Mariia Jerzyk urodzona w 1994 roku w Dnieprze (Ukraina). W 2014 roku ukończyła studia architektoniczne. W 2020 roku Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie na kierunku grafika warsztatowa. Mieszka oraz tworzy w Lublinie. Od zimy 2024 jest asystentem na Uniwersytecie w Siedlcach w pracowni grafiki warsztatowej. Uczestniczka ponad 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju, jak i za granicą (m.in. Wystawa „Matryce podróżne”). Zajmuje się głównie grafiką tradycyjną, trawioną druku wklęsłego: akwafortą i akwatintą. Interesuje się również drukiem płaskim, w tym sitodrukiem oraz litografią, w wolnym czasie tworzy ilustracje temperą, a także akwarelą.
Marian Korczyk urodzony 28.01.1953 r. w Branicy Radzyńskiej. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie ukończył w 1973 r. Obecnie mieszka i tworzy w Radzyniu Podlaskim. Po ukończeniu szkoły prawie od początku i nieprzerwanie zajmuje się rzeźbą sakralną, wystrojem wnętrz kościelnych, projektami i realizacjami na rzecz kościoła. Pracuje przeważnie w drewnie lipowym i jest to jego ulubione tworzywo, choć również wykorzystuje inne gatunki drewna. Oprócz rzeźby sakralnej zajmuje się także rzeźbą świecką kameralną, jak sam twierdzi, jest to pewna odskocznia od pracy codziennej zarobkowej. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji sakralnych w Polsce, jak również za granicą. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jedną z poważniejszych realizacji artystycznych była praca przy projekcie i realizacji Ołtarza Papieskiego w Drohiczynie na czas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 1999 r.
„[…] W rzeźbiarskim arsenale Mariana Korczyka moją uwagę zwróciły rzeźby, które tworzy on niejako na własne zamówienie z potrzeby serca i duszy. One to, będąc bardzo osobistymi, mają jednocześnie uniwersalny przekaz, każdy może w nich odnaleźć także swoją historię. Prace te opowiadają o sytuacjach, jakie się w życiu przytrafiają, zahaczają o „ból istnienia” i egzystencjalne dylematy. Twórca jest tu kimś, kto wizualizuje to w swojej wyobraźni i przekłada na język plastycznej metafory. Marian Korczyk pracuje głównie w miękkim, przyjaznym rzeźbiarzom lipowym drewnie, lecz czasem sięga także po zwykły polny kamień. Ucieka się wtedy do ciekawego zabiegu artystycznego – zestawia ze sobą te dwa materiały, tworząc przy tym obiekty niebanalne w swojej istocie i treści […]”
materiał: Galeria Podlaska Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Galeria Podlaska Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki
tekst i zdjęcia: Galeria Podlaska Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki