Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska – Historia w ludziach i przedmiotach zaklęta (film) (galeria)

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprosiło dyrektorów szkół, bibliotek i muzeów oraz nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, a także wychowawców klas, zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, na konferencję "Biała Podlaska - Historia w ludziach i przedmiotach zaklęta".

Celem konferencji, która odbyła się 26 marca w siedzibie Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, było zainteresowanie nauczycieli historią regionalną oraz uświadomienie, że jest ona nierozerwalnie związana z pojęciem „małej ojczyzny” i regionu. Tego dnia podkreślano, że każda miejscowość, miasto czy region posiada własną historię, a podejmowane w szkołach oraz instytucjach kultury działania mogą budować poczucie regionalnej tożsamości.

Przygotowany przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, organizatora konferencji, program miał dostarczyć oryginalnych pomysłów i rozwiązań pozwalających rozwijać zainteresowania uczniów i poznawać lokalne tradycje. Ponadto, uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z prezentowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej literaturą dotyczącą regionu oraz zbiorami biblioteki i wydawnictwa Akademii Bialskiej, jak również obejrzeć wystawę fotografii Michała Leszczyńskiego „Cztery pory roku parku Radziwiłłów”

Bardzo dużo pomagamy nauczycielom. Obecnie, po okresie pandemicznym, jesteśmy instytucją, bez której trudno byłoby przetrwać nauczycielom w ich środowisku. Bardzo często wskazujemy pewne drogi, sugerujemy, podpowiadamy, a coraz więcej nauczycieli przychodzi do nas osobiście, bo, niestety, okres pandemii naruszył schemat spotkań stacjonarnych, a okazuje się, że to jest niezbędne, szczególnie wtedy, gdy edukacja bardzo mocno się zmienia – podkreśliła tego dnia w rozmowie z redaktorem Radia Biper Mariuszem Maksymiukiem kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli o. Biała Podlaska Elżbieta Komosa.

Wśród działań podejmowanych na rzecz kadry pedagogicznej są m.in. liczne konferencje tematyczne, właśnie takie, jak obecna, która oparła się o hasło „Biała Podlaska – Historia w ludziach i przedmiotach zaklęta”. Skąd pomysł?

Temat jest na pewno frapujący, ciekawy, a jego inicjatorem był jeden z naszych wieloletnich konsultantów, Renata Michalczuk. Tym razem postawiliśmy na regionalistów, fascynatów, pasjonatów, ludzi, którzy „czują to”, gromadzą i chcą to teraz uwolnić, zafascynować całe środowisko i pokazać, że naprawdę oprócz teorii, czyli historii regionalnej małej ojczyzny, możemy naprawdę wiele zobaczyć w kolekcjach. Staramy się być pomostem między tym, co globalne, a tym, co regionalne.

Konferencję otworzył rektor Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, następnie zgromadzeni wysłuchali prelekcji zaproszonych gości:

– dr Leszek Czarnecki – Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie: „Organizacja Powstania Styczniowego na terenie miasta Biała Podlaska – przywódca Roman Rogiński”
– Danuta Dunajko-Andrzejuk – nauczyciel historii, regionalistka, pasjonatka, właścicielka Galerii Staroświecka, dwa wykłady: reportaż „Wędrówka po najważniejszych zabytkach Białej Podlaskiej” oraz „Lata 20-te, lata 30-te w Białej Podlaskiej”
– Szymon Chwesiuk – prezes zarządu Cieleśnica Pałac i Iwona Kaliszuk – nauczyciel historii, regionalistka, pasjonatka: „Podlaska Wytwórnia Samolotów – perła przemysłu lotnictwa”
– Bożenna Pawlina-Maksymiuk – prezes Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego, pedagog, menager kultury: „Kulturowe dziedzictwo Południowego Podlasia – wizerunek powojennej szkoły”
– Michał Litwiniuk – prezydent miasta Biała Podlaska: „Historia i kultura jako element rozwoju i promocji miasta”

Reportaż „Wędrówka po najważniejszych zabytkach Białej Podlaskiej” oraz wykład „Lata 20-te, lata 30-te w Białej Podlaskiej” wygłosiła nauczyciel historii i regionalistka Danuta Dunajko-Andrzejuk, właścicielka Galerii Staroświecka, znajdującej się przy ul. Brzeskiej 14 w Białej Podlaskiej, zajmującej się zarówno sprzedażą komercyjną, jak i działalnością wystawienniczą. 

Córka, z wykształcenia historyk, prowadzi warsztat renowacji mebli zabytkowych, zajmujemy się również kolekcjonerstwem, bo to naturalna forma – przybliżyła szczegóły działalności Danuta Dunajko-Andrzejuk. Jak podkreśliła, nauka to jedna z najbardziej oczywistych dla człowieka spraw, zwłaszcza nauka o tym, co było i jak przekłada się to na obecne czasy. – To oczywiste sprawy: z tego, z czego wyszliśmy, tym jesteśmy. Korzenie, to bardzo istotna sprawa. Prowadząc lekcje historii w szkole średniej zawsze zaczynałam nie od życia człowieka pierwotnego, tylko pytałam: czy wiecie, kim był wasz pradziadek? Najczęściej 90% osób nie wiedziało, więc była praca domowa: jeśli był wspaniałym przedsiębiorcą, rzemieślnikiem, czy też w sferze inteligencji funkcjonował, to trzeba wiedzieć. Trzeba też wiedzieć, co z tego czerpać dla siebie: czy będę lepszy od niego jako następne pokolenie, co byłoby prawidłowością, czy nie podołam? To właśnie pytanie. Jeśli uczeń jest lepszy od mistrza, to jest postęp!

Dr Leszek Czarnecki, emerytowany pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przybliżył zgromadzonym temat „Organizacji Powstania Styczniowego na terenie miasta Biała Podlaska – przywódca Roman Rogiński”, występując w stylizowanym stroju powstańczym i prezentując m.in. oryginalną austriacką szablę powstałą w manufakturze powstańczej oraz krzyżyk noszony na ubraniu zawierający symbole życia.

Podlasie jest zaskakujące, bo właściwie tylko tutaj w nocy, kiedy wybuchło powstanie, w kilku miejscach udało się rozbić Moskali. Jedynie na Podlasiu i na Litwie dwóch czy trzech księży było komisarzami powiatowymi, czyli dowodzili całym powstaniem. Zanotowałem trzy wsie, m.in. Tuczna i Wiski, w których cała szlachta poszła się bić. To rzeczy niespotykane. To niezwykła ofiarność. Można powiedzieć, że Podlasie jest miejscem, w którym ludzie byli niezwykle oddani ojczyźnie – zaznaczył dr Leszek Czarnecki, który tego dnia zaprezentował również kolekcję pamiątek powstańczych. – Wiem, że one są z powstania, przez lata jestem kolekcjonerem, mam też pewien dar odczuwania wartości przedmiotów. Kupowałem też z kolekcji powstańczych. 

Biała Podlaska to miasto, w którym studiowałem i do którego z chęcią i przyjemnością, po prawie dwudziestu latach, powróciłem – stwierdził wicedyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Robert Mazurek, wywodzący się z powiatu radzyńskiego. Jak zauważył, przez ostatnie lata rzeczywistość bardzo się zmieniła, stale zmienia się również młodzież, dlatego też tak ważne jest, by nauczyciele przechodzili kolejne szkolenia, które pozwolą im dostosować do potrzeb zakres i formę edukacji. Niemniej jednak, istotne jest zachowanie historii i regionalności, a także przeplatanie ich ze współczesnością. – To bardzo ważne, by pamiętać o swojej historii, znać ją, by znać swoja tożsamość i nie wstydzić się jej. Myślę, że jest tu duża roli nauczycieli, którzy w zmieniającym się, globalnym świecie, mają wpajać w najmłodszych miłość do swojej małej ojczyzny. Takie konferencje powinny być organizowane jak najczęściej, nie wstydźmy się tego, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie i jaka jest nasza kultura, bo to nas wyróżnia! Każdy, kto przyjdzie na taką konferencję, na pewno wyjdzie z czymś wartościowym. (…) W każdym miejscu znajdziemy miejsca, znaki, które kryją ciekawe historie i na tym budujmy swoją tożsamość.

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Kolejowa 8
w sąsiedztwie Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama