. W 2024 r. było to odpowiednio: oszustwa – 4 osoby, kradzieże – 7 osób.

W stosunku do roku 2023 nastąpił natomiast w 2024 r. wzrost przypadków uszkodzenia mienia. 2023 – 1 zdarzenie, 2024 – 4.

W 2023 r. nie odnotowano przypadków bójek z udziałem obcokrajowców, natomiast w 2024 r. sprawców było 4.

Statystyka narodowościowa

Większość przypadków przestępczych dotyczy obywateli Białorusi, Ukrainy i Gruzji – to 50% wszystkich popełnionych czynów.

To osoby, które od dawna u nas przebywają, to nie są obywatele narodowości, którzy zostali sprowadzeni do różnego rodzaju firm poszukujących tańszej siły roboczej – podsumował komendant Antoniewski. – Myślę, że udzieliłem państwu odpowiedzi na nurtujące pytanie.

 

_____
materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcie: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama