Dołhobrody to niewielka miejscowość w gminie Hanna w powiecie włodawskim. To tutaj inwestor postanowił zlokalizować swoje przedsięwzięcie polegające na budowie biogazowni rolniczej o mocy 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą, której celem jest przetwarzanie odpadów rolniczych i spożywczych na energię. Lokalizacja – 470 metrów od najbliższych zabudowań.
Mieszkańcy, doświadczeni podobnymi inwestycjami w innych zakątkach regionu, obawiają się uciążliwości, przede wszystkim zapachowych, dlatego nie zgadzają się na posadowienie obiektu w ich miejscowości.
„Lokalizacja biogazowni w Dołhobrodach to dziejowa degradacja terenów, które pełnią funkcje mieszkaniowe, turystyczne, rekreacyjne i historyczne!” – podkreślają.
Rok wcześniej mieszkańcy złożyli na ręce wójt gminy Hanna Grażyny Kowalik petycję zawierającą sprzeciw mieszkańców. Komitet społeczny zwrócił się również do prof. dr hab. Marka Grońca, członka m.in. Państwowej Rady Ochrony Środowiska, z prośbą o wydanie opinii dotyczącej wpływu inwestycji na środowisko i życie mieszkańców. Opinia potwierdzająca obawy mieszkańców zostanie przekazana władzom gminy oraz instytucjom środowiskowym.
30 marca odbyło się spotkanie zwołane przez komitet społeczny, podczas którego omawiano szczegóły inwestycji, a mieszkańcy mogli podzielić się własną opinią i zadać nurtujące ich pytania.
Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu całego spotkania z mieszkańcami, natomiast już wkrótce pojawi się dodatkowy reportaż.
Zdaniem oprotestowujących pomysł budowy w Dołhobrodach, biogazownia to:
– smród wchodzący do domu
– hałas 365 dni w roku
– plaga gryzoni i insektów
– wzmożony ruch na drodze w strefie zamieszkania, zagrożenie dla pieszych, w szczególności dzieci, osób starszych i zwierząt
– skażenie wody i gleby
– degradacja środowiska.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Hanna, powiat włodawski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk
Jedna odpowiedź
Dziękujemy panstwa redakcji za nagłośnienie naszej walki o nieskażone dotąd piękno Kresów Wschodnich.